Hintataso

JompiKumpi?

Kreetalla nykyään, ravintolassa syöminen, viinit ja oluet ravintoloissa?
Onko eroa paljonkin esim Turkin hintoihin verrattuna nykyään?
Jos saisi asiallisia vastauksia, niin olisin enemmän kuin tyytyväinen:-)

2

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kreetan vakiokävijä

      Riippuu missä siellä Kreetalla syöt ja juot. Hanian venetsialainen satama on kallein. Siellä ravintolasyöminen (=taverna) on kutakuinkin Suomen hinnoissa - jonkin verran edullisempaa.
      Esimerkiksi Plataniaksen kylässä on monenhintaisia ruokapaikkoja. Mylos kalleimmasta päästä ja yläkylään menevän tien varrella on edullisia "tarjouksia". Eli punaviini, kreikkalainen salaatti, sovulakivartaat ranskalaisilla irtoaa 7 eurolla... mutta kun pääset sisälle sinulle ehdotetaan jotakin päivän erikoisuutta ja kohta huomaatkin valinneesi kalliimman paketin.
      Drinkit on suomen hinnoissa - jos ei jopa yli.
      Jos syöt venetsialaisessa satamassa, niin älä jää aivan sataman viereen vaan mene sinne syvemmälle vanhaan kaupunkiin. Sataman parhaat ja edullisimmat ruokapaikat ovat siellä mutta silloin jäät paitsi siitä ihanasta iltanäkymästä eli venetsialaisen sataman valot ja meri.
      Jos käyt Platanaiksessa, mene ehdottomasti yläkylään ja siellä Astrea- nimiseen tavernaan mutta mene sinne vasta yhdeksän jälkeen... Se on kokemus, joka kannattaa nähdä, kuulla, maistaa ja haistaa!!! Illemmalla Astreassa alkaa Ouzo time. Jos ei ala tapahtua niin kysäisepä tarjoilijalta: Is it Ouzo time? :)

    • Vinkkejä

      Hei, vastikään Kreetalta palailtuna kerron omat mielipiteeni. Plataniaksen yläkylässä kyllä ihania näköalaravintoloita, ja ei ne hinnatkaan ihan hirveitä ole, mutta mun mielestä ruoka ei ollut niin hyvää kuin olisi kuvitellut (toki ihan syötävää

      Plataniaksen aukiolla on ravintola Roof Garden, siellä saimme todella hyvää ruokaa, ystävällistä palvelua. Talo tarjosi vielä todella runsaan jälkiruokasetin: -kahvia, rakia, kakkua, jäätelöä,hedelmiä. Muistaakseni ruuasta ja juomista (viinipullo ja vesi) maksettiin 25€. hinta-laatusuhde todella kohillaan. Tosin olimme siellä turistikauden alkupuolella, oisko se vaikuttanut palveluun tai muuhun, en tiedä. Agia Marinan puolella, vähän syrjässä päätieltä (plataniaksesta tullessa oikealla, just ennen in.ka markettia oikealle) on ravintola nimeltään Romeos?Romance?, siellä oli todella hyvä ruokq ja rauhallinen kiva paikka muutenkin. En tarkkaan muista hintoja, mutta edullista kuitenkin. Romeon?tai Romancen vieressä oli toinenkin ravintola, joka avattiin vasta muutamaa päivää myöhemmin, jten ehkä sitäkin kannattaa kokeilla.
      Viinit ja oluet ravintoloissa, edullisempaa kuin kotosalla, samoin ruoka. Tämä pätee ns.normaaleihin tavernoihin. Niin, sitten vielä hotelli Oscarin vieressä Agia Marinan puolella on kiva tarverna, en muista nimeä. Kysyit vertailua Turkin hintoihin, tähän en osaa vastata, viimeisestä Turkin reissusta on useempi vuosi.

      Vielä tuli mieleen eräs seikka liittyen pankkikortteihin. Plataniaksen aukiolta 50-100 m päässä Chania Bankin automaatti, siitä saa nostettua rahaa myös Debit-puolella, jos ei halua luottokorttia vinguttaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      91
      8455
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      8033
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      173
      6180
    4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      14
      5403
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5238
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4285
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4090
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4033
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3829
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      61
      3708
    Aihe