1. Koska matkustit, ajankohta ja matkan kesto?
2. Kohde ja hotelli tmv. ?
3. Matkatoimisto ja lentoyhtiö?
4. Matkalaiset? Aikuisia? Lapsia? Ikähaarukka?
5. Pisteet (1-5) kohteelle? Hyvät ja huonot puolet?
6. Pisteet (1-5) hotellille? Hyvät ja huonot puolet?
7. Sää lomasi aikana?
8. Mitä nähtävyyksiä tms suosittelisit muille?
Gallup Kiinassa käyneille
3
227
Vastaukset
- wwwwwwwwwwwwwwww
Kesäisin vuodesta 2009 2-4vko
Chengdu, Huoneistohotelli keskusta, en muista nimä / Emei vuori, Leshan patsas, paljon kiivettävää ja käveltävää , Peking muuri, Xishuang Banna
Omatoimi Finnair, kerran KLM, sisäiset lennot china air tms.ok, junat halpoja mutta porukkaa riittää.
vmo kiina ja itse, nyt lapsi 3 v.Lapset huomioidaan joten pitää myös seurata kuka lapsen kanssa häärää, ne kun ei siellä aina aattele jos lapsi onkin jokun vieraan sylissä.
Chengdu suurkaupunki, ilma hivenen paksua toisinaan mutta kaukana Pekingin ongelmista ok, Peking/muuri ruuhkainen ja ilmansaasteita liiaksi. Xishuang Banna hivenen thaityylinen.
Yleiskuva huoneistohtelleista. Ok ei aina niin siistiä, vessa usein reikä lattissa, vesihuuuhtelu, toisinaan torakoita tuurista kiinni mutteivät vaarallisia, pidä eväät paketeissa jne, vesi pullosta tai keitettävä hanavesi, varaa vessapaperia, netti yleensä toimii kun kyselet mistä saa. Pyydä hotellin kortteja mukaan niin taksi löytää takaisin. Älyuhelimiin saattaa löytyä kännösohjelmia.
Suunnistaminen ja kommunikointi usein vaikeaa, ei samaa tekstiä, harva puhuu englantia. Taksilla pääsee kunhan saat osoitteen kerrottua ja kaappaat juokset viitot sen taksin ennen muita, ruuhka aikaan velä hankalampaa joten vältä. Kiinalaisa on ja varsinkin jos sattuu jokin loma kohdalle, kiinalaisten uuttavuotta /mooncakeday vältä et pääse mihinkään.
Kesäisin paremminkin lyhyitä sadekuuroja/ savusumua suurkaupungeissa.
Nähtävää on kunhan ne löytää, sanoisin etsi netistä ja katso kirjoja mutta käytännön takia suosittelisin jotakin ryhmämatkaa ettei koko loma mene painiessa minne ja miten pääsisi ja mistä liput. Ilman vaimoa olisin ollut hukassa vaikka kaikesta kyllä ehkä selviää.
En arvioi tuon enempää, toivottavasti iloa. - matkustaja X
1. Helmikuu 2009, matkan kesto 11 päivää.
2. Kanton (Guanzhou), Hainan ja Hongkong. Hotellin nimiä en muista, jotain neljä tähteä olivat kaikki.
3. Aurinkomatkat ja Finnair
4. 3 aikuista, ikähaarukka 30-60 v.
5. Kanton 3 , Hainan 2 ja Hongkong 4
6. Hotelleissa hyvät aamiaiset, mutta palvelu ei ole länsimaisten tasoa, eikä englantia puhuta hyvin.
7. Puolipilvinen tai aurinkoinen, reilut 20C joka päivä. Ei satanut usein.
8. Hongkongissa tietenkin joen ylitys ja korkealla olevat näköalapaikat saarella.
Hainanissa eteläkärjen "maaiman loppu".
Guangzhoussa kiinnostavinta ovat monipuoliset markkina- ja toripaikat sekä temppelit, joissa on mistä valita. - VALITSE VOITTAJA
NIN HAO
Opiskelin Nousevan auringon yliopistossa Shanghaissa ja Beijingin
Tshinguassa,en suosittele kiertomatkoja
Riittää Beijing, ehkä Nanjing, Xianissa on vain ne ukot.
Shanghain kiertäisin aluksi kaukaa Honkkonkkiin en menisi maksustakaan
KIINA KIELTÄÄ VALTIOLLISESTI VAKOILUKÄYTTIKSET WINDOWS
8 , 8.1 , 8.1 UPDATE
JA ALKAA KEHITTÄÄ OMAA WINDOWS-JÄRJESTELMÄÄNSÄ
LINUX -POHJALTA
Windows jatkaa härkäpäisesti vakoilukäyttisten tekoa
ja YSI KUULEMMA ON KOKONAAN PILVIPOHJAINEN
ON MAHDOLLISTA ETTÄ WINDOWS 8
ON VIIMEINEN desktop -järjestelmä
http://windows9update.com/2014/04/25/cloud-new-windows-says-microsoft-ceo-satya-nadella/
JOHTOPÄÄTÖS: pidä ehdoton huoli päivityksistä
itselläsi että et joudu hankkimaan
ysiä, joka voi olla kokonaan pilvipohjainen vakoilusysteemi
Kai tiedät, että SkyDriveä eli buildin jälkeen OneDriveä
ei tarvitse ottaa käyttöön
eikä tarvita Microsoft -tiliä (account)
molemmat ovat vakoiluosioita.
Myös SmartScreen vakoilee.
Älä käytä näitä.
KIINA KIELTÄÄ VAKOILUSYSTEEMI W-KASIN JA KEHITTÄÄ OMAA
http://windows9update.com/2014/05/20/china-bans-installation-windows-8-government-pcs/
China has also started development of its very own Windows XP alternative based on Linux, which the government hopes users will give a try. This OS is set to be offered free of charge to all users in the country, and sports a user interface similar to Windows XP.
EUROOPAN UNIONIN TÄRKEIMMÄT VAALIT
SINÄ PÄÄTÄT 25.5. MUTTA OLET MYÖS MAKSAJA
Kaikki on nyt kerrottu. Nyt on päätöksen aika su 25.5.
All is on the table. Now it´s your turn to decide
http://www.perussuomalaiset.fi/perussuomalaisten-eurovaaliehdokkaat/#
\\\\\ NUMERO ON 84 \\\\ TOHTORI JUSSI HALLA-AHO
\\\\\ NUMERO ON 82 \\\\ JUHO EEROLA
\\\\\ NUMERO ON 99 \\\\ MARIA TOLPPANEN
\\\\\ NUMERO ON 85 \\\\ PROF. ERKKI HAVANSI
\\\\\ NUMERO ON 100 \\\ PROF. MAUNO VANHALA
\\\\\ NUMERO ON 96 \\\\ TOHTORI SAKARI PUISTO
\\\\\ NUMERO ON 87 \\\\ TOIMI KANKAANNIEMI
\\\\\ NUMERO ON 98 \\\\ SAMPO TERHO
\\\\\ NUMERO ON 95 \\\\ PIRITTA POIKONEN
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1181639
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988