Uskonnon opettajan portfolio tehtävä

Tytti Inkeri

Aloin ihmetellä kun 7 luokan oppilas teki jo kolmatta kuukautta keittiön pöydällä samaa ja varsin laaja-alaista portfolioa. Oppilas selitti että uskonnonopettaja on antanut tehtävän joka vaikuttaa "ratkaisevasti" uskonnon numeroon. Tehtävänä on laatia portfolio uskontoaiheisista lehtiuutisista. Jokaisesta uutisesta tulee alleviivata keskeiset asiat ja lopuksi laatia tiivistelmä uutisista.
Hämmästyin lähinnä sitä, että opettaja oli antanut minimimääräksi 150 uutista. Ja jos hyvän numeron haluaa niin 200 uutista.
Meidän oppilas selitti,että hän oli ajatellut etsiä joka päivä yhden tai kaksi uutista 150 koulupäivän aikana. Eli käyttää yhden tehtävän tekemiseen lähes koko lukukauden. Huomasin että jos tehtävän aikoo suorittaa hyvin, se halitsee koko kevätlukukauden opiskelua. Tehtävän käytettävä kokonaisaika on noin 100 tuntia. Lisäksi valtava lehtileikemäärä näyttää vievän kyllä itse sisällöstä huomion pois ja hankkeesta näyttää tulevan eräänlainen askartelukilpailu aikaa vastaan.
Onkohan tällä joku opetussuunitelmallinen tavoite? Ja tehdäänkö näin laajoja portfolio tehtäviä koko suomessa?

2

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ::::::::::::::::::::

      Käsittämätöntä, että sen sijaan, että ottaisit yhteyttä opettajaan, kirjoittelet tänne ja kyselet.

      Ei olisi todellakaan ensimmäinen kerta, kun oppilas ymmärtää tehtävän väärin. Arvelisin, että hänen olisi pitänyt tehdä muutamasta uutisesta 150 sanan referaatti, eikä referaattia 150 uutisesta, joka on aivan naurettava määrä. Vasta yliopiston graduvaiheessa voivat aineistot olla tuon laajuisia.

      Olen opettanut pitkästi yli toistakymmentä vuotta, ja aina joudun uudelleen hämmästymään, miten oudoilla tavoilla väärin tehtävänannot voi käsittää. Yläkoulun tehtävänannot eivät lähtökohtaisesti ole kovin mutkikkaita, ne selitetään tunnilla aina monta kertaa, niistä voi kysyä lisää, tehtävänannot jaetaan yleensä myös kirjallisina tai kirjoitetaan vihkoon muistiin jne. Siitä huolimatta joku aina onnistuu ymmärtämään aivan väärin.

      Oppilaiden työskentely- ja keskittymistaitojen jatkuvasti huonontuessa vähenee myös kyky seurata tehtävänantoa tai kysyä oikeassa kohdassa neuvoa. Mutta luulisi, että sinä menisit nyt sinne Helmeen tai Wilmaan ja kysyisit opettajalta, miten se tehtävä oikein pitikään tehdä. Olen varma, että kyseessä on väärinkäsitys.

    • Tytti Inkeri

      Käsittämätöntä että et osaa vastata itse avauksen kysymykseen vaan keskityt olettamaan ja arvaamaan mikä oppilaalla ja vanhemmalla on pielessä.
      Tehtävä on annettu 7 luokan oppilaalle ja kyllä, tehtävä on ymmärretty aivan oikein. Ja edelleen, opettajaan on oltu yhteydessä ja hän todellakin vahvistaa että lehtileikkeitä pitää hyvään numeroon olla 150 ja erinomaiseen 200.
      Olimme yhteydessä myös muihin vanhempiin ja kaikki olivat yhtä mieltä siitä että tehtävän aineistomäärä on käsittämätön. Mutta yritin tällä avauksella saada näkemystä, miten isoja tehtäviä teetetään yläaste ikäisillä muualla suomessa.
      En pitkää ja täysin turhaa esitelmää siitä miten huonosti oppilaasi ymmärtävät sinun antamia tehtäviä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2602
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      327
      2279
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      32
      2022
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1645
    5. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1636
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1529
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1396
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1379
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1335
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1126
    Aihe