Heippis.
Kokemuksia tästä hotellista, all inclusive -ruokailun tasosta viime vuodelta??
Keskustelut, joita löysin, oli vuosien takaa.
Alanyassa olemme käyneet jo useamman kerran, mutta emme tjäreborgin kautta. Pidän all inclusiven hintaa green gardenissa hyvinkin kohtuullisena, niin sen sisältö ja monipuolisuus kiinnostaa erityisesti, lasten takia olisi helppo ratkaisu, mutta sen pitäisi olla myöskin monipuolinen ja kattava.
Viime vuonna olimme juuri avatussa Crystal Towersissa ja hotelli muuten oli hyvä ja toki uutuuttaan siisti ja tarjolla oli alkuun vain puolihoito, jonka otimme, mutta se oli pettymys. Lämmin ruoka oli tarjonnaltaan todella suppea, pari vaihtoehtoa, jotka yleensä enemmän tai vähemmän eksoottisia paistoksia toisiaan täydentämään, eikä joka ilta edes lohkoperunoita. Kylmiä salaatteja niiden ystäville oli monta ja monenlaista, mutta pienille lapsille ne eivät oikein ole kattava vaihtoehto, joten lasten kohdalta se oli lähinnä riisin syöntiä koko viikko ja joku harva ilta oli esim. lohkoperunoita. Esim. liharuokaa ei ollut edes joka ilta. Kasvispaistokset eivät myöskään lasten kanssa korvaa perunoita kokonaan.
Lisäksi tyttäreni kanssa sairastuin salmonellaan ja olimme perheestämme ne, jotka söimme melonia joka päivä, niin epäilykseni kohdistuvat siihen ja entistä varovaisempi olen nyt kylmien salaattien kanssa... Samoin crystal towersissa juomat (fantaa joimme aterioilla) tuotiin lasissa, joissa oli aina jääpalat mukana, mutta jos jäissä olisi salmonellaa ollut, olisivat muutkin perheestä saaneet tartunnan?? Joka tapauksessa crystal towers jäi valitsematta tänä vuonna ihan sen takia, etten nyt luota onko aterioihin saatu kehitystä ja monipuolisuutta mukaan ja haluaisin asian varmistaa tämänkin kohdalla. Ei kauheasti haluttaisi lähteä syömään kaupungille, jos on kertaalleen jo aterioista matkalle maksanut ja lomalla lasten kanssa olisi kiva päästä edes sen suhteen helpolla = all inclusive hotellilla.
Kiitos, jos joku viitsii vastailla =)
Tjäreborg - Green garden - Alanya
4
513
Vastaukset
- 3 x green garden
Green Garden on erittäin hyvä AI:n osalta, miksei muutenkin. Löytyy hyvä tarjonta ja ruokaa saat mättää pitkin päivää. Ei pääse nälkä yllättämään. Hyvän makuista ja ravintolat siistejä. Nopeaa palvelua myös. Ainoa miinus ainakin turistisesongin aikana on just se ihmispaljous. Menkää heti kun kattaus alkaa, niin ei tarvitse miettiä pöpöjä ja ruokailu sujuu muutenkin rauhallisemmissa merkeissä.
- GreenGardeniin
Lisää haluaisin minäkin kuulla tuoreempia kokemuksia paikasta. Kauanko kesti bussimatkat lentokentältä? Hintataso ostosten suhteen? Tohtiiko lähteä aamulenkille rannalle yksin juoksentelemaan? Turvallinen paikka? Itse hotellista minua kiinnostaisi just nuo juomat, tarjoiltiinko lasissa jäillä vai toivatko pullon pöytään? Ei houkuta juottaa lapsille enkä itsekään haluaisi (ehkä epähygieenisia) jääpaloja. Muitakin plussia ja miinuksia olisi kiva kuulla kyseisessä hotellissa asuneilta.
- Green Puutarhuri
Olen käynyt siis 3 kertaa ja aina on tyytyväisinä tultu takaisin.
Emme ole menneet bussilla vaan omalla kuljetuksella, josta on maksettu 60 euroa/suuntaansa. Kuski on ollut nimilapun kanssa vastassa. Pysähdytty on kun on haluttu.
Jäitä ei ole tarjottu minkään juoman kanssa. Niitä saa jos pyytää ja silloinhan voi kysyä onko tab water or bottled water.
Lenkillä en ole käynyt, mutta mitä tule turvallisuuteen, niin sanoisin että voi käydä huoleti. Turkissa on kovat rangaistukset jo pienistäkin turkisteihin kohdistuvista vääränlaisista huomioista. Ravintola tai kauppa voi esim. mennä kiinni kokonaan, jos henkilökunta on liian röyhkeää. Juokse tai hölkkää siis ihan mielin määrin. En ole kertaakaan törmännyt mihinkään epäilyttävään koko aikana mitä olen maassa visiteerannut, eli yhteensä 7 kertaa.
Sanonpa myös nyt samalla etten ole myöskään joutunut huijatuksi, koska en ole ollut humalassa kun teen ostoksia tai maksan ravintolailtaa. Juomat voi tarvittaessa nautiskella myöhemminkin.
Buffessa on tärkeää nimenomaan se, että menette heti kun se alkaa, jolloin ruoat ovat juuri uunista tai pannulta tulleita tai ovat kylmäsäilytyksestä juuri esilleotettuja. Ruotsalaiset ja venäläiset tykkäävät lähmiä ruokalaareja omin sormin, joten senkin vuoksi, menkää heti jos teillä on hotellin ruokailut.
Ruoat ovat tosi hyviä ja niitä jopa tehdään teille nenänne edessä kun vaan valitsette lautasellenne ne raaka-aineet mitä haluatte syödä.
Green Gardenin suurin miinus on ruotsalainen lasten viihdyke, showt yms. Me suomalaiset olemme ainakin siellä vielä vähän vähemmistön osassa :)
Allasalueet ovat todella hyvät! Lapset viihtyvät ja heillä on kivaa, meilläkin on, eikö vaan? Hyvää matkaa! - 6.2014 Alanyassa
Olin reilu vikko sitten lasteni kanssa ks. hotellissa. Hotellin palvelutaso ja yleinen siisteys on ihan hyvä. Huoneemme oli taas hiukan alkeellisesti varustettu all inclusive hotelliksi. Esim. ei ollut shampoota tai saippuaa talon puolesta. Ruokaa oli liiankin usein, että lounas tuli usein jätettyä väliin kokonaan. Hotellista on kaupungin keskustaan kuitenkin matkaa, että ei välttämättä ihan jalkasin kannata mennä. Respaan tuli yksi söpö suomalainen Mia kesätöihin, joten jos ei lontoo taivu, niin voi kysyä myös suomeksi. Tjäreborgin oppaita oli kaikista pohjoismaista siis myös suomesta ja uima-altailla oli ohjelmaa mummosta mustiin. Ei paras mahdollinen hotelli, mutta ihan kelpo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406653
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495729- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434480Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523892- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522956Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242402- 422270
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197