mikä tekee Ventoon käyntihäiriön?

vvvvvvv2

-96 bensa

Auto käy tyhjäkäynnillä ihan ok mutta kun kaasua painaa esim. 1,5- 2 tonnia tai vain sen hivenen että siellä kaasuvaijerin käyttämän kiekon pää irtaantuu siitä tunnistimen nappulasta, ni alkaa rykiä ja puksaa harvakseen .., ei siis paljoa, pysyy täysin käynnissä mutta selvästi tulee häröä käyntiin. Ajaessa ei kiihyttäessä eikä tasakaasullakaa huomaa mitään.

Lisäksi toisinaan kylmäkäynnistyksessä kierrokset nousee 3 tonniin ja seilaa siellä 2500- 3000 tovin ennenku asettuu vähitellen normaaliksi.

Aiemmin liittimiin ja tulpanjohtoihi laitettu crc: tä ja puhistelin virranjakajan pinnat kirkkaaksi ja tulpat katoin, ei moitetta., mutta nyt havaitsin tämän kaasun asennon tarkkuuden.

2

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vvvv2

      merkkiliike sano että alottaa maadotuksista ja ylipääsä johtojen kunnosta
      vika voi tosin olla ''missä vaan'' tämän ikäsessä ..

    • WWWvv

      seuraava havainto että kylmänä ku kierrokset on alussa ylempänä niin ei häiriötä ja kun painaa kaasua lisäksi ni ei mitää mutta ku lämmöt nousee että kylmäkäynnistysjutut lähtee pois ja pitää siis vieläki kaasua päällä ni alkaa rykiminen .. osaako kukaa sanoa että miten ne tunnistimet toimii keskenään, ku onko siinä 3 eri komponenttia, kaasuläpän tunnistin, tyhjäkäynti ym. , 3 -kohtaan tulee liitin..

      ja autossa siis se ykspisteruisku

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      179
      14774
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      118
      10412
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      106
      9269
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      29
      8907
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      63
      8596
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      49
      6867
    7. 179
      6455
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      30
      5443
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      148
      5312
    10. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      41
      3005
    Aihe