Onko vauvani sokea?

hätääntynyt

Vauva on noin kuukauden ikäinen. Hän ei ota katsekontaktia eikä mielestäni katsele oikein mitään. Saattaa kauan "katsella" esim. yksiväristä sohvan selkänojaa tai valkoista seinää eikä vaikuta lainkaan kiinnostuneelta esim. eri värein vilkkuvista leluista. Availin nyrkkiä nopeasti silmien edessä, eikä mitään reaktiota. Ei reagoi myöskään kovaa vauhtia silmiä kohti tulevaan leluun/käteen. Pupilli kuitenkin reagoi valoon. Voiko tämä millään muotoa olla normaalia vai onko vauva sokea?

9

4210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täti

      Hmm, sinuna nyt soittasin neuvolaan ja selittäsin tilanteen. Luulen kyllä että tohon on jokin muu järkevä selitys kun että olis sokea.. Heti huomenna soittoa neuvolaan ja vaadit päästä tutkimuksiin kerran asia huolettaa.
      Ootko mitään kivaa soivaa lelua koittanu antaa eteen jos vauva sitä hamuaa yhtään?

      • Djfhdj

        Kuukauden ikäinen ei yleensä vielä tartu esineisiin, eikä edes tavoittele niitä. :) Vauva löytää kätensä vasta noin kolmen kuukauden iässä.

        Ap:lle vain sanoisin sen, että minusta ei kuulosta lainkaan huolestuttavalta. Kuukauden ikäinen vauva on vielä aka vahvasti omassa, "autistisessa" maailmassaan, eikä reagoi isomman vauvan tavoin.


    • älä huoli

      Kuukauden ikäisellä ei ole välttämättä vielä kaikki refleksit kehittyneert, eli tuo "ei sulje silmiään kun jokin tulee kovaa kohti" on luonnollista. Kuukauden ikäinen ei myöskään näe vielä kovin kauas.

      Jos pupillit reagoi, niin todennäköisesti kaikki on ok. Kuukauden ikäinen on loppujenlopuksi vielä niin kehittymätön että hän voi vaan olla ja ihmetellä mailman menoa. Katsekontaktit yms tulee vasta myöhemmin (tietenkin jollain ne on jo ihan pienestä pitäen)

      Ei kannata siis vielä huolestua. Vauvalla on eka lääkärin tarkistus (jos synnäriä ei lasketa) siinä n 6vk tietämillä joten kannattaa siellä kysästä ja siellä ne muutenkin tarkistaa näön

    • hätääntynyt

      Olen yrittänyt soivia ja värikkäitä leluja heilutella vauvan edessä, mutta ei reagoi niihin. Ei myöskään seuraa mitään liikkuvaa kohdetta. Mutta suurkiitokset kaikista vastauksista. Ne rahoittivat kovasti mieltä. Ehkä toivoa ei ole vielä sittenkään menetetty. :) Varasin vielä huomiselle ajan yksityiselle lastenlääkärille, jotta joku ammattilainen voisi sanoa samaa.

      • 15ggg

        Ei hätää, älä panikoi! ihan vastasyntyneet ja tuon ikäinen ei väreihin vielä kiinnitä huomiota, enemmänkin mustavalkoiseen. Oma tyttöni oli nähnyt mustan miehen ja alkanut nauraa suunnilleen tuossa iässä :D
        jos pupillit reagoi, niin näkökyky on.


      • Ja ikää sinulla oli?

        Hei hätääntynyt, lapsesi on aika varmasti terve, mutta vie vain hänet lääkärille, vaikkakin lääkäri saattaa epäillä sinulla olevan munchausenin oireyhtymä. Ehkä se riski kuitenkin kannattaa ottaa?


    • Pienivielä mm

      Kuukauden ikäinen on kovin pieni.
      Omani ei tuon ikäisenä myöskään seuraillut katseellaan mitään.
      "Heräsi" sitten joskus 2 kk kieppeillä :)

    • huolia huolia..

      meilläkin tuli hymyt ja katsekontaktit vasta tuossa 2-3kk iässä.. siihen saakka eli pikkuinen kantoliinassa omissa maailmoissaan sitä "neljättä raskauskolmannesta". Teillähän on tosiaan pian neuvolassa vauvan lääkärintarkastus joka tapauksessa.

    • Ei hätää

      Täällä myös vauva, joka oli tuossa iässä vielä "reagoimaton". Eli ei seurannut mitään, eikä räpäyttänyt silmiään esineen lähestyessä tms.
      Vajaa 2kk iässä seuraili esineitä. Ja nyt 3kk on niin uteliasta, että pää vaan pyörii edestakas, kun pitää nähdä kaikki nytheti. :)

      Eli älä suotta hätäänny. Jos pupillitkin kerran reagoi. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      396
      4716
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      149
      2662
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      84
      2255
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      33
      1407
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      43
      1369
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      45
      1356
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1221
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      147
      1060
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      947
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      912
    Aihe