Hawaiji?

Matkaan

Kiinnostaa kovasti, mikä hintataso Hawaijilla on? Onko Usan hinnoissa vaiko kalliimpi? Minne saarille ja millä pääsee helposti ja edullisesti lentämään Los Angelesista? Onko Honolulu se edullisin? Mikä saarista olisi paras shoppaavalle lapsiperheelle? Ei kaivata rauhaa ja luontoa vaan hyvää mikä sopii myös pikkulapsille ja hotellia mikä on kävelyetäisyydellä kaikesta. Hotellisuosituksia otetaan vastaan myös? Onko Hawaijilla myös sama tippauskulttuuri kuin Usassa?

5

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • not for shopping

      FYI: Hawaii on USAn osavaltio! Ja kallein niista. Ihan sama tippaus- ja muu kulttuuri kuin mantereella.
      Hawaijilla 1/2 gallonaa maitoa maksaa $3.41 kun minun kotikaupungissani gallona on $2.22.

    • Matkaan

      Aivan, unohdin kokonaan että se oli Usaa myös, mutta siis ilmeisesti kalliimpi kuin mantereella? Onko Hawaijin saarien hinnoissa eroa, mille kannattaa mennä?

      • not for shopping

        Kaikkialla on kallista kun jokainen riepu pitaa tuoda saarille joko laivalla tai lentokoneella.
        Luonnon vuoksihan sinne matkustetaan, en ole koskaan kuullut kenenkaan lahteneen sinne varsinaisesti shoppailemaan :).
        t.usalainen


    • Jits

      Aloha, kävin vuosi sitten Honolulussa. Aivan ihana paikka. Suosittelen lämpimästi. Meidän mielestä löytyi rantaa, shoppailua, katselemista vaikka miten paljon. En osaa sanoa hintasuhteesta, mutta lähtisin oitis uudelleen. Me ainakin nopeasti opimme mistä saa edullisimmat ostokset tehtyä tai missä on edullisinta syödä. Ensi kerralla ajattelimme käydä myös Mauilla ja Big Hawaijilla. Jos menet, niin annahan vinkkejä niistä. Mukavaa matkaa!

    • Aloha baby

      No, kysyntä kun nostaa hintoja, niin onhan se Havaiji suhteellisen kallis jenkkiläisen mittapuun mukaan. Mutta ehdottomasti jokaisen centin arvoinen paikka! Itse olen siellä ollut pariin kertaan, ja sydän kieltämättä jäi saarille jo ekalla vierailulla 90-luvun alussa. Oli huimaa olla eksoottisessa kohteessa, jossa englanti oli pääkieli ja puitteet ja laatu aivan priimaa. Koeta päästä niille harvinaisemmillekin saarille, eli valitse vaikka yhdistelmäpaketti tai räätälöi matkasi itse. Kauaiin luonto on uskomaton, ja silti saarelta löytyvät kaikki jenkkilän palvelut. Molokailla ei tarvitse törmäillä muihin turisteihin kovinkaan tiuhaan jne.

      Havaijista, sen eri saarista ja historiasta suosittelen lukemaan lisää seuraavalta sivulta:

      http://saaret.com/havaiji

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      138
      2368
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2289
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      66
      1959
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      75
      1658
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      105
      1533
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1498
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1391
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1254
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1134
    Aihe