Kiinnostaa kovasti, mikä hintataso Hawaijilla on? Onko Usan hinnoissa vaiko kalliimpi? Minne saarille ja millä pääsee helposti ja edullisesti lentämään Los Angelesista? Onko Honolulu se edullisin? Mikä saarista olisi paras shoppaavalle lapsiperheelle? Ei kaivata rauhaa ja luontoa vaan hyvää mikä sopii myös pikkulapsille ja hotellia mikä on kävelyetäisyydellä kaikesta. Hotellisuosituksia otetaan vastaan myös? Onko Hawaijilla myös sama tippauskulttuuri kuin Usassa?
Hawaiji?
5
522
Vastaukset
- not for shopping
FYI: Hawaii on USAn osavaltio! Ja kallein niista. Ihan sama tippaus- ja muu kulttuuri kuin mantereella.
Hawaijilla 1/2 gallonaa maitoa maksaa $3.41 kun minun kotikaupungissani gallona on $2.22. - Matkaan
Aivan, unohdin kokonaan että se oli Usaa myös, mutta siis ilmeisesti kalliimpi kuin mantereella? Onko Hawaijin saarien hinnoissa eroa, mille kannattaa mennä?
- not for shopping
Kaikkialla on kallista kun jokainen riepu pitaa tuoda saarille joko laivalla tai lentokoneella.
Luonnon vuoksihan sinne matkustetaan, en ole koskaan kuullut kenenkaan lahteneen sinne varsinaisesti shoppailemaan :).
t.usalainen
- Jits
Aloha, kävin vuosi sitten Honolulussa. Aivan ihana paikka. Suosittelen lämpimästi. Meidän mielestä löytyi rantaa, shoppailua, katselemista vaikka miten paljon. En osaa sanoa hintasuhteesta, mutta lähtisin oitis uudelleen. Me ainakin nopeasti opimme mistä saa edullisimmat ostokset tehtyä tai missä on edullisinta syödä. Ensi kerralla ajattelimme käydä myös Mauilla ja Big Hawaijilla. Jos menet, niin annahan vinkkejä niistä. Mukavaa matkaa!
- Aloha baby
No, kysyntä kun nostaa hintoja, niin onhan se Havaiji suhteellisen kallis jenkkiläisen mittapuun mukaan. Mutta ehdottomasti jokaisen centin arvoinen paikka! Itse olen siellä ollut pariin kertaan, ja sydän kieltämättä jäi saarille jo ekalla vierailulla 90-luvun alussa. Oli huimaa olla eksoottisessa kohteessa, jossa englanti oli pääkieli ja puitteet ja laatu aivan priimaa. Koeta päästä niille harvinaisemmillekin saarille, eli valitse vaikka yhdistelmäpaketti tai räätälöi matkasi itse. Kauaiin luonto on uskomaton, ja silti saarelta löytyvät kaikki jenkkilän palvelut. Molokailla ei tarvitse törmäillä muihin turisteihin kovinkaan tiuhaan jne.
Havaijista, sen eri saarista ja historiasta suosittelen lukemaan lisää seuraavalta sivulta:
http://saaret.com/havaiji
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?443057Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n402271Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari612180Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa882052Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh601772Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä191656Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr731527Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http441305Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1321246Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1641013