ESTA

Onko oltava printattuna mukana? Jostain ohjeista luin, että numero täytyy laittaa mukaan ja että printtiä ei tarvitse, mutta että se olisi hyvä olla kuitenkin printattuna. Ota tuostakin nyt selvää...
Miten käytännössä menee, kysytäänkö rajalla vain ESTAn numero?
Kotona ei oo printteriä.
151205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Rajalla ei kysytä yhtään mitään, ei printtiä, ei numeroa.

Äänestä

Multa on kyllä kysytty tulostettua versiota ESTA:sta, vaikkakin koneelta kaikki löytyykin.

Äänestä

Viisi reissua Usaan takana ja kertaakaan ei ole tarvinnut paperista estaa näyttää eikä kukaan ole mitään numeroita kysynyt. Yhden kerran Helsingin päässä varmistettiin että esta on kunnossa lähtöselvityksessä. Näkevät koneelta että se on voimassa Usan päässä.

Äänestä
  • Olimme vuosi sitten Jenkeissä ja hankittiin ESTAt. Nyt olemme matkaamassa sinne jälleen ja ESTAhan on kaksi vuotta voimassa. Mitään lappua tästä ei ole tallella enkä koneeltakana löytänyt mitään koodeja tms. numeroita... Onkohan varmaa, että rajalla ei sitä kysellä ja tiedot löytyy vai pitäisikö vielä varmuuden vuoksi hankkia uudestaan. Kokemuksia?

    Äänestä

  • tintti10 kirjoitti:

    Olimme vuosi sitten Jenkeissä ja hankittiin ESTAt. Nyt olemme matkaamassa sinne jälleen ja ESTAhan on kaksi vuotta voimassa. Mitään lappua tästä ei ole tallella enkä koneeltakana löytänyt mitään koodeja tms. numeroita... Onkohan varmaa, että rajalla ei sitä kysellä ja tiedot löytyy vai pitäisikö vielä varmuuden vuoksi hankkia uudestaan. Kokemuksia?

    Voihan noi tiedot käydä tarkistamassa myös passin tiedoilla, jos varsinainen esta:n numero on hävinnyt.

    Äänestä

  • mtaman kirjoitti:

    Voihan noi tiedot käydä tarkistamassa myös passin tiedoilla, jos varsinainen esta:n numero on hävinnyt.

    Pitääkö voimassa oleva ESTA päivittää jos uusi matka on samaan kaupunkiin mutta eri hotelliin kuin edellisellä matkalla?

    Äänestä

  • Tarviiko? kirjoitti:

    Pitääkö voimassa oleva ESTA päivittää jos uusi matka on samaan kaupunkiin mutta eri hotelliin kuin edellisellä matkalla?

    Minä ainakin päivittäisin, eihän siitä mitään vaivaa ole. ESTAssahan kysytään milloin tulet ja millä ja missä yövyt ekan yön. Nehän ovat väärää tietoa, jos et päivitä ja saattaa aiheuttaa hankaluuksia.

    Äänestä

ESTA kansalaisten maahantulomuodollisuudet on muuttuneet ja nopeutuneet. Mä jonotin tänä aamuna Atlantassa ensin 10-15 min väärässä tai siis siinä vanhassa jonossa. Esta kansalainen menee automaatille, jossa otetaan kuva ja sormenjäljet, sekä passitiedot luetaan automaattisesti. Tämän jälkeen se sylkee sellasen paperiliuskan misä on sun kuva ja henkilötiedot. Sitten mennään tiskille jonottamatta. Muutama kysymys ja tervetuloa. Se tuloste on sitten samalla tullikaavake. Ilmeisesti se perinteinen tullikaavake täytetään edelleen, mutta se jää siihen kysyjälle. Helppoa ja nopeaa! Ei tartte enää stressata jonotetaanko 1 min vai 90 min maahantulojonossa. En ole varma onko tämä uusi systeemi kaikilla USA kansainvälisillä kentillä jo käytössä.

Äänestä
  • Tuota noin eikö automaateille ja tiskille tarvi sitten tosiaan jonottaa?

    Äänestä

Tuo selviää kun porukalle tulee enemmän kokemusta tästä uudesta maahantulotarkastuksesta. Mutta nyt tällä mun ekalla kerralla kaikki sujui jonottamatta ja voitin varmasti puolisen tuntia, verrattuna siihen jos olisin jatkanut jonottamista siinä väärässä jonossa.
Maahantuloaulassa on nykyään 3 eri jonoa ( Global Entry Program). Jonot USA kansalaisille, ESTA kansalaisille ja sitten ne muut. Nyt ei tarvitse jonottaa samassa jonossa esim kiinalaisten, lattareiden (poislukien Chile) tai afrikkalaisten. Ei tarvitse siis kauhulla katsoa kun oma lento saapuu portille ja vieressä Air China purkaa matkustajia ulos, joka siis on meinannut että sua ennen on jonossa 200-400 kiinalaista.

Äänestä

Mekin testasimme em mainittua automaattia chigacon kentällä kesällä. Muuten ihan ok; mutta viiden hengen porukasta vain yksi meistä sai hyväksytyn paperin käteensä koneelta. Joko kuva tai sormenjälki oli pielessä muilla. Sitten jonotettiin yhden miehen tiskille ja osalta kuva uusiksi, osalta sormenjäljet. Eli siinä meni aikaa loppujen lopuksi enemmän kuin olisi mennyt perinteisessä jonossa. Mutta jos kaikki menee hyvin, automaatti on nopea, ei kysele ja sen jälkeen kävellään vain läpi tullimiehen.

Äänestä

JFK:llä ei tarvinnut mitään paperikopiota. Passintarkastaja otti sormenjäljet ja valokuvan sekä leimasi tullille annettavan lomakkeen (joka jaetaan lentokoneessa).
Kysyi lisäksi kauanko aion viipyä ja toivotti hyvää matkaa.

Kaikkiaan lentokentällä meni koneen laskeutumisesta metroasemalle pääsemiseen noin tunti.

Äänestä

Mihin terminaaliin Kennedyllä saavuit? Eikö siellä ollut erillistä (nopeampaa) jonoa automaatteineen esta kansalaisille?

Äänestä
  • Terminaali 8. En ainakaan havainnut mitään automaatteja ja enkä usko niitä siellä olleenkaan, koska kaikki olivat samassa jonossa (ja olivat EU:sta saapuvia).

    Vaikka passintarkastusta vei aikaa, niin tullin ohitus oli nopeaa, mutta matka kävellen AirTrain:lle kestää ja myös sillä matkaaminen metroasemalle ottaa oman aikansa. Kuitenkin edullisin vaihtoehto Manhattanille ja muualle New Yorkissa. Ainakin oma suosikkini on AirTrain ja metro. Mutta jos budjetti kestää, niin sitten tietenkin taksi tai limo.

    Äänestä

Meillä tarvi olla printattu versio ESTAsta tammikuussa 2014 Miamissa, vaikka koneelta löytyy kaikki tiedot.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


printteritön kirjoitti:

Onko oltava printattuna mukana? Jostain ohjeista luin, että numero täytyy laittaa mukaan ja että printtiä ei tarvitse, mutta että se olisi hyvä olla kuitenkin printattuna. Ota tuostakin nyt selvää...
Miten käytännössä menee, kysytäänkö rajalla vain ESTAn numero?
Kotona ei oo printteriä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu