Hei!
Olen lähdössä nyt syyslomalla perheeni kanssa El Gounaan, hotelli Mövenpik:iin. Olisikohan kellään kokemuksia kyseisestä hotellista? Millainen oli siisteys taso, entä allas alue ja hotellin oma ranta?
El Gouna, hotelli Mövenpik
4
1123
Vastaukset
- sirpa
Hei Merja,
olen itse lähdössä samaan kohteeseen maaliskuussa, joten kirjoitathan kokemuksistasi syyslomanne jälkeen (El Gounasta ja itse hotellista, hyvistä ruokapaikoista, jne). Rentouttavaa lomaa teille! - piaceza
Olin itse kyseisessä paikassa viime maaliskuussa eikä paikasta ole mitään pahaa sanottavaa. Hotellialue oli kaunis ja siisti. Huoneet siivottiin joka päivä, eikä missään näkynyt roskia ja siivoojat oli todella mukavia. Hotellin oma ranta oli paikan paras, mutta ranta oli aika matala pitkän matkaa, joten lapsille se sopii hyvin. Altaita oli muistaakseni 3-4, yksi iso, yksi lämmitetty allas kuntoklubin tiloissa ja yksi vähän pienempi allas jossa allasbaari.
Hotellissa kannattaa ottaa aamupala, sillä sitten pärjää pitkälle päivään, sillä seiltä saa kaikkea leivistä lettuihin. Kaikki ostokset kannattaa tehdä Hurgadassa sillä El Gounassa kauppiaat ottaa aivan sika hintaa kaikesta. Hotellilta pääsee Hurgadaan taksilla noin 15-20 min ja hinta on noin 10E. Ja Hurgadassakin muistakaa tinkiä!!! Kaikesta voi/pitää ottaa hintaa noin 80-90% pois ja pitää pysyä kovana vaikka välillä ne esittää hyvin suuttuneita tai loukkantuneita, mutta melkein poikkeuksetta viimeistään siinä vaiheessa kun olet kadulla niin he suostuvat tarjottuun hintaa sillä kaikki siellä myy samaa kamaa.
Paikasta on paljon muuta kerrottavaa joten jos jotain tulee mieleen niin eikun kysymään.
Hyvää matkaa!!- merja
Kiitoksia jo näistä tiedoista. Mitenkä, oliko se hotellin ranta vain hotellin asukkaille, vaiko ihan yleinen kuitenkin? Ja oliko merivesi kirkasta? Onnistuiko snorklaus hyvin? Oliko siis nähtävää meren alla?
Jos sinulla on vielä jotain erityistä kerrottavaa tai vinkkiä, niin kerro ihmeessä. - minä vain
merja kirjoitti:
Kiitoksia jo näistä tiedoista. Mitenkä, oliko se hotellin ranta vain hotellin asukkaille, vaiko ihan yleinen kuitenkin? Ja oliko merivesi kirkasta? Onnistuiko snorklaus hyvin? Oliko siis nähtävää meren alla?
Jos sinulla on vielä jotain erityistä kerrottavaa tai vinkkiä, niin kerro ihmeessä.Joo, muakin kiinnostais että millainen on hotellin oma ranta, ja voiko snorklata?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454402Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232859Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412612Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?861585Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161508- 491229
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En1921030- 45996
- 59993