Aivan hullulta kuulostaa ajatus, että työttömän pitäisi mennä työttömyyskorvaustaan vastaan jonnekin ilmaistöihin! Uskon, että tällainen ajatus on tullut sellaiselta henkilöltä, jonka ei itse ole tarvinnut ikinä olla työtön eikä miettiä päätään puhki miten taas "sijoittaisi" sen kuukausittaisen huiman 500 euron työmarkkinatuen. Sopisi varsinkin hyväpalkkaisten kokeilla elämistä muutaman kuukauden pelkällä työmarkkinatuella. Vieläköhän sen jälkeen kadehtii työttömää? Ja mielestäni on erittäin väärin, että kaikki työttömät leimataan hyvin helposti työtä vieroksuviksi. Varmasti näitä työtä vieroksuviakin on, mutta luulenpa, että kyllä enemmistö haluaa ja yrittää kaikin tavoin löytää sitä työpaikkaa ja olisi takuulla paljon mieluummin töissä kuin työttömänä.
Mikä olisi se taho, joka todella pitäisi työttömienkin puolta, kenen puoleen kannattaisi kääntyä?
Työttömiä kadehditaan?
7
315
Vastaukset
Niin, ihme juttu, jos pitää vielä kadehtia "työtä vieroksuvaa".
- 17+8
Ei kukaan kadehdi työmarkkinatuella olevia, mutta kieltämättä kadehdin kaveria, joka oli kaksi vuotta 3000 euron kuukausittaisella ansiosidonnaisella samaan aikaan kun itse tein täyspäiväduunia 2000 euron kuukausipalkalla. Ja onhan näitä kausityöläisiä, jotka ovat esim. kesän töissä ja sitten talvikuukaudet ansiosidonnaisella vaikkapa Thaimaassa. Ja ansiosidonnainen ei lopu koskaan koska välillä käydään täyttämässä työssäoloehto. Ja tietysti joku voi kadehtia vaikkapa Helsingissä nuoria työttömiä, joilla on varaa asua keskustassa asuinalueilla, joihin töissä käyvällä ei ole varaa. Tasan ei käy onnenlahjat.
- Byro B
Ei kai kukaan työttömän asiaa aja.
Ilmeisesti jotkut osaavat pyörittää ansseja vuosikymmeniäkin. Se kuitenkin vaikeutuu sitä mukaa kuin vanhenee. Entiset pomot jäävät eläkkeelle tai firmat menevät konkkaan. Sitten puuttuu ne entiset kontaktit eikä uusia löydä.
Yx tuttava on työskennellyt hautausmaalla jotai 1/2 vuotta joka vuosi ehkä kymmenisen vuotta. Palkka ei ole häävi eikä anssi siten juuri työmarkkinatukea parempi, mutt ansaitsee anssilla eläkettä, jolle jää parin vuoden sisään ihan iän perusteella.
Kai sitää vapaa-aikaa kadehtii joku töissä kieli vyön alla painava eikä ehdi muistaa/tajutakaan tuota finassipuolta. - se on vain...
porvadeiden (kokoomus jne) luomaa propagandaa, että työttömillä on luksus oltavat. Kaikkihan sen tietää millaista on kituutella muutamalla satasella kuukaudessa, ei autoa, ei uusia vaatteitta, ei ravintolaruokaa, ei leffoissa käymisiä, ei alkoholia, ei tupakkaa, vain ja ainoastaan halvinta mahdollisinta ruokaa, että rahat riittäisi koko kuukaudeksi. Näin ainakin itselläni on. Kaiken tämän lisäksi olen vakavasti sairas, sairastan skitsofreniaa. Ei ole myöskäään yhtä ainotta kaveria. Perheenjäseniä näen harvoin, he ovat naimisissa, on lapsia jne. Jos joku IHAN AIKUISTEN OIKEASTI kadehtii minua, niin väitän että on vielä enemmän ruuvi löysällä kuin minulla, ihan oikeesti! Mitä nämä porvarit ja muut köyhän ahdistajat haluavat vielä? Keräämään käpyjä vain hyvinvuokseni, että porvaris ihmiset, nuo rikkaat keskuudessamme eivät ahdistuisi kun minä en tee töitä?
- kokemusta on
Minulla 43 vuotta raskasta työtä takana, jo 15 vuotiaana aloitin, sitten potkittiin pois, saan ansiosidonnaista nyt 1500/kk brutto ja syylistetään luuseriksi, ikää on 58, ei naurata, ei naurata, kadehtikaa nyt. Törkeää on syylilstäminen ja nämä jutut, että työttömän pitää mennä pakkotöihin, ilman palkkaa.
Itse olisin vielä töissä, mutta kun irtisanottiin kylmästi ja kuka ottaa tämän ikäisen duuniin.
Kuspäinen työnantaja ei myöskään katsonut, onko mahdollisuutta päästä putkeen, ei ulos vaan ja nuoremmat sai jäädä töihin, minultakin jäi muutama kuukausi vajaaksi työttömyysputkeen pääsemiseen.- Byro B
Ota selville kunnan velvoitetyöllistämisjutut ja hanki pätkätyö, ett pääset putkeen. Ei sitä kukaan tarjoa, mutt toimi ite.
Jaksamista.
- Notta soon
"Aivan hullulta kuulostaa ajatus, että työttömän pitäisi mennä työttömyyskorvaustaan vastaan jonnekin ilmaistöihin"
Joka tuollaista esittää, ei paljoa omaa logiikan tajua. Siis työttömyyskorvausta saadakseen tulisi tehdä työtä.
Ja jos työtön tekee työtä ollessaan työtön työttömyykorvauksen saajana, viranomainen antaa karenssin ja vie työkorvauksen pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a698144Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1194719Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1123876Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut763396Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii742996Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1342700SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het382155Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan631973Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2631940Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä561938