Tontin ostaminen - pakko rakentaa heti?

tauno-einari

Meillä on suunnitteilla rakentaa parin vuoden sisällä ok-talo. Eräs tontti olisi nyt kiikarissa. En oikein löytänyt vastausta mistään, joten kysyn täältä. Jos siis ostan tuon meitä kiinnostavan omakotitalotontin nyt, onko siihen aloitettava rakentaminen tietyn ajan kuluessa vai voiko se olla rakentamatta vaikkapa tuon pari vuotta? Ostaisimme siis yksityiseltä.

2

4610

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole

      Jotkin kaupungit ovat laittaneet myymilleen tonteille näitä ehtoja. Silti niihinkin saa jatkoaikaa aina lisää ja lisää kun vain tarvitsee.
      Yksityisten myymillä tonteilla ei sellaisia kuitenkaan ole joten osta pois vain.

      Kun olet saanut rakennusluvan, niin siitä lähdetään laskemaan yksityiseltäkin ostetussa tontilla rakentamisen kokonaisaikaa.

      • Sssssslnslls

        Yksityiseltä ei tosiaan ole. Suurin osa kunnista (kaikki?) kuitenkin kiinteistöverottaa rakentamattomia tontteja rankemmin. Esim. meidän kunnassa kolminkertaisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1419
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      982
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      851
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      805
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      796
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      159
      733
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      689
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      80
      630
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    10. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    Aihe