Tjäreborg - Green garden - Alanya

Alanyaan mieli vie

Heippis.
Kokemuksia tästä hotellista, all inclusive -ruokailun tasosta viime vuodelta??
Keskustelut, joita löysin, oli vuosien takaa.

Alanyassa olemme käyneet jo useamman kerran, mutta emme tjäreborgin kautta. Pidän all inclusiven hintaa green gardenissa hyvinkin kohtuullisena, niin sen sisältö ja monipuolisuus kiinnostaa erityisesti, lasten takia olisi helppo ratkaisu, mutta sen pitäisi olla myöskin monipuolinen ja kattava.

Viime vuonna olimme juuri avatussa Crystal Towersissa ja hotelli muuten oli hyvä ja toki uutuuttaan siisti ja tarjolla oli alkuun vain puolihoito, jonka otimme, mutta se oli pettymys. Lämmin ruoka oli tarjonnaltaan todella suppea, pari vaihtoehtoa, jotka yleensä enemmän tai vähemmän eksoottisia paistoksia toisiaan täydentämään, eikä joka ilta edes lohkoperunoita. Kylmiä salaatteja niiden ystäville oli monta ja monenlaista, mutta pienille lapsille ne eivät oikein ole kattava vaihtoehto, joten lasten kohdalta se oli lähinnä riisin syöntiä koko viikko ja joku harva ilta oli esim. lohkoperunoita. Esim. liharuokaa ei ollut edes joka ilta. Kasvispaistokset eivät myöskään lasten kanssa korvaa perunoita kokonaan.

Lisäksi tyttäreni kanssa sairastuin salmonellaan ja olimme perheestämme ne, jotka söimme melonia joka päivä, niin epäilykseni kohdistuvat siihen ja entistä varovaisempi olen nyt kylmien salaattien kanssa... Samoin crystal towersissa juomat (fantaa joimme aterioilla) tuotiin lasissa, joissa oli aina jääpalat mukana, mutta jos jäissä olisi salmonellaa ollut, olisivat muutkin perheestä saaneet tartunnan?? Joka tapauksessa crystal towers jäi valitsematta tänä vuonna ihan sen takia, etten nyt luota onko aterioihin saatu kehitystä ja monipuolisuutta mukaan ja haluaisin asian varmistaa tämänkin kohdalla. Ei kauheasti haluttaisi lähteä syömään kaupungille, jos on kertaalleen jo aterioista matkalle maksanut ja lomalla lasten kanssa olisi kiva päästä edes sen suhteen helpolla = all inclusive hotellilla.

Kiitos, jos joku viitsii vastailla =)

4

513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3 x green garden

      Green Garden on erittäin hyvä AI:n osalta, miksei muutenkin. Löytyy hyvä tarjonta ja ruokaa saat mättää pitkin päivää. Ei pääse nälkä yllättämään. Hyvän makuista ja ravintolat siistejä. Nopeaa palvelua myös. Ainoa miinus ainakin turistisesongin aikana on just se ihmispaljous. Menkää heti kun kattaus alkaa, niin ei tarvitse miettiä pöpöjä ja ruokailu sujuu muutenkin rauhallisemmissa merkeissä.

    • GreenGardeniin

      Lisää haluaisin minäkin kuulla tuoreempia kokemuksia paikasta. Kauanko kesti bussimatkat lentokentältä? Hintataso ostosten suhteen? Tohtiiko lähteä aamulenkille rannalle yksin juoksentelemaan? Turvallinen paikka? Itse hotellista minua kiinnostaisi just nuo juomat, tarjoiltiinko lasissa jäillä vai toivatko pullon pöytään? Ei houkuta juottaa lapsille enkä itsekään haluaisi (ehkä epähygieenisia) jääpaloja. Muitakin plussia ja miinuksia olisi kiva kuulla kyseisessä hotellissa asuneilta.

    • Green Puutarhuri

      Olen käynyt siis 3 kertaa ja aina on tyytyväisinä tultu takaisin.

      Emme ole menneet bussilla vaan omalla kuljetuksella, josta on maksettu 60 euroa/suuntaansa. Kuski on ollut nimilapun kanssa vastassa. Pysähdytty on kun on haluttu.

      Jäitä ei ole tarjottu minkään juoman kanssa. Niitä saa jos pyytää ja silloinhan voi kysyä onko tab water or bottled water.

      Lenkillä en ole käynyt, mutta mitä tule turvallisuuteen, niin sanoisin että voi käydä huoleti. Turkissa on kovat rangaistukset jo pienistäkin turkisteihin kohdistuvista vääränlaisista huomioista. Ravintola tai kauppa voi esim. mennä kiinni kokonaan, jos henkilökunta on liian röyhkeää. Juokse tai hölkkää siis ihan mielin määrin. En ole kertaakaan törmännyt mihinkään epäilyttävään koko aikana mitä olen maassa visiteerannut, eli yhteensä 7 kertaa.

      Sanonpa myös nyt samalla etten ole myöskään joutunut huijatuksi, koska en ole ollut humalassa kun teen ostoksia tai maksan ravintolailtaa. Juomat voi tarvittaessa nautiskella myöhemminkin.

      Buffessa on tärkeää nimenomaan se, että menette heti kun se alkaa, jolloin ruoat ovat juuri uunista tai pannulta tulleita tai ovat kylmäsäilytyksestä juuri esilleotettuja. Ruotsalaiset ja venäläiset tykkäävät lähmiä ruokalaareja omin sormin, joten senkin vuoksi, menkää heti jos teillä on hotellin ruokailut.

      Ruoat ovat tosi hyviä ja niitä jopa tehdään teille nenänne edessä kun vaan valitsette lautasellenne ne raaka-aineet mitä haluatte syödä.

      Green Gardenin suurin miinus on ruotsalainen lasten viihdyke, showt yms. Me suomalaiset olemme ainakin siellä vielä vähän vähemmistön osassa :)

      Allasalueet ovat todella hyvät! Lapset viihtyvät ja heillä on kivaa, meilläkin on, eikö vaan? Hyvää matkaa!

    • 6.2014 Alanyassa

      Olin reilu vikko sitten lasteni kanssa ks. hotellissa. Hotellin palvelutaso ja yleinen siisteys on ihan hyvä. Huoneemme oli taas hiukan alkeellisesti varustettu all inclusive hotelliksi. Esim. ei ollut shampoota tai saippuaa talon puolesta. Ruokaa oli liiankin usein, että lounas tuli usein jätettyä väliin kokonaan. Hotellista on kaupungin keskustaan kuitenkin matkaa, että ei välttämättä ihan jalkasin kannata mennä. Respaan tuli yksi söpö suomalainen Mia kesätöihin, joten jos ei lontoo taivu, niin voi kysyä myös suomeksi. Tjäreborgin oppaita oli kaikista pohjoismaista siis myös suomesta ja uima-altailla oli ohjelmaa mummosta mustiin. Ei paras mahdollinen hotelli, mutta ihan kelpo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      140
      6653
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      5729
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      123
      4891
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      4480
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      52
      3892
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      62
      3061
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      52
      2956
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      24
      2402
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      42
      2270
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      15
      2197
    Aihe