Bordercollie kodinvaihtajana

Koira harkinnassa

Onko kukaan ottanut aikuisen bordercollien kodinvaihtajana? Bordercollie mixejä yms. on aina toisinaan tarjolla, ja sellainen vähän kiinnostaisi itseäni. Mietin kuitenkin tuota eroahdistusta. Eroahdistus on tyypillistä bordercollieille, jonka lisäksi eroahdistus on tyypillistä kodinvaihtajille. Tuleeko isännän kertaalleen hylkäämästä koirasta ulvova täystuho?

1

495

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 18+9

      Minkä ikänen koira on? Onko se nuori aikuinen (ikää pari vuotta), vai jo hiukan vanhempi? Mitään ei tietenkään voi varmaksi sanoa, mut näin yleisesti ottaen mitä nuorempi koira on, sitä helpompi sen on vielä totutella uuteen ympäristöön. Bordercolliet toki on sellanen rotu, että ne kiintyy tosi syvästi usein omistajaansa (tässä tapauksessa ikävöivät sen menetetyn perään), joten luultavasti prosessi ei tuu olemaan helppo mitenkään, jos koiralla on eroahdistusta.

      Tuli mieleen, että pystyisitkö ottamaan koiran nyt tyyliin kesälomien aikaan ja uhraamaan vaikka lomasi siihen, että jätät koiran aina hetkeksi yksin aloittaen parista minuutista ja siitä aina pidentäen yksinolon määrää? Myös netistä toki löytyy ohjeita ja konsteja koiran eroahdistusta helpottamaan. Mutta onnea sulle, mihin ratkaisuun ikinä päädytkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1120
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      111
      1110
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      581
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      493
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      481
    6. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      478
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      445
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      422
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      406
    Aihe