Ei vittu tätä nykykieltä! Spede tarkoittaa muka jotain pelleä ynm. SPEDE ON OIKEASTI SPEDE SHOWSTA KUULUISA JA TAITAVA KÄSIKIRJOITTAJA JA NÄYTTELIJÄ! SPEDEN SHOWT ON Parhaita ja on LOUKKAAVAA käyttää sanaa muuhun tarkotukseen.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Samaa mieltä. Meillä ainakin on myös autisti-haukkumasana yleistynyt. Ja viimevuoden "Mo". Vastaiskuna aloin sanomaan "Morro!".
Mutta eihän nykylapset tiedä kuka on Spede...
Kaikki haukkumasanat ovat loukkaavia, loukkaavat Spedeä, pellejä, kehitysvammaisia, homoja, lesboja, autisteja, kuuroja, blondeja... kaikki on käyty läpi.
Tosin "spede" ei ole pelkästään nykykieltä vaan kyseinen nimitys oli haukkuamasanakäytössä jo Speden eläessä. Nämä vaan nousee aina välillä taas pinnalle ja välillä tuntuu että sitä samaa kuulee kaikkialla. Voidaan nyt arvailla mikä on seuraava haukkumasanatrendi.
Tunnustan kyllä haukkuneeni ihmisiä spedeiksi, mutta uskon että Speden huumorintaju riittää kestämään sen.
Kunhan ei loiriksi kutsuta.
Nassesetä oli ihan spede!
Spede oli ihan pelle, joten sikäli se sopii haukkumasanaksi.
Hän oli kylläkin koomikko eikä pelle, hän oli älykäs keksijä.