Minusta vanhempainyhdistykset tulisi kieltää koska ne lisäävät lasten ja perheiden eriarvoisuutta kaupungin eri osien välillä. Hienostokotirouvilla etelä-Helsingissä on aikaa leipoa ja rahaa ostaa arpajaispalkintoja lastensa koulujen toiminnan tukemiseen. Me itähelsinkiläiset yksinhuoltajaäidit emme jaksa eikä meillä ole rahaa toimia lastemme koulujen hyväksi. Kaiken rahoituksen tulee tulla yhteiskunnan rahoituksen kautta. Vain siten voidaan turvata kaupungin eri osien koululaisten tasa-arvoisuus.
Vähintä mitä voidaan tehdä on kieltää koulujen vanhempainyhdistysten varojenkeräys nimetylle koululle eli kaikkien kaupungin vanhempain yhdistysten keräysvarat tulisi kerätä yhteen pottiin ja sitten jakaa tasaisesti kaupungin kaikkien koululaisten kesken.
Vanhempainyhdistykset kiellettävä!
4
223
Vastaukset
- olet väärillä jäljil
Ei vnhempainyhdistyksen tarkoitus ole kerätä rahaa!!!
- lkjlkjl
Entä miten aiot puuttua siihen, että eri vanhemmat suostuvat, tahtovat, jaksavat ja pystyvät tukemaan ja kannustamaan lapsiaan eri tavoin?
Tätä kysyy kolmen lapsen yksinhuoltajaäiti, jolla ei ole minkäänlaisia vaikeuksia töiden jälkeen leipoa muutama pelti muffinseja vanhempainyhdistyksellekin.- Merkkifarkutkin viel
Aloittajan mielestä varmaan olisi asiallista kieltää fiksujen vanhempien lapsia tulemasta samaan kouluun hänen rupusakkijälkeläistensä kanssa. Joillakin lapsilla kun on sekä geeniensä että kodin tuen ansiosta niin paljon paremmat mahdollisuudet pärjätä koulussa - ja elämässä yleensäkin.
- Me lapset
No mutta siinä on se ettwi kaikki ole tommosia duracel pupuja kuten sinä. Mitä jos alottajalla on töitä esim 9-17 pitääkö hänen ensiksi laittaa lapsille ruoka ja siten leipoa sinne yhdeksään asti jotain palkino muffinseja.
Toki tämä on ehkä vähän liiankin yliampuvaa, mutta silti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2922462Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1412238Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132058- 1711560
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381267Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193888- 85886
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala451796- 52684