Oliko laki jotenkin jos jokin voi mennä pieleen se myös menee. Lentokoneita en tunne, lennokkeja poikana rakensin ja lennätin useita. Näin tämän "nettikoneen", kuvan jossain ja netistähän tämä kone lähti alkuun. Välittömästi kuvassa kummastutti koneen takasiipi ja siinä liikkuva ohjain osa. Jos takasiiven ohjainosa kääntyy ylös niin etuosasta pieni osa kääntyy alas ja päinvastoin. Näin ymmärsin kuvasta. Mietin jos tämä takasiipi on hetkenkin etuosasta "saksitilassa" ja tähän väliin osuu lintu tai jokin muu 300 km/h nopeudessa niin?
Toteutuiko Jämijärvellä Murphyn laki.
ei ilma ole tyhjää
3250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Murphy oli lentokoneinsinööri.
Käytännössä lennolla ei käytetä niin suuria ohjainpoikkeamia kuin maassa olevassa koneessa voi nähdä. Siitä huolimatta lintutörmäys saattaa kyllä tehdä pahaa jälkeä. Suomessa näitä on onneksi sattunut erittäin vähän, mutta suomalainen purjelentokone tuhoutui pari vuotta sitten Espanjassa törmättyään korppikotkaan.
Tuo "saksi" on yleinen tapa tasapainottaa korkeusperäsin.
http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/photos/7/8/8/1129887.jpg
http://www.savonlinnanlentokerho.fi/CMS/components/com_ponygallery/img_pictures/originals/user_65_vn-22_rantasalmi_flyin_2013.jpg
Siis, ainakin noissa linkitetyissä kuvissa kyseessä on ihan tavallinen yksiosainen korkeusperäsin. Tuolla rakenteella saadaan ohjainvoimat pidettyä kurissa suuremmilla nopeuksilla, esim. tuossa toisessa kuvassa esiintyvällä Vinkalla annetaan meidän ilmavoimien lentäjien perustaitolentokoulutus.
En edes ihan ymmärrä tuota logiikkaasi. Linnut voivat kyllä rikkoa tuulilasin tai sammuttaa jumbojetin turbiinimoottorin, mutta yksikään lintu ei ainakaan Suomessa riko korkeusperäsintä.