Mikä kaniani vaivaa???

koirafani 92

Mikä kaniani vaivaa kun se ei syö mitään? Ajattelin odottaa tämän päivän ja soittaa sitten eläinlääkärille. Yleensä sillä on hyvä ruokahalu mutta nyt ei. Mikä neuvoksi?

4

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä

      Onko kani tuskaisen oloinen? Onko maha kova ja kuin potkupallo?
      Onko tullut papanoita?
      Jos kani on tuskaisen oloinen, makoilee pitkänä ja hengittää nopeasti on sillä kipuja.
      Jos maha on kova ja pullea ja papanoita ei ole tullut päivän aikana on kyse suolitukoksesta ja jos vain on mahdollisuus niin vie heti lääkäriin.
      Ananasmehu auttaa lievissä tapauksissa ja parafiiniöljyä sitten, jos ananasmehu ei auta.
      Kaikki syötävä pitää poistaa tässä tapauksessa.

      Jos kyse ei ole tälläisestä niin huolehdi että kanillasi on runsaasti vettä yön yli---->onko juonut illan mittaan? -jos on, ei hätää.
      Ja heti aamulla soitto-näyttö eläinlääkärille.

      • kanifani 92

        Moi!
        Ei se mitenkään tuskaisen oloinen ole eikä sellainen miten sitä kuvailit. Se ei vain syö (paitsi vähän heinää) ja ei se myöskään oikein juo. Eilen kun laitoin juomapullon se eteen, se joi aika paljon muutoin ei. Kiitos neuvoistasi,taidan soittaa varmuuden vuoksi eläinlääkärille.


      • eläinlääkärille
        kanifani 92 kirjoitti:

        Moi!
        Ei se mitenkään tuskaisen oloinen ole eikä sellainen miten sitä kuvailit. Se ei vain syö (paitsi vähän heinää) ja ei se myöskään oikein juo. Eilen kun laitoin juomapullon se eteen, se joi aika paljon muutoin ei. Kiitos neuvoistasi,taidan soittaa varmuuden vuoksi eläinlääkärille.

        ihmeessä. Kani ei kestä päivänkään paastoja. Oikein hyvä jos heinää kuitenkin syö. Onko kanisi papanoinut? ettei vain ummetus vaivaisi? Otappa huomenna heti eläinlääkäriin yhteyttä.


    • pikkuihminen

      EIKAI?! Ennen kanini kuolemaa oireet olivat tuollaiset. Ei syö, ei juo... Ei liiku. Eläinlääkäriin ja äkkiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5100
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      115
      1616
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1319
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      12
      1314
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1153
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1027
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      990
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      989
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      59
      795
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      783
    Aihe