Helsingin oikikseen tarkoitettu materiaali on täydellisen epäonnistunut: sanat ja nimet väärin (teleologinen -> teologinen, Gueffroy -> Guoffrey, kansantuomioistuin -> kansalaistuomioistuin, muutossäännöt -> muotoamissäännöt ja kymmenittäin muita), joten merkitykset muuttuvat täysin; tehtäviä on olematon määrä, ja yhdestä aihealueesta ei oikeustapauksia ollenkaan. Tehtävät ovat muutenkin kuin lapsen tekemiä, ja joihinkin aukkotehtäviin on unohtunut oikeat vastaukset vastaustilan viereen.
Eximialta ei vastata reklamointiin.
Jos ET halua oikikseen, ja sinulla on liikaa rahaa, valitse Eximia
Surkea Eximia
11
664
Vastaukset
- Pääsin silti sisään
Viime vuonna opettajankoulutukseen sama juttu. Tehtävät täynnä virheitä. Oppimista ainakin tapahtui, kun tarkasti oikean vastauksen tekstistä ja yllättyi...
- oppi_ja_T
eli menetelmä onkin hyvä! oppilas oikaisee opettajan virheet ja samalla oppii :)
- kookoskakku
Tämän vuoden itseopiskelumateriaalit valtiotieteellisen linjalle oli aika kehnot. Kiireessä tehty varmaan (ymmärrän, koska materiaali ilmestyi vasta tänä vuonna), koska tekstissä ei juuri aukaista kirjan materiaalia millään tavoin omilla sanoilla, vaan teksti on vain suomennettu lyhennetty. Ja suomennettaessa teksti kuulostaa aina pikkaisen pöhköltä, jos alkaa suomentamaan suoraan. Tekijä on varmaan koettanut parhaansa kiireessä jne., mutta osa tehtävistä ja niiden vastauksista oli sellaisia jotka olisin tehnyt ihan toisin. Mutta paha mennä sanomaan.
Toimitusaika ja maileihin vastausaika olivat myös vähän pitkiä Eximialla. Ei mikään superpositiivinen kuva jäänyt, mutta en myöskään jaksanut reklamoida. On tuosta vähän hyötyä ollut mutta ei se mikään valmennuspaketti ole, pikemminkin toisen tekemäät muistiinpanot. - kiitoseximia
Hyvin on toimineet eximian itseopiskelu vihkot - kärpäslätkinä
- lääkis
Eximian lääkismateriaalit on ihan hyvät, mutta ne nyt on vuodesta toiseen samat, joten niitä on ollut aikaa parannella.
- onko näin
et ilmeisesti suosittele valitsemaan. ei ihme jos on tollasista.
- vakuuttunut
Samasta aiheesta: http://keskustelu.suomi24.fi/node/9111940
Ymmärrän ihmisten halun päästä tiedekuntiin. Aina kun on kysyntää, löytyy myös talouden lakien mukaan tarjontaa sitä tyydyttämään. Tai ainakin rahastamaan sillä.
Tässä kirjoittamani ei koske eximiaa taikka mitään muutakaan nimeltä tunnistettavaa korkeakouluvalmennusta tarjoavaa yritystä.
Käsittääkseni lähes kaikkien tiedekuntien aikaisempien vuosien pääsykoekysymykset vastauksineen ovat kaikkien saatavilla netisssä tai jossain.
Myönnän langenneeni näihin vihkokauppiaisiin. Aikoinaan Teknillisen Korkeakoulun pääsykokeisiin lukiessani ostin jotkut vihkot jostain, joissa oli paljon matikkaa, fysiikkaa ja kemiaa. Pääsin sisään haluamalleni osastolle tai miksi niitä ikinä kutsuttiinkaan. Epäilemättä matikkapläjäyksestä oli hyötyä kannaltani. En luultavasti olisi harjoitellut ilman niitä mitään vaikeaksi kokemaani.
Mitä oikeustieteellisen valmennuskursseihin tulee, en voi sinänsä olla pettynyt. Sain kurssin myötä mahdollisuuden ostaa pääsykoekirjat viikkoa aiemmin kuin ne tulivat myyntiin yleisesti. Valmennukseen kuului lisäksi luentoja. Olin innoissani.
Vähitellen intoni kuitenkin laantui. Luentosessiot osoittautuivat opiskelijoiden pitämiksi tyhjänpäiväisiksi motivaatiobuustaamisiksi. Jos olisi maksanut moninkertaisen summan olisi päässyt joillekin erityisille luennoille. Kaikenlaiset kokoontumiset vievät aikaa lukemiselta, enkä päässyt sisään sinä vuonna. Muitakin syitä voidaan keksiä.
Seuraavalla kerralla päätin oikeasti lukea läpi vanhat kysymykset ja mallivastaukset kommentteineen. Ymmärsin, että kuinka kysymyksiin oikeastaan pitää vastata. Minua suorastaan hävetti, että olin joskus maksanut jostain valmennuksesta.
Lukekaa ne mallivastaukset ja säästäkää rahat oikeaan opiskeluun.- josvainjostainsaisi
no joo jos vain jostain saisi hyvää matskua
- EKSIIMIAAAA?
Kellään kokemusta Eximian kauppatieteen valmennuskursseista? Ittee lähinnä kiinnostas tuo intensiivikurssi, kun tarkotus ois muuten suht itsenäisesti paahtaa kirjoja läpi. Ois kiva kuulla jotakin kommenttia!
- Farmasiaan
Itse odottelen Eximian farmasian itseopiskelumatskuja, jotka ovat kuukauden luvatusta myöhässä. Kuulemma "päivittävät"materiaaleja eli ilmeisesti matskussa on ollut virheitä. Tiedusteluihin vastaa ahdistuneen oloinen poika, jonka mukaan kurssipäällikkö postittaa kun ennättää. Kuukauden lukulomani on mennyt itseopiskellen ilman itseopiskelumateriaaleja. Ei paljon naurata...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1083766Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta163567Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1152449Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää532422Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten772411Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom52340Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1532191HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364361977Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin581913Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt411903