Onko se waretus sitten laitonta vai ei?

tietämätön kysyjä

Onko se waretus sitten laitonta vai ei? Olen kohdannut sellaisiin kommentteihin joissa sanotaan, että se on moitittavaa, mutta ei rangaistavaa. Pitääkö se paikkaansa? Luotettavaa tietoa kiitos :)

4

366

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gramofooni

      Tässä vastaus:

      "Käytettäessä teoksia tekijänoikeuden rajoitussäännösten nojalla, tulee käytettävän teoksen olla laillinen teoskappale. Näin ollen esimerkiksi tietoverkoissa luvattomasti jaossa olevan mp3-musiikkikappaleen lataaminen Internetistä tai piraattilevyn kopiointi omaan yksityiseen käyttöön on kiellettyä. Laittomasta lähteestä kopioinnin seurauksena voi olla korvausvastuu, mikäli kopioija on tiennyt tai hänen olisi pitänyt tietää, että kopioitu aineisto on saatettu yleisön saataviin luvattomasti."

      Tuolla lisää: http://www.gramex.fi/fi/tietoa_gramexista/tekijanoikeus/tekijanoikeuslaki_suojaa/tekijanoikeuslaki_lyhyesti

      En ole tosin koskaan kuullut, että pelkästä lataamisesta olisi joutunut vastuuseen. Oikeusjutuissa on aina ollut syytettynä vain jakajat.

    • laitonta

      Yleensä lataamisessa joutuu myös jakamaan,joten...Jakaminen on

      • Vain lataaja

        YouTubesta voi ladata suoraan selaimella käyttäen apuohjelmia, jotka eivät jaa yhtään mitään. Torrent-ohjelmista voi laittaa lähtevän kaistan nollaksi tai lähtevät kanavat kiinni. Silloin ulospäin ei siirry mitään ja voi ladata jakamatta. Suorat tiedostovaihto-ohjelmat ovat vaikeampia tapauksia.

        Tärkeintä on se, ettei lataaminen ole rangaistava rikos vaan ainoastaan moitittava teko. Siksi Chisu ei voi tilata poliisia viemään tietokonetta pelkän lataamisen perusteella. Nykymaailmassa pitää olla varovainen.


    • huomioitavaa

      Ja kun on kyse ohjelmista/peleistä. Ei lataaminen sinänsä ole laitonta.
      Mutta sen käyttö on heti laitonta jos laitat sen serial numeron tai lisäohjelman joka purkaa registeröinnin. Olet siis rikkonut lakia ja tämä on täysin rangaistavissa oleva teko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      413
      1819
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      147
      1165
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      90
      1102
    4. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1093
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      105
      1038
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      156
      893
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      741
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      689
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      654
    Aihe