miten kosin miestä??

mariiaa_81

Välimatkaa on 200 km välissä.. haluaisin kosia miestä.. miten tää onnistuis parhaiten? Menenkö vaan hänen kaupunkiin, otan sormukset esiin laukusta ja kosin?
Kertokaa kaikki..haluaisin tämän miehen kanssa kyllä jossain vaiheessa naimisiin.. siksi kosisin häntä.. Hän on aivan ihana, saa minut nauramaan ikävissäkin tilanteissa :) Hän on periaatteessa joka naisen unelma mies.. : )

7

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14+6

      kannattaisi seurustella pidempään ja asua yhdessä ennen kuin tuollaista "haluaa". Avioliitto on tahtotila, tahto rakastaa.

      Kannattaa huomioida, että myös, että kaikki miehet eivät todellakaan halua naisen kosivan, vaan haluavat itse sen tehdä kun ovat valmiita.

      • mmmmmmmmmmmm9

        pakit tulee tolla tyylillä


    • Kosija

      Kysy että haluaako hän mennä naimisiin.
      Näin kosit.

    • kosia vai ei

      mariiaa_81: Jos sinulla on sormus, niin ota mukaan. Jos ei ole, niin kosi ja menkää ostoksille yhdessä. Tietenkin kosiminen on iso juttu ja kannattaa miettiä tarkkaan ennen. Lykkyä :)

      Olen miettinyt miehen kosintaa itsekin. Perinteisen mallin mukaan naisen kättä pyydetään naisen perheeltä vai isältä. Entä pyydetäänkö miehen kättä naisen kosiessa?

      • huntu

        En ole kuullut tai lukenut siitä koskaan, että naisen tulisi perinteiden mukaan pyytää "lupaa" miehen perheeltä, mutta kosittavan tärkeimmiltä ihmisiltä (ei ole pakko olla biologista perhettä, kunhan vaan on päässyt näkemään miten suhteenne toimii ja on tärkeä teille molemmille) olisi kyllä hyvä kysyä mitä mieltä olisi asiasta ja että oletteko heidän mielestä valmiita siihen :)

        Naisen kättä taas perinteiden mukaan pyydetään vanhemmilta tai jommalta kummalta heistä, joka on selvästi ollut enemmän mukana hänen elämässä.

        Voi kun alkoi jännittämään puolestasi mitä mies vastaa


    • taivas sentään

      Mun kättäni ei kyllä kukaan pyydä vanhemmiltani. Jos joku torvi luulee minua omaisuudeksi, niin saa kyllä elää ihan ilman mua ja 'hankkia omaisuutensa' muualta.

    • kosia vai ei

      Mietinkin etten oikein haluaisi pyytää isältä tai äidiltä. Äidiltä periaatteessa voisin, koska on todella läheisiä :)

      Asia on kuitenkin sellainen mikä kuuluisi olla miehen ja minun välinen aluksi. Sitten vasta muut saa tietää. Enkä edes tykkää perinteestä kysyä toisen kättä. Jos mies kysyisi minun perheeltä kättäni, niin EN tykkäisi asiasta.

      Miten muut toimii?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      248
      6429
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      196
      5966
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      21
      5537
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      121
      4283
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      143
      3533
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      130
      3353
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      23
      3046
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      8
      2512
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      265
      2479
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      135
      2329
    Aihe