Ei ole Park Avenue, New York, vaan tämä on Paska-Avenue, Karstula.
Siitähän tuo nimi tulee, kun siellä on vedenpuhdistamo.
Siitähän tuo nimi tulee, kun siellä on vedenpuhdistamo.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei helvetti XD
Jo on nimi keksitty, paska-avenue. Taitaa olla paska paikka
No siellä on lainausmerkeissä - " jätevedenpuhdistamo" ko. Paska-Avannuella. Josta kunnan sivut kertoo näin. Entinen kunnanIsä asuu siellä edelleen. Tiesi tottakai myös laitoksen tilanteen ollessaan puikoissa kunnan johdossa.
http://www.avi.fi/documents/10191/56868/lssavi_paatos_161_2011_1_2011_12_08.pdf
"Karstulan kunnan kirkonkylän jätevedenpuhdistamo sijaitsee Karstulan kunnan
Karstulan kylässä tilalla Puhdistamo, RN:o 34:5, noin 1,3 km etäisyydellä
Karstulan kunnan keskustasta kaakkoon. Puhdistamolla käsitellyt jätevedet
johdetaan tiiviillä noin 250 metrin pituisella purkuputkella Pääjärveen. "
Mutta asian voi nähdä myös toisin.
Paskavedet tulevat hyvin vanhoja vuotavia "ei niin tiiviitä"putkia pitkin jätevesipuhdistamolle hulevesien saattamina. Varsinkin keväällä, isot sulamisvesimäärät tyrehdyttävät laitoksen toiminnan. Tilanteessa, laitos joutuu (tahtoi tai ei) laskemaan jätevesiä täysin puhdistamattomina "tiivistä" noin 250 metrin pituisella purkuputkella Pääjärveen". Sieltä putken päästä keskeltä Pääjärveä löytyy myös järven suurimmat ja pulskimmat kuhat ja siiat. Sinne kaikkien kannattaa suunnata kesäisillä kalaretkillään.
Jokainen ymmärtää, miksi kunnan sivuilla kehuskellaan laitoksen purkuputken "tiiviyttä", mutta vuotavista likavesien tuloputkista vaietaan totaalisesti.