Olen syönyt Stellaa useita vuosia, joka ilta puolikas tai kaksi puolikasta. Onko muita, jotka olisivat syöneet nukahtamislääkkeitä vuosikausia? Oletteko huomanneet mitään haittavaikutuksia.
En tarkoita sitä, että tulee riippuvuus, mitä väliä. Vaan ihan oikeita haittavaikutuksia.
En tarkoita sitä, että tulee riippuvuus, mitä väliä. Vaan ihan oikeita haittavaikutuksia.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse olen käyttänyt 14 vuotta ja itselläni en ole päivisin kokenut mitään haittavaikutuksia.Iltasin kun olen ottanut lääkkeet (n. klo 23) niin sen jälkeen ei parane enää lähteä minnekkään.Koska vaikutus alkaa tunnin kuluessa.Mutta en laske väsymystä,uneliaisuutta haittavaikutuksiksi,koska eiköhän niiden lääkkeiden olekin tarkoitus antaa unen yöksi.Päivisin olen pirteä ja ei ole zombi oloa,kuten monet aina kirjoitelleet täällä ko. olosta.
käytän siis ketipinoria ja peratsinia unettomuuteen.Ovat ensisijaisesti kyllä tarkoitettu skitsofreniaan.Mutta mulle määrätty unettomuuteen.Mulla ei siis ole diagnosoitu skitsofreniaa tai psykoosia.14 vuotta sitten kokeiltiin nukahtamislääkkeitä mutta teho lakkasi puolen vuoden jälkeen.Nykyset lääkkeet olleet käytössä nelisen vuotta.ikää mulla on 37 vuotta.
Ei minullakaan päivisin mitään uneliaisuutta ole, en ymmärrä, miten nukahtamislääke voisi tehdä zombin muutoin vireästä ihmisestä.
Jossain vain kirjoitettiin, ettei vanhemman ihmisen pitäisi käyttää unilääkkeitä pitempään, mutta te muut olette kaikki ilmeisesti huomattavasti nuorempia.
Tosta ketipinorista on keskusteluja suomi24:ssa ja useimmilla on kokemuksia siitä että päivisin olo on ihan pöhnäinen.Mutta mä oon varmaan ainoa jolla ei ole pöhnäistä oloa valveilla ollessa.Olen kuitenkin perusterve ihminen ja asiat hyvin.Ainoastaan toi unettomuus vaivaa.