Korostan jo alkuun tätä, että "ongelmani" on hyvin pieni kaikkeen omaankin kokemaani nähden keskoslapsen vanhempana.
Tuntemattomien ihmisten kaupoissa, sairaalassa ym. esittämät "Minkä ikäinen tuo vauvasi on"- kysymykset päättyvät joko keskusteluun keskoslapsista (jota koko kassajono kuuntelee) tai jos en lapsen kokoa kommentoi ikään nähden niin häntä jäädään katsomaan päästä varpaisiin kummastuneen oloisena että miksi se noin hirveen pieni on. Pitäisikö ikä valehdella päästäkseen näistä kiusallisista tilanteista, vai oletteko jaksaneet sen ihmisten tuijottelun?
Lastani tuijotetaan
3
1089
Vastaukset 3
Miksi pidät tilanteita kiusallisina? Olisit ylpeä keskosvauvastasi joka on todellinen taistelija. Itse sain 30 v sitten ihanan lapsukaiseni rv:lla 26 mitat 1030 g ja 36 cm, ei kukaan tuijotellut eikä ihmetellyt. Sinuna en veisi lasta ihmispaljouden keskelle koska näillä erityisen pienillä lapsilla ei ole kovin hyvä vastustuskyky.
- Tytär...kohta 15v...
VOI älä ole milläsikään ole ylpeä lapsestasi...niin minäkin tein....tyttäreni syntyi vuonna 1999...rv26...painoi 660g..ja oli todellakin pieni jota kaikki ihmettelivät kaupassa jne..mutta ihminenhän on luonnostaan utelias.....ja nyt likka on pitkä ja hoikka vaalea verikkö itseppäinen teini :) Kaikkea hyvää teille.....!!!!!!!!!!!
- mammu
Minulta kukaan ei kysellyt keskosvauvani ikää? Ehkä täällä Tampereen isoissa marketeissa on oma välinpitämätön kulttuurinsa. Hyvä vai huono sitten?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 811334
- 721194
- 791061
- 95889
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois260839- 49767
- 30760
- 55693
- 72679
- 44622