Punaiset silmät

Tyhmeliinikö?

Minolta Dimage G 400 ja punasia silmiä.

2

681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tauno1

      Niin usein jää, vaikka "esto" päällä, tosin en käytä sitä juuri koskaan, mielestäni ei kuvattavalle ole kovin mieluinen, ja usein on silmät sitten kiinni.
      Paras keino on kuvankäsittelyohjelma jälkikäteen...

      Tauno

    • Tanieli Nypliini

      Elä sure, et ole ainoa asiia törmännyt. KAIKILLA, niin filmi- kuin digikameroilla, joissa kiinteä oma salama samassa kuoressa tuleepi ihmisistä punasilmiä ja elukoista joskus vihreesilmiä. Ei aina, mutta useimmiten. Ominaisuuden syy on käyty eri keskusteluissa läpi, mutta perusasiat vielä kerran.:

      - Kameran pieni koko tuo salaman niin lähelle objektiivia, että silmänpohjan heijastuma osuu linssille ja sitäkautta lopulliseen kuvaan. Alkeelliset vanhat kamerat, joihin esi-isä ruuvasi irtolamppulaitteen veivät välähdyksen yli 147 mm päähän optiikasta, jolloin heijastus sinkosi ohi linssin. Toisaalta esi-isä kuvasi useimmiten mustavalkokuvia, jolloin punasilmäisyys ei haitannu.

      - Ehkäisykeinot nykyisellä kamerallasi ovat satunnaiset ja rajalliset. Voit ehkä lisätä muuta valaistusta jolloin kohteen iris pienenee ja haijastaa vähemmän. Katseen suuntakin saattaa vaikuttaa. Tuo punasilmäisyyttä vähentävä esiräpsyttely toimii samoin ,iris pienenee. Toisaalta tunnelma särkyy ja yllätysmomentti katoaa. Saattaapa luometkin räpsähtää kiinni. Suurimmalla ISO-arvolla voit liikkumatonta aihetta kuvata melko heikossakin valossa ilman salamaa, laadusta hieman tinkien.

      - Mainittu kuvankäsittelyllä tehtävä jälkikäteen paikkaus on yksi keino, toinen hieman kalliimpi on vaihtaa kamera sellaiseen johon saa erillissalaman. Niitähän saa jo alle tonnin ja salama muutaman satasen lisää. Käänneltävällä erillissalamalla saat myös pehmeitä, katon, seinän tai muun heijastimen kautta valaistuja kuvia.

      Jos kameramyyjä silmät kirkkaana väittää " Tämä antiredey-välkytys poistaa punaiset silmät" niin vaihda liikettä, jätkä joko valehtelee tai ei tiedä mistäpuhuu. Valitettavasti.
      Panottaa pitää oikein: Vähentää, EI poista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3906
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2310
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1982
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1511
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1162
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1074
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1032
    Aihe