Onko kiljunteko rikos? Olen sattumalta kuullut että naapuri, joka on avohoitopotilas, valmistelee omia kiljujaan rivitalon varastokopissa jota kylän puliukot sitten käyvät juomassa ja häiriköivät siinä samalla koko talon rauhaa. Suurin osa talon asukkaista ihan ok, mutta pari-kolme hämärätyyppiä aiheuttaa häiriöitä.
Kyse on kunnan vuokra-asunnosta ja muuttaisin ilomielin pois jos olisi parempi taloudellinen tilanne jolla maksella yksityisen puolen vuokria.
Kyse on kunnan vuokra-asunnosta ja muuttaisin ilomielin pois jos olisi parempi taloudellinen tilanne jolla maksella yksityisen puolen vuokria.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaljan, viinin ja kiljun teko on täysin laillista koska ne valmistetaan käymismenetelmin. Alkoholin valmistuksessa ei kotikonstein saa käyttää tislausvehkeitä, eli pontikankeito on rikos.
Kiljun valmistus sanan varsinaisessa mrrkityksessä on laitonta.
Laillisen ja laittoman valmistuksen raja kulkee
juuri kiljussa. Eli kiljun valmistaminen on jo
rikollista. Otat vaan yhteyttä kotipaikkasi po-
liisin ja kerrot kiljutehtaan tuomista ongelmista
ja pyydät heidän toimenpiteitään.
Anna osoite, onko hyvää, mitä maksaa, milloin puoti auki, voiko ostaa piikkiin, valmistuspäivä että sais nääs tuoreena voiko toimittaa suoraan kotiin yms. asiat kiinnostavat
vastaa pikaisesti
Kuten joskus aikaisemmasssakin keskustelussa tuli kirjoiteltua:
Muistan takavuosilta tapauksen, jossa joku tuomittiin kiljun teosta. Oli hiivan ja sokerin lisäksi pistänyt 10 l ämpäriin myös appelsiinin ja väitti tuotosta kotiviiniksi. Asia tutkittiin rikoslaboratoriossa: "1 appelsiini ei riitä tuomaan hedelmälle tunnusomaista makua juomaan, joten kyseessä ei ole kotiviini" (sitaatti muistinvarainen ja epätarkka)
Rangaistuksesta mielipiteeni on, että jo kiljun juominen on riittävä rangaistus sen valmistamisesta:)
Ei ole paha rikos - itse häiriköinti sen sijaan on 'pahempi'.