Hawaiji?

Matkaan

Kiinnostaa kovasti, mikä hintataso Hawaijilla on? Onko Usan hinnoissa vaiko kalliimpi? Minne saarille ja millä pääsee helposti ja edullisesti lentämään Los Angelesista? Onko Honolulu se edullisin? Mikä saarista olisi paras shoppaavalle lapsiperheelle? Ei kaivata rauhaa ja luontoa vaan hyvää mikä sopii myös pikkulapsille ja hotellia mikä on kävelyetäisyydellä kaikesta. Hotellisuosituksia otetaan vastaan myös? Onko Hawaijilla myös sama tippauskulttuuri kuin Usassa?

5

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • not for shopping

      FYI: Hawaii on USAn osavaltio! Ja kallein niista. Ihan sama tippaus- ja muu kulttuuri kuin mantereella.
      Hawaijilla 1/2 gallonaa maitoa maksaa $3.41 kun minun kotikaupungissani gallona on $2.22.

    • Matkaan

      Aivan, unohdin kokonaan että se oli Usaa myös, mutta siis ilmeisesti kalliimpi kuin mantereella? Onko Hawaijin saarien hinnoissa eroa, mille kannattaa mennä?

      • not for shopping

        Kaikkialla on kallista kun jokainen riepu pitaa tuoda saarille joko laivalla tai lentokoneella.
        Luonnon vuoksihan sinne matkustetaan, en ole koskaan kuullut kenenkaan lahteneen sinne varsinaisesti shoppailemaan :).
        t.usalainen


    • Jits

      Aloha, kävin vuosi sitten Honolulussa. Aivan ihana paikka. Suosittelen lämpimästi. Meidän mielestä löytyi rantaa, shoppailua, katselemista vaikka miten paljon. En osaa sanoa hintasuhteesta, mutta lähtisin oitis uudelleen. Me ainakin nopeasti opimme mistä saa edullisimmat ostokset tehtyä tai missä on edullisinta syödä. Ensi kerralla ajattelimme käydä myös Mauilla ja Big Hawaijilla. Jos menet, niin annahan vinkkejä niistä. Mukavaa matkaa!

    • Aloha baby

      No, kysyntä kun nostaa hintoja, niin onhan se Havaiji suhteellisen kallis jenkkiläisen mittapuun mukaan. Mutta ehdottomasti jokaisen centin arvoinen paikka! Itse olen siellä ollut pariin kertaan, ja sydän kieltämättä jäi saarille jo ekalla vierailulla 90-luvun alussa. Oli huimaa olla eksoottisessa kohteessa, jossa englanti oli pääkieli ja puitteet ja laatu aivan priimaa. Koeta päästä niille harvinaisemmillekin saarille, eli valitse vaikka yhdistelmäpaketti tai räätälöi matkasi itse. Kauaiin luonto on uskomaton, ja silti saarelta löytyvät kaikki jenkkilän palvelut. Molokailla ei tarvitse törmäillä muihin turisteihin kovinkaan tiuhaan jne.

      Havaijista, sen eri saarista ja historiasta suosittelen lukemaan lisää seuraavalta sivulta:

      http://saaret.com/havaiji

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      153
      1862
    2. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      51
      1467
    3. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      89
      1397
    4. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      77
      1348
    5. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      56
      1245
    6. Terveisiä lintutornilta

      Viipurista nousee kauhea savupatsas. Miksi ?
      Maailman menoa
      60
      1165
    7. Martina Aitolehdeltä kova tilitys podcastilla: "Kyllä mä turpaan vetäisin"!

      Martina Aitolehti tilittää brutaalin rehellisesti Eskolle podcastilla syitä, miksi hän ei ole lähtenyt mukaan julkkisten
      Kotimaiset julkkisjuorut
      214
      965
    8. Tulisitko kahville..

      Jos pyytäisin?
      Ikävä
      67
      954
    9. Siinäpä jäät

      Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole
      Ikävä
      78
      812
    10. Tiedätkö että

      Olet aika vetävä
      Ikävä
      29
      784
    Aihe