Uudesa työssäni joudun istumaan tietokoneen edessä n 7h jokapäivä. Haluaisinkin nyt tietää miten tämä vaikuttaa näkööni ja terveyteeni. Onko totta että näkö huononee pysyvästi jos katsoo liikaa monitoria? Miten voisin ehkäistä näitä haittavaikutuksia? Monitorin säädöt? Kiitos vastauksista.
Monitori ja näkö???
xzz
61729
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Parasta olisi jos ottaisit isot fontit käyttöön kuvaruudulle ettei tarvitse pieniä pisteitä katsella. Kaikessa työssä ei isoja fontteja voi käyttää mutta esim. tekstinkäsittelyssä sen pitäisi sujua hyvin. Vähän rumiahan isot fontit ovat, mutta terveys on tärkeintä. Eikä pitäisi tulla päänsärkyä yhtä helposti. Kaikkein parasta olisi jos sulla olisi videotykki jonka laittaisit kiinni koneeseen ja se heijastaisi kuvan vaikka neljän viiden metrin päähän. Silloin ei pitäisi ainakaan yhtä helposti tulla mitään näön kanssa, sillä silloin katse on seinässä viiden metrin päässä.
Näön huononemista ei ole odotettavissa. Sen sijaan korjaamattomat taittovirheet tai riittämättömästi korjatut taittovirheet (etenkin kaukonäköisyys) saattaa tällaisen työn yhteydessä johtaa rasittumisilmiöihin (päänsärky, akkomodaatiospasmi jne), joita voidaan hoitaa sopivilla silmälaseilla. Myös alkava ikänäköisyys voi aiheuttaa vaikeuksia, tässäkin tapauksissa silmälaseista löytyy apu vaikeuksiin. Jos työskentelyasento on koko ajan sama, voi tämä myös johtaa lihasperäisiin väsymisilmiöihin ja -kipuihin. Näitä voi ehkäistä liikkumalla tarpeeksi ja pitämällä välillä taukojumppaa ja venytellä itseään jne.
Näkö ei huonone näyttöpäätetyöskentelystä. Edellämainitut etenkin kaukonäköisyyteen liittyvät akkomodaatiospasmit voivat kylläkin tilapäisesti huonontaa näöntarkkuutta (mutta kyseessä ei siis ole mikään pysyvä silmävaurio). Akkomodaatiospasmilla tarkoitetaan sitä, että mykiötä säätelevä lihakseen tulee "kramppi" jolloin akkomodaatiota ei saa enää palautettua lepotilaan. Tästä voi seurata päänsärkyä sekä valelikinäköisyyttä eli kauas ei näe enää tarkasti.
Jos se on flattipaneeli, no problem. Kuvaruudut saattavat kuivattaa ilman ionisoitumisen vuoksi silmiä. Siihen taas auttaa maadoitettu suojaverkko tai vastaava matala 'säteilytaso'.
kuvaputkinäyttö värisee aina mikä rasittaa silmiä siinä mielessä litteä näyttö on parempi,. kontrasti ei niissä ole niin hyvä kuin kuvaputkissa. katselukulmatkin alkavat jo olla kunnossa niissä, taukoja riittävän usein niitä, ei aina huomaa riittävän usein pitää.
Kyllä kun koko päivän joutuu tuijottamaan näyttöä, niin ainakaan mulla ei enää iltapäivällä silmät osaa tarkentaa paljon metriä kauemmas. Olisko se sitten sitä valelikinäköä? Jonkin verran on myös oikeaa likinäköä, mutta laseja ei vielä ole. Tätä menoa joutuu varmaan vielä hankkimaan.
Tässä voi hyvinkin olla kyseessä akkomodaatiospasmi eli siitä on myös käytetty termiä valelikinäkö. Toisaalta voi kyseeseen tulla myös se, että hämärällä mustuainen on suurempi ja tuolloin voi likinäköisyys korostua (kirkkaalla mustuainen on pienempi jolloin kuva tarkkenee, eli voit nähdä tarkasti vaikka likinäköisyyttä hieman olisikin).
Sinun tapauksessasi mahdollisesti silmän lepuuttaminen välillä (katsele kauas ikkunasta ulos tai suljet silmät hetkeksi ja kuvittelet katsovasi kauas) - tällä voi jonkin verran rentouttaa sädekehän lihasta.