Kun vaihtaa lentoa eri yhtiön koneesta toisen yhtiön koneeseen, siirtyvätkö matkalaukut automaattisesti toiseen koneeseen vaan pitääkö ne ehtiä itse siinä välissä hakea hihnalta ja tsekata jatkolennolle?
Ja onko tässä vaihtelevaisia käytäntöjä lentoyhtiöstä ja lentokentästä riippuen, vai joku yleispätevä sääntö? Ebookers.com antaa paljon vaihtoehtoja joissa lentoyhtiö vaihtuu lentojen välillä, mutta epälyttääkö ehtiikö esim 2 tunnissa välttämättä siirtää laukkuja jatkolennolle jos se on omalla vastuulla ja jos ensimmäinen lento onkin esim tunnin myöhässä ja vaikka jatkolennon terminaali jossain huitsin nevadassa.
Siirtyykö matkalukut suoraan, kun vaihto eri yhtiön koneeseen?
2
1179
Vastaukset
- nalando
Jos ebookers antaa lennot samalle lipulle, vastaus on yleensä kyllä. Mutta ei aina.
Samalla lipulla lentävä yleensä checkataan loppukohteeseen kerralla. Tarkastaisin kyllä eksoottisemmissa kombinaatioissa asian aina erikseen - yleensä laukkujen siirto perustuu joko allianssiin tai kahdenkeskiseen sopimukseen eli googlaamalla lentoyhtiöiden nimet ja "baggage check through" tms. saa enemmän tietoa.
Poikkeuksia on jotkut maat, joissa aina kansainvälisiltä lennoilta pitää käydä hakemassa matkatavarat ja mennä niiden kanssa tullimuodollisuudet läpi (USA, Venäjä ja Etelä-Afrikka tulee äkkiseltään mieleen).
Samalla lipulla olevalla on aina sopimus loppukohteeseen pääsystä eli myöhästyminen jatkolennolle menee lentoyhtiön eikä omaan piikkiin. - 6+7
Jos ebookers tarjoaa jotain yhteyttä yhdellä varauksella, siihen on aina laskettu kunkin lentokentän ja käytettyjen lentoyhtiöiden mukaan minimivaihtoajat, joiden pitää täyttyä, että yhteys voidaan myydä. Luonnollisesti minimivaihtoaikoihin on laskettu se, mitä matkustajan pitää vaihtokentällä tehdä. Käytännössä aina jos lennot pystytään myymään samalla varauksella, myös matkatavarat siirtyvät. Poikkeuksena tietenkin paikat, joissa ne täytyy ottaa pois tullausta varten. Jotkut matkatoimistot saattavat myydä jotain yhteyksiä erillisillä lipuillakin, mutta silloin tekevät kyllä hyvin selväksi, mikä on homman nimi. Pienenpieni mahdollisuus on myös, että jonkun tietoteknisen häiriön tai vastaavan takia selvitys perille ei onnistu, mutta tällöin kyllä kerrotaan tarkkaan miten pitää toimia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3702312IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk611796- 1541365
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten121192Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021181Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu48915- 88811
- 71802
- 28773
Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla40765