Lueskelin tässä noita hieman vanhempia keskusteluja ja silmään pisti tuo wiccasapatti 2005. Menin WS 2004 sivuille ja siellä oli että alle 18-vuotiaskin saa mennä jos on huoltajan lupalappu. Innostuin siitä, sillä olen vasta 14 enkä siis pääse oikein mihinkään tilaisuuksiin. Joten kysyisin, että onko vielä mitään tietoa vuoden 2005 wiccasapatista?
Viljalle
Kesälapsi
4446
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen itse tyoryhmässä vapaaehtoisena järjestämässä tapahtumaa ja työryhmämme kokoontuu ensi sunnuntaina suunnittelemaan wiccasapatti 2005 tapahtumaa. Ilmoitan kyllä heti täälläkin palstalla, kun infoa uudesta tapahtumasta tulee. Ajankohta tulee luultavimmin olemaan kevättalvella, kuten aikaisempinakin vuosina, koska se aika on hyväksi havaittu. Ja kyllä, wiccasapattiin pääsevät mukaan myös alle 18-vuotiaat, jos heillä on esittää vanhempien (huoltajan) kirjallinen lupa.
mut toihan on törkeetä syrjintää....mut parempi seki ku ei mitää.....
miten koet, että wiccasapatti tapahtuma syrjisi ketään wiccaa tai heidän perheenjäsentään? Jos tarkoitat sitä, että alle 18-vuotiaat tarvitsevat vanhempiensa kirjallisen luvan syynä on se, että wiccasapatti työryhmä ei halua joutua vastailemaan vihaisille vanhemmille, joiden lapset ovat salaa "karanneet" tapahtumaan. Emme halua hankaluuksia, vaan mukavaa yhdessäoloa. :)
Ehei, vaan Suomen lain noudattamista. Kirjoita vaikka presidentille, jos sinusta on väärin, että alle 18-vuotias on vanhempiensa holhouksen alainen ja voi saada poliisit peräänsä, jos karkaa kotoa johonkin tapahtumaan, etenkin sellaiseen, josta vanhemmilla on niin suuria ennakkoluuloja, etteivät missään tapauksessa olisi lupalappua allekirjoittaneet.
Mieti, olisiko wiccalle hyvää julkisuutta iltapäivälehden otsikko "13-vuotias karkasi noitakokoukseen!" :P