iHerb & melatoniini VAROITUS!

Sakkoja odotellessa

Tilasin iHerbistä purkin melatoniinia, jonka annostus on 1 mg. Luulin sen olevan sallittua, koska niin väitetään ympäri nettiä ja vastaavan vahvuiset valmisteet on Suomessa vapaasti myytäviä luontaistuotteita. No väärässä olin. Tulli kiinnostui paketistani ja jouduin kuulusteluihin, koska tilaamani purkin kyljessä lukee "For occasional sleeplessness". Kyseistä väitettä kun ei ole hyväksytty EU:ssa luontaistuotekäyttöön, vaan se on varattu pelkästään lääkkeitä varten. Siis pelkkä etiketin teksti vaikuttaa siihen, luokitellaanko mieto melatoniini lääkkeeksi vai ei!

Tämä on hulluuden huipentuma. On kuulemma 99% varmaa, että syyttäjä nostaa syytteen lääkerikkomuksesta ja joudun maksamaan satojen eurojen sakot. Ja kaikki pelkän etiketissä olevan väitteen takia!

Olkaa siis tarkkana ulkomaalaisten nettikauppojen kanssa, etenkin kun kyseessä on melatoniini! Näköjään Suomi on maa, jossa maalaisjärjen käyttö ei kannata.

11

570

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • e3+3
      • kuka tietää????

        Clucosamiinia ei voi kans tilata iherbistä?


      • uskallanko tilata jenkei
        kuka tietää???? kirjoitti:

        Clucosamiinia ei voi kans tilata iherbistä?

        Tässä cordyceps kapselissa on tätä Beta-Glucans (from mushrooms) niin onko tämä
        clucosamiinia?


      • 16+18
        uskallanko tilata jenkei kirjoitti:

        Tässä cordyceps kapselissa on tätä Beta-Glucans (from mushrooms) niin onko tämä
        clucosamiinia?

        Beta-glucan on ihan tavallista betaglukaania, mutta cordyceps on lääkeluetteloon kuuluva sieni jonka tilaaminen USAsta on laitonta.


      • vitskut.
        16+18 kirjoitti:

        Beta-glucan on ihan tavallista betaglukaania, mutta cordyceps on lääkeluetteloon kuuluva sieni jonka tilaaminen USAsta on laitonta.

        Kuuluuko reishi kanssa tuohon kiellettyjen listalle?


    • oma lehmä ojassa

      Tällaisia ikäviä yllätyksiä sattuu aina välillä. Kannattaa miettiä tarkkaan mitä tekee eikä mennä massan mukana. Moni hehkuttaa iherbiä kritiikittä, kun ei tajua siihen liittyviä riskejä ja tahtoo saada mahdollisimman paljon rewardseja.

      • neuvoja riittää.

        Mitkä sivut on luotettavia missä voi kysyä voiko tiettyä tuotetta tilata iherbistä?


      • 1+1
        neuvoja riittää. kirjoitti:

        Mitkä sivut on luotettavia missä voi kysyä voiko tiettyä tuotetta tilata iherbistä?

        Valitettavasti ei mitkään. Fimean sivuilla on lääkeaineluettelo, jota kannattaa hyödyntää asioiden selvittämisessä, mutta sekään ei ole tyhjentävä.


      • 2+2
        1+1 kirjoitti:

        Valitettavasti ei mitkään. Fimean sivuilla on lääkeaineluettelo, jota kannattaa hyödyntää asioiden selvittämisessä, mutta sekään ei ole tyhjentävä.

        Fimealta voi myös kysyä, mutta vastauskin voi olla vähän epämääränen.

        Parempi, että tilaa vain perusvitamiineja.


    • sakotettu

      Tervetuloa kerhoon. Sain itse 20 päiväsakkoa melatoniinipurkin takia silloin kun kaikki 1mg:n tabletit oli vielä lääkkeitä. Harmittaa edelleen kun en tajunnut sen olevan laitonta. Tilaan edelleen iherbistä, mutta ostan Suomesta kaiken mikä on mainittu lääkeluettelossa: www.fimea.fi/valvonta/luokittelu/laakeluettelo

    • Sympatiaa

      Myötätuntoni! Mistäpä ihminen osaisi kaikkia lakikiemuroita arvata.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      889
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      872
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      554
      789
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      610
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe