Olen alkanut miettiä, mikä oikein takaa jos esim. asumisoikeusyhtiö menee konkkaan.
Voiko käydä niin, että asukas menettä rahansa.
Mikä takaa etten menetä rahojani asumisoikeusasunnossa
16
3702
Vastaukset
- :( :( :(
Älä maalaa piruja seinille. Ens viikolla allekirjotan sopimuksen asosta.
- ikävä kyllä
tuossa tilanteessa menetät rahasi
- ggsdgdfgdfsggdfsg
Asumisoikeusyhtiön konkurssissa yhtön omaisuus siirtyy konkurssipesän hallintaan ja onhan niillä asunnoilla edelleen arvo. Jos konkurssipesä myy asunnot, niin silloin saadaan rahaa a.) yhtiön velkojen maksuun b.) asumisoikeusmaksujen lunastuksiin (lain mukaan tässä järjetyksessä).
Asumisoikeusmaksujen luovutuksia varten pitää olla rahasto, mutta onko tuo nyt sitten ehtinyt kertyä täysimääräisesti. - taidan muuttaa
ggsdgdfgdfsggdfsg kirjoitti:
Asumisoikeusyhtiön konkurssissa yhtön omaisuus siirtyy konkurssipesän hallintaan ja onhan niillä asunnoilla edelleen arvo. Jos konkurssipesä myy asunnot, niin silloin saadaan rahaa a.) yhtiön velkojen maksuun b.) asumisoikeusmaksujen lunastuksiin (lain mukaan tässä järjetyksessä).
Asumisoikeusmaksujen luovutuksia varten pitää olla rahasto, mutta onko tuo nyt sitten ehtinyt kertyä täysimääräisesti.Mutta mikä on tuossa tilanteessa asukkaan kohtalo. Joko ostaa pesästä oma asunto pois. Tai muuttaa mualle odottamaan saako jonkun luun.
- muuta rauhassa.
taidan muuttaa kirjoitti:
Mutta mikä on tuossa tilanteessa asukkaan kohtalo. Joko ostaa pesästä oma asunto pois. Tai muuttaa mualle odottamaan saako jonkun luun.
Asunto ei menetä arvoaan konkurssissa. Se on siis rahanarvoista tavaraa, jolle löytyy tässä maassa ostajia. Asomaksu on vain 15 prosenttia alkuperäisestä rakennuskustannuksista indeksillä tarkistettuna, eli n. 100 tonnin kämppä menee varmasti 15 tonnilla kaupaksi, jolloin yhtiön velka sinulle tulee kuitatuksi.
Ason konkurssi on erittäin epätodennäköinen, koska vuokrat on mitoitettu niin, että niillä kattaa taloyhtiön ylläpitokulut, remontit, ja jää vielä liikevoittoakin reilusti. Asoyhtiöt ja vuokra-asuntoyhtiöt takoo Suomessa huikeita liikevoittoja. Katso vaikka yhtiöt tilinpäätöksiä, ne on julkisia asiakirjoja.
Omistustaloyhtiön konkurssit ei ole harvinaisia. Se johtuu siitä, että asukkaat on pitäneet vastiketta niin matalana, ettei ole pystytty mitään remontteja tekemään, ja lopulta talo on purkukunnossa ja kiinteistöhuollon palkat ja jätehuollon laskutkin menneet ulosottoon. En ole koskaan kuullut, että mikään vuokrataloyhtiö olisi tehnyt konkurssin, missään päin maailmaa.
- (:)
Asumisoikeussopimuksen tehneet huoneiston haltijat (asukkaat joilla ei ole oikeuksia muuhun kuin vastikkeen maksuun) ovat järjestyksessä viimeisiä jotka saavat varoja konkurssipesästä.
- HumppaHupu
EI kannata kirjoittaa jos ei tiedä. Lain mukaan pääomalainat ja yhtiön osakkaat ovat viimeisenä.
- onko tietoa
Avainasumisoikeusyhtiö on alkanut mietityttää. Siellä jokin mättää.
- tosissaanko
Siis oikeasti ??
Eikö mikään suojaa asumisoikeusasunnon haltijan rahoja jos yhtiö pamahtaa konkurssiin.
Eli muutama kymppitonniko voi mennä harakoille tosta noin vaan.- Tuuliviiri-muuttajat
Ai mikä Avaimessa mättää?? Mättää vaan se, että pihit muuttaa pois. Tutkippa huviksesi vaikka VVO:n vuokria tai näitä "halpoja" muita asoyhtiöitä.
- Pihi pois muuttaja
Tuuliviiri-muuttajat kirjoitti:
Ai mikä Avaimessa mättää?? Mättää vaan se, että pihit muuttaa pois. Tutkippa huviksesi vaikka VVO:n vuokria tai näitä "halpoja" muita asoyhtiöitä.
Tämä pihi muutti pois kun 1.5 vuodessa vastike nousi 100e /kk, Avain asumisoikeus. Alkaa olla jo yksityisissä vuokrahinnoissa vastike. Ja nyt elämäntilanteen vakiintuessa omistusasunto parempi vaihtoehto.
- pihi aso-asuja
Pihi pois muuttaja kirjoitti:
Tämä pihi muutti pois kun 1.5 vuodessa vastike nousi 100e /kk, Avain asumisoikeus. Alkaa olla jo yksityisissä vuokrahinnoissa vastike. Ja nyt elämäntilanteen vakiintuessa omistusasunto parempi vaihtoehto.
Ei varmasti ole missään yksityisen hinnoissa. Minulla on puolet siitä. Odotas, kun tulee eka putkiremppa. Nimim. Kyllästynyt omistusasunnon jättikustannuksiin.
- Hyvä näin
pihi aso-asuja kirjoitti:
Ei varmasti ole missään yksityisen hinnoissa. Minulla on puolet siitä. Odotas, kun tulee eka putkiremppa. Nimim. Kyllästynyt omistusasunnon jättikustannuksiin.
Hyvä kun sulla on puolet siitä, se ei tarkoita että kaikilla olisi, varmaan riippuu missä paikkakunnalla asuu, omassa asossa oli samat vastikkeet kuin yksityisellä vuokrat.
Ja on noita asuntoja semmoisissakin taloissa joissa joko putkiremontit on jo tehty, tai ovat uusia ja remontti ajankohtainen kun olen jo vanhainkodissa.
- + ja -
Miten aso- yhtiö voi mennä konkkaan, jos kerran tulot ovat säännölliset, eli
-asukkaat maksavat vastikkeet
- asunnoissa on koko ajan maksavat asukkaat ( ei tyhjiä kuukausia)
- talon kunnosta pidetään huolta
- hyvä huoltoyhtiö joka hoitaa hommansa ja kulutaso pidetään kunnossa
- jos kukaan ei kavalla yhtiön rahoja!
Aso-kodeilla on koko ajan tietty lyhennettävä velkamäärä päällä (jonka soisin olevan pienempi, koska lainassa on aina lainanhoitokulut). Sitä lyhennetään sinne virtaavilla vastikemaksuilla.
Yksittäisiset taloyhtiöt voivat vaikuttaa omaan kulurakenteeseensa paljonkin, esim tekemällä yhdessä ja valitsemalla huolella huoltoyhtiönsä.
Ei tämä halvinta ole, mutta ei myöskään kalleinta. Olen asunut myös omistusasunnossa ja juuri nyt, tässä elämäntilanteessa en tahdo ottaa vastuuta siitä että ostaisin sairaan asunnon, josta maksan p* ruvella asuntolainaa seruraavat 40 vuotta, siihen päälle jatkuvat korjaukset ja huollot. Joka asia pitää hoitaa itse.
Tän kk vastike on vain karvan verran alle tämän kylän vapaista vuokramarkkinoista ja laatu on aavistuksen parempi.
Jos nostaisimme asuntotarjontaa, hinnat eivät olisi näin korkeat. Mutta kukapa rakentaa jos tietää että se laskisi hintoja. Asuminen uoksevat kulut ovat Suomessa kohtuuttomat, myös siksi että asuntojen energiahukka on edelleen totta, rakentamisen taso on laskenut (homeisia remppakohteita), joissa seinät ovat paperia.
Naapurissani asuu pari sellaista joille ei kelpaa yhteiset säänöt, he esim parkkeeravat autonsa toisen naapurin ikkunan alle ja ovet paukkuu. Tuossa ei saisi ajella, mutta ei se niitä kiinnosta. Kommunikointi on huutamista ja esiintyminen riehumista. Yksi naapureista vie kaiken yhteisen omaisuuden mikä vain irti lähtee. Eikä suostu tuomaan takaisin vaikka suoraan pyydän.
Siinäpä ovat, että ei täällä sen puoleen ole paremmin.- Maksajat vähenee
Yhdessä asoyhtiössä on 35 asuntoa joista 7 tyhjillään, vastikkeet nostettu niin korkeaksi että vanhat asukkaat muuttaa pois ja uusia ei tule tilalle, kuinka kauan tilanne voi jatkua kunnes joko vastikkeet laskee, tai jotain muuta korjaavaa joutuu tekemään. Tai voihan ollakin taktiikka että saadaan aso asujat pihalle ja laitetaan asunnot kovanrahan myyntiin. Aso on yksityisessä omistuksessa joten sekin lie mahdollista.
- huijauksen uhri
Maksajat vähenee kirjoitti:
Yhdessä asoyhtiössä on 35 asuntoa joista 7 tyhjillään, vastikkeet nostettu niin korkeaksi että vanhat asukkaat muuttaa pois ja uusia ei tule tilalle, kuinka kauan tilanne voi jatkua kunnes joko vastikkeet laskee, tai jotain muuta korjaavaa joutuu tekemään. Tai voihan ollakin taktiikka että saadaan aso asujat pihalle ja laitetaan asunnot kovanrahan myyntiin. Aso on yksityisessä omistuksessa joten sekin lie mahdollista.
Niin ne maksajat vähenee....
Yhtiö haluaa eroon vanhoista asumisoikeussopimuksista, joissa ei ole mainintaa jyvityksestä. Yhtiö kerää vastikkeita suuremmasta neliömäärästä kuin mitä sopimuksiin on kirjattu.
Siis jos käytössäsi on 45 m2 maksat vastiketta 50 neliön mukaan. Tästä johtuu se että petetyt asukkaat muuttavat pois pienistä asunnoistaan.
Yhtiö on vastineissaan väittänyt että silloinen sopimukset laatinut palveluntuottaja oli jättänyt ko.kohdan ( jyvityksen) pois sopimuspohjasta tietojärjestelmän ohjelmointi päivityksen vuoksi.
Selitys ei ole uskottava. Yhtiö ei ole kertonut sopimuksia tehdessään tuleville huoneistojen haltioille, että vastke tullaan perimään jyvitettyjen neliöiden mukaan.
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras951501Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva200948- 123842
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60693