Fast Motors

Martti Vilkki

Fast Motorsin viisivuotinen jäsenyys on Kuluttajasuojalain vastainen. Katso Kuluttajaviraston nettisivut kohta kuntosalien sopimusehdot. Maksimi sopimusperiodi on yksi vuosi, jonka jälkeen kuluttajalla on oikeus päättää jatkaako sopimusta vai ei. Viisuvuotisesta sopimuksesta irti haluava voi yksinkertaisesti jättää uuden vuosimaksun maksamatta ja ilmoittaa Fast Motorsille, ettei jatka jäsenyyttä. Perintäkirjeitä saattaa perään tulla, mutta perimään eivät pysty, koska tuomioistiun ei vahvista velkomuskannetta lain vastaiselle saatavalle. Tosin Fast Motors tuskin on niin tyhmä, että edes vievät asiaa tuomioistuimeen, koska tuomioistuimen päätös samalla mitätöisi kaikki viisivuotiset sopimukset.

Fast Motorsin toiminta on alun alkaen ollut voimakkaan tappiollista oman pääoman ollessa miinuksella. Osakeyhtiölain mukaan yhtiön johdon tulee tuolloin tehdä Kaupparekisteriin ilmoitus oman pääoman menettämisestä, jota ilmoitusta ei ole tehty.

Jäsenyyden jatkaminen on yhtiön ilmeisen konkurssirvaaran vuoksi riski, koska konkurssipesä ei tarjoa jäsenille mitään jäsenetuja, vaan maksetut jäsenmaksut jäävät konkurssipesään.

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ????

      Ja sun pointti on mikä?

    • 2352473567

      Älkää nyt jaksako inistä.. On hienoa että jätkät on laittanut tollasen firman pydeen että tavalliset kadun miehetkin voivat päästä joskus edes eksoottisempien autojen rattiin itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      43
      1491
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1375
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      309
      1329
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1135
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1091
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      68
      1083
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1047
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1022
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      177
      902
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      18
      841
    Aihe