tuhooja

tuhooja1

mikä neuvoksi kun koira tuhoo yksin ollessa tavaroita, lähes kaikkea mitä löytyy, kenkiä, kännykät, kaukosäätimet, roskapussit, lähes kaiken mikä jää niin matalalle että saa ne. koira on 9kk ja ihan pentuna ei tehnyt näitä tuhoja vaan nyt kuukauden päivät on syönyt vaikka mitä. Meillä on sääntönä ettei mitään jätetä matalalle kun lähemme töihin/kouluun ja koiralla on leluja, luita. Mutta kun unohtuu joku tavara pöydälle niin se on mennyttä.

8

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkkana

      Tuohon auttaa vain aika. Tuo unohdus pitää vaan maksaa oppirahana.

    • saman kokenut

      Se tuhovimma liittyy tuohon ikään. Loppuu aikanaan. Pidätte vaan tavaranne mahdollisimman hyvin tallessa ja saatavilla taas sopivaa järsittävää.
      Kyllä sitä oppii muistamaan, kun muutamat silmälasit on joutunut puolessa vuodessa hankkimaan...

    • Jebul

      Ei koiran tarvitse vaeltaa koko kämpässä yksinollessaan. Rajatkaa sille sopiva alue/huone, missä on mahdollisimman vähän mitään tuhottavaa.

      • Juu, osan huoneista voi ja kannattaa sulkea. Ja sitten jotain muuta pureskeltavaa: isoja nahkaluita, kongeja, koiran leluja.
        Itse laitoin yhdelle täystuholle nameja maitopurkkiin ja teippasin purkin maalarinteipillä, risoihin sukkiin solmin purunameja, likaisia pehmoleluja sai naapurin lapsilta ja kirppareilta -joita sitten meni varmaan kuutiometri vuoden aikana. Mutta ei mennyt sohva vaihtoon eikä tarvinnut uusia johtoja.

        Iso puruluu on hyvä sillä koira saa sen pureskelusta mielihyvää, eikä ehkä kiihdytä koiraa niin paljoa kuin päätön repiminen. Leluista kannattaa ensin katsoa miten koira toimii niiden kanssa, ettei syö vanuja ja muuta.

        Ennen yksinjäämistä koiraa kannattaisi lenkittää, mutta silloinkaan koiraa ei saa innostaa liikaa: jos koiralle tekee leikkejä ja se alkaa käydä kovemmilla kierroksilla ja sitten yllättäen laitetaankin yksin tekemään ei mitään, niin varmasti tulee jotain tuhoja...


    • H2=

      Tuota olisi ehkä kannattanut ajatella ennen sen koiran hankkimista. Nämä jutut nyt vain kuuluvat koiran omistamisen "ihanuuteen":)

      • Ei kaikkea voi tietää etukäteen, söpöstä pikkupaketista kuoriutuu välillä mitä ihmeelisimpiä asioita: tuolle yhdelle omalle oli tiedossa vahva turkki, mutta tulikin aika hillitön... Tiedossa oli vahva luonne, muttei sellainen periksiantamattomuus, tilannesilmä ja hermot terästä.


    • 2+4

      Liikuntaa aamulla ennen, kuin jätätte sen yksin. Siis kunnolla liikuntaa. Itse vedän pyörällä lenkin ja koira juoksee vieressä tai sitten 5km lenkin kävellen, laittaa herätyskellon aikaisemmin soimaan vaan. Rajattu alue ja sallittuja leluja alueelle.

      Meillä nyt teinityttö 28kg ja tekemistä pitää olla koko ajan. On kerennyt jo sängyn päätyä ja korkkareita syömään, kun unohtunut ovi auki tai kengät lattialle. Paras lelu on sellainen mihin saa lihaa sisään ja yöksi pakkaseen. Siinä sillä menee mukavasti aikaa, kun koittaa saada lihat lelun sisästä. Myös pakkasesta luita/rustoja. Menee kyllä ohi ajallaan, meillä nyt selvästi vähentynyt tuhoaminen.

    • ppöööpö

      kyllä koira täytyy ihan kävellen lenkittää, ei kannata ottaa koira jos on laiska.. pitkä, rauhallinen kävelylenkki, paljon haistelua joka rauhoittaa koiraa ja tokoa sinne väliin niin meillä ainaki jäädään kiltisti lepäämään kotio :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4633
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      56
      3200
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2873
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2815
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2400
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2185
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      21
      1629
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1591
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1538
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1514
    Aihe