Halvimmat takkaleivinuunit

Ari xxx

Miten antavat lämpöä, kuten esim.
Ultimate takkaleivinuunit?
http://www.ultimatemarket.com/
Entä polton puhtaus?
Soittelin ja kysyin, eivät osanneet kertoa miten noudattavat standardeja. Lämpötehot ilmoitettu vain huoneala m2. Olisiko noista paksuhirsisen (pyöröhirsi) kesämökin n. 50 m2
ensisijaiseksi lämmönlähteeksi, tarkoitus olisi viipyä mökillä talvellakin enemmän kuin nykyään.
Olen ollut mökillä talvella vain jos lämpöä ulkona yli -5 astetta. Alkulämmitykseen kylmään mökkiin olen ottanut lisäapua muutamaksi tunniksi kaasulämmittimestä. Nyt mökillä on vanha korkea (yli 160 cm) Porin Matti, joka on tiilitäytteinen peltikuorinen kamina. Ei se mikään huono peli ole. Lisäksi mökissä on takka, jonka purkaisin ja laittaisin tilalle takkaleivinuunin. Tällä vanhalla takalla ei ole ollut oikein mitään käyttöä, kerran saatiin lievä häkämyrkytys siitä.

Parhaiten itseään kehui mielestäni mm. Nunnauunit,
http://www.nunnauuni.fi/
Myös Tulikiven sivuja katselin:
http://www.tulikivi.fi/

Monikaan valmistaja ei laita hintoja nettiin, mutta arvelen että hinnat ovat korkeita, jostain 5000 eurosta ylöspäin. Onko siis kokemusta Ultimaten n. 2500 euron takkaleivinuuneista, riittääkö lämpöä pitkään.

Ari

7

4202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uhri_

      ultimate=rajamäen tehtaat=rosendal= onko vielä muita nimiä millä homma on pyörinyt...

      hinnat ovat tavarahintoja ja ei sisällä asenusta.

      jos päätät tilata niin elä suostu ennakomaksuun.

      Ja jos lähetyksestä uupuu jotain elä maksa kilinkiäkään ennen kun olet saanut kaikki mitä tarvitset.

      Kuluttaja asiamies tuntee virman...

    • kivia

      Jos haluat vuolukivisen uunin niin nunnan ja tulikiven ohella kannattaa tutustua kivian tuotteisiin. Itse asiassa tulikivi omistaa nykyään myös kivian, mutta ainakin ennen yhdistymistä kivia oli hieman halvempi vaihtoehto. Meillä lämpenee nurkassa Kivian Mia takkaleivinuuni ja oikein tyytyväisiä olemme olleet, ja ainakin vuosi sitten maksoi reilusti alle 5000eur.

    • Markku

      Et ainakaan sulkenut tiilivaihtoehtoja pois laskuista. Tiilestä saa yhä vähän edullisemman TLU:n, luokkaan 2000 euroa.

      Rautakaupoista on saatavana Tiilerin ohjetta, jossa on neuvottu kivi kiveltä perus TLU:n muuraus. Samassa vihkossa on myös takkojen ja pelkkien leivinuunien ohjeita. Kantikas perusmalli on siitä hyvä, että se on hyväksi koettu ja että tiilien katkomista on mahdollisimman vähän, joten muuraaminen siten helpompaa ja nopeampaa.

      Jos on edes kerran nähnyt miten takkaa/leivinuunia muurataan, eikä ole peukalo keskellä kämmeltä, niin näiden ohjeiden pohjalta pystyy työstä selviytymään itsekkin.

      Poskikanaviin voisi myös jakaa ilmankiertokanavat, joilla mökin saisi nopeammin lämpimäksi, kunhan varmistaa ettei leivinuunin lämpiäminen häiriinny. Tämä vaatii kyllä sitten vähän enemmän näkemystä asian tiimoilta.

      Tiilestä TLU:sta tulee väkisinkin sen verran kookas, että se jaksaa pitää mökkiä yön yli kohtuu lämmöissä. Tiilerin ohjeissa on myös hään poisto huomioitu, joten siten saa turvalliset yöunetkin.

      • tee se itse

        Meinasin itse muurailla Tiileri Tyynen, muuraushommista on kokemusta kokonaisen parin väliseinan muuraamisesta sekä schiedel piipun tekemisestä, muista rakennushommista enemmänkin parin mökin tekemisen kautta,eli ei paljon mittään mutta käsitys on ettei homma niin ihmeellistä ole josko ohjeet on kuten tiilerillä.

        Ymmärsin että ym paketin mukana tulee kaikki tarpeellinen , mukaanlukien valmiiksi valetut tulipesän katot tms. Liekö ketä palstalla joka tälläisen olis pykässy, mitään vinkkejä?


      • ´muuruu ukko

        Enpä silti lähtis suositteleen tommosen takan tekoo tee se itse hemmolle,ite tehny läjän takkoi,piippui,julkisivuja ym.ni ei niitä hommia vierestä katsomalla opi.mut jos ei tarvi ku ite kattella ja vedosta ei takeita ni siit vaan..


    • muurari

      Älkää koskaan sortuko kys.tuotteeseen.Jouduttiin latottaan yks sellainen hirvitys, kun asentajalta oli loppunut tahto...voi kauheeta niitä elementtejä...ei niitä kukaan saa suoraan kuin paksulla savilaastilla,ei puhettakaan tulenkestävästä.Ohjeessa vielä ironisesti painotetaan.."muista tarkistaa vesivaaàlla elementtien suoruus.
      Ei koskaan enää.Jos tehtaalla panostettais elementtien valuun tavara vois olla ihan samalla viivalla lähes muitten vastaavien kanssa.
      Ite kieltäydyn kohteliaasti jos joku sellaisen pystytystä tarjoaa.

      • Ari xxx

        myyvät. Onhan ne mainoksissa kauniita.
        Katselin Bauhausissa lauantaina jotain
        Tulikiven mallia, h. n. 4400 €.
        Sinne oli pystytetty mallikappale.
        Nyt mureni kuvitelmat ko. takkaleivinuunin koosta:
        Leivinuunin pinta-alaa kuten isohkossa mikroaaltouunissa, jotain A3 paperiarkin kokoinen ala. Ilmeisesti tuossa jotain ruokaa hauduttaa, mutta eipä taida pahemmin ainakaan leipää pystyä paistamaan, niin pieni se on.
        Tosin lähinnä lämmitystä vartenhan minä tuollaista tarvitsisin.
        Jotenkin kummitteli mielessä maaseudun kotitaloni oikea leivinuuni. Kyllä se varmaan yli 1 m syvä on ja leveyttäkin paljon. Meillä oli tuollainen parinkymmenen hehtaarin pientila, karjaakin kai vielä 80-luvun alussa.
        Kesämökille ei enää tuollaista kai voi muurata, koska siellä ei ole sähköjä eikä kukaan ehdi viikkokausia lämmittämään puilla kamiinaa,
        minä itse käyn toistaiseksi mökillä viikonloppuisin. Varmaan ensi kevääseen jää takkaleivinuunin hankinta.

        Ari xxx


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      641
      7808
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      431
      2096
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      1979
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1570
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1218
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1148
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1008
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      819
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      689
    10. Sofia matkii Martinaa

      Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      668
    Aihe