Mitä kivaa Joutsassa ?

ann+ve

Vapuksi Joutsaan vuokramökille...
Mitä mukavaa Joutsassa tapahtuu ? Missä kantsii käydä ? Onko hyviä ruokapaikkjoa,jotain erikoisuuksia ?! Kaikki info tervetullutta !

11

1655

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joutsa vittuun

      Joutsassa ei ole MITÄÄN kivaa. En suosittele sitä paikkaa.

    • mosanpikk

      Vappukin meni ! Miten Joutsa nyt niin mitäänsanomaton olisi!? Kai siellä nyt jotain kivaa tapahtuu ...Viehän nelostie kahteen suuntaan,siinäkin voi tuntea iloa valinnoista .

    • Telttaretkihänse

      Kiva , ihmiset ovat kovin erilaisista jutuista kiinnostuneita , joten kaikki mikä täällä on päälimmäisenä Jussinaikaan on joillekkin kivaa ja toisille yäk . Että riippuneekin tyypistä tykkääkö tyttärestä vai anopista . Ihan oikeasti en usko että tulet tänne mökkeilemään .

    • Vinkkejä

      Ehkä vaikuttavin Joutsan paikka on Rutalahti, mäkisen ja mutkaisen tieosuuden jälkeen pilkoittaa Päijänne ja Rutalahden baari, missä Sirpa maistaa todella hyvät ja isot pizzat.
      Paremman ruuan toivossa voi kaartaa motelli-ravintola Haukanpesään Päijänteen rannalle syömään gastronoomiset pippuripihvit, siellä voi myös tavata paikalliset oppaat Ramin ja Matin. Ovella vartioi jäittiläismäinen Kake, joten turvallinen olo valtaa mielen.
      Illan lopuksi voi mennä tanssahtelenmaan Letkaliiterille huippusolistien ja olutbaarin myötä. Siellä voi myös tavata vaikkapa Korisevan sisaruksia.
      Toinen vaihtoehto viilettään suoraa Joutsenlammelle tanssahtelemaan ja nauttimaan hyvästä ruuasta, asumisesta ja ykkösbonus lisäkkeenä Joutsa on siis turistin eldoroso.

    • hassupoika

      Vinkkejä !!!! Oletpas tarttunut menneisyyteen käännä almanakkasi 25 vuotta eteenpäin vuoteen 2014 . Nuo mainitsemasi kulttuurinkehdot ovat historiaa ja peittyneet pölyyn .

      • Anonyymi

        Juurikin näin. Ajassa taaksepäin vuosikymmeniä sitten tuo kaikki on tapahtunut. Ihania muistoja♥️


    • Fatariikkis

      Joutsassa kivan rauhallista,ihan kuin hautausmaata koko kirkonkylä !

      • Fat mama

        Kiitos Fatariikkis kommentista-nyt ei meinaa tulla naurusta loppua.Näinhän se on lyhyesti ja ytimekkäästi.


    • eräilmiö

      Koiravuoreen samoilu ja karhujen bongaaminen voisi olla elinikänen kokemus erämaista, siellä niitä vilisee kuin vilkkilän k..

    • kitulias

      On siellä sekin hyvä puoli Joutsassa,toiset tietävät elämästäsi kaiken paremmin kuin sinä itse ! Ja missä 2 joutsalaista kohtaa ...niin kolmatta paikalla olematonta osapuolta aletaan heti jyrsimään !Narske vaan kuuluu.

      • raoja2

        Hyvänen aika:) Joutsassa on kaunis luonto, puhdas vesi ja luonnonrauha. Helsingissä saa nauttia melusta ja bileistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6824
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4582
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      3853
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      67
      3135
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1925
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1656
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1640
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1553
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1419
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1197
    Aihe