Vaunut syys- / talvivauvalle

vaunuton

Meille on tulossa syysvauva, eli vaunut tulisivat talvivauvan tarpeisiin. Yhdistelmiä olen ajatellut pitkän käyttöiän vuoksi, mutta mahdollisuuksiahan on siis miljoonia. Meillä on tarve mennä vaunuilla metsässä (koiran lenkitys), asfaltilla ja kun kaupungissa asutaan, niin myös julkisissa kulkuvälineissä ja kaupoissa. Vaunujen olisi hyvä viedä myös mahdollisimman vähän tilaa auton peräkontissa. Toivoisin, että vaunuja on helppo ja kevyt työntää. Ensin katsoin emmaljungia, mutta nyt olen jo ajatellut bugaboota, stokkea, tai mutsy 4 rideria. Mutta joo tuo lämpö. Vauvaa on myös tarkoitus nukuttaa vaunuissa, ja tämä suomen talvi tuo omat haasteensa. Kokemuksia kuulisin mielelläni....

5

491

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emmaljungan2013

      MOI!

      Meillä on aina ollut Emmaljungan sekä Brion yhdistelmävaunut käytössä.
      Suosittelen Emmaljunga Edge Duo Compia tai Mondial Duo Compia Classic rungolla tai Sport runolla jos olet pitkä työntäjä yli 175 cm. Sen lyhyemmille käy loppupeleissä tuo Sport runko liian raskaaksi, kun siinä työntökulmaa ei saa säädettyä ainoastaan pituutta. Ranteisiin oikeasti käy työntää jos on väärä korkeudes. Mondialisssa ja Edgessä ei oo muita eroja kun kuomun leikkaus on vähän erilainen. Classic ja Sport rungoissa on molemmissa ilmakumirenkaat, aivan ehottomat jos metsässä liikutte ja lisäksi Classickki rungossa on metallinen kauppakori joten kestää ostokse, Sport rungossa se o kankainen, ei niin hyvä käytössä. Koppa ja istuinosa on erilliset. Koppaan mahtuu 0-1v ja istuimeen 6kk-3,5/4v. eli todeella tilavat :) mutta sanosin että parhaimmat on juuri nämä edget tai mondialit. ei mene aivan pieneen tilaan mutta eihän näitä oo tarkotus kasaillakaan autoon, autoon kannattaa hommata kauppakäyntejä varten matkikset ja turvakaukalo. lisäksi näihin runkoihin saa kiinni turvakaukalon! vaunujen hinta on 900-1200e riippuu mitä varusteita ottaa ja millä kuosilla. En suosittele keinonahkaisia (halkeilee pakkasessa, hiostaa kesällä) enkä mustia koska haalistuu herlposti auringossa. ja suosittelen juuri tällä rungolla missä on 4 saman kokoista rengasta, ei mitään pikku härpäkkeitä edessä!! jos haluaa niin näihin saa myös quadrolift kantokassin joten jos haluaa ratasosan saada pieneen tilaan ja rungon niin helppo ottaa irroitettava kantokassi mukaan. josta saa myöhemmin makuupussin rattaisiin. kantokopan hinta on aika kallista noin 250-300e. mutta siitäkin on vain hyviä kokemuksia :)

      Suosittelen katsomaan Emmaljungia myös käytettyinä. Löytyy helposti uudenkerheita ja vähän käytettyjä vaunuja monta sataa halvemmalla!

      Brion happy kovalla vaunukopalla tai kovalla kantokopalla on myös yksi vaihtoehto. Kankaiden laatu ei ehkä niin hyvä kuin emmaljungissa mutta kyllä niillä pari kolme lasta ajaa kanssa. hinta on kyllä huomattavasti halvempi n. 500-700e jos tarjouksia on nii voi olla alle tuonki. saman verran tilaa vie kun emmiksetkin.


      toivottavasti sait jotain hyötyä! kysy ihmeessä lissää?

      • vaunuton

        Kiitos vastauksesta. Emmaljungia olen kyllä miettinyt, mutta mielelläni kartoitan muitakin merkkejä. Esikoiselle saatiin aina sukulaisten vanhoja vaunuja ja rattaita. Toimivat aikansa (en harmikseni muista merkkejä). Elämäntilanne oli silloin eri. Nyt on tarhaankin matkaa muutama kilometri ja tosiaan tuo koirakin on tullut tässä välissä hankittua, joten vaunuilta vaaditaan nyt enemmän. Ollaan myös muutettu isomman asunnon perässä hissittömään kerrostaloon, joten sekin tuo vaunuille omat haasteensa. Pehmeää koppaa olen ajatellut, jotta on helppo kantaa portaissa ja ehkä parvekevaunuja lisäksi. Luultavasti tämä on nyt meidän viimeinen lapsi, joten haluaisin selvitä yksillä kohtuuhintaisilla vaunuilla vauvasta leikki-ikään, ja jos jostain joustetaan, niin se on sitten tuo hinta, eli pakko saada hyvät kärryt. Siroista ja sporttisista malleista kuulisin mielelläni lisää, jos jollain on käyttökokemusta. Miten toimii talvivauvalla esim. rattaat, joihin hankkii erikseen pehmeän kantokassin....saako tarpeeksi suojaa ja lämpöä?!? En ole mikään iso 160 cm, ja suht siro muutenkin, mies on 180 cm, joten hyvä niiden rattaiden olisi taipua monen kokoiselle työntäjälle.


    • emmaljungan kannalla

      Moi!
      esim Emmaljungan Classic Sport vaunut Quadrolift kantokopalla eli puolikova/pehmeä miten nyt kukin sen mieltää tai Babylift kovalla kantokopalla on aika hyvä ratkaisu myös. rattaat maksaa 550-600e ja koppa 180-250e.
      pehmeä tuo quadrolift saa ihan samalailla vauvan pakattua kuin isoon vaunukoppaan. tuo pehmee mallihan on lähes saman kokoinen kun se iso runkoon laitettava koppa, hiukan kapeampi vain. mahtuu lämpöpussit, toppavaatteet sun muut niin kauaan kun tarvihtoo.:)
      ja kyllä kannattaa tosiaa pysyä classic runko mallissa niinkun tuo edellinen kirjoittaja kanssa kirjoitti! meill kanssa 180 ja 170 cm työntäjät ja sportti runko ois ollu liian iso meillekin.:/ onneksi tajuttuu kaupassa:)
      todellaki kannatta ahankkia jotkut parveke vaunu jossa on iso koppa niin helppo nukuttaa ulkona. Citycrossit on yksi vaihtoehto ne on varmaa emmikseistä kevyempiä mutta niissä se runko ei oo nii napakka ja löystyy jo vuoden ikäisen lapsen käytössä aika tuntuvasti.. renkaat kuluu nopeaa ku ovat sellaista muovia. nätit ja sporttiset vaunut mutta kalliit siihen nähen että näää muut mallit kestää kauemmin ja säilyy runkokin ryhtikkäänä. city crossit maksoi jalkapeitolla jtn 950e.

      mutta suosittelen emmaljungaa!

      itelläni ollu myös bugaboota ja muuta hömppää ja eipä niillä oo tehny juuri mitään.. mutta rahaa vaan mennyt.

    • butsy

      Oletko jo saanut vaunut?? haluatko tietoja mutsysta ja bugaboosta.

    • nef

      oletko katsonut saksalaiset gesslein merkkiset vaunut? itsellä oli sellaiset ja tykkäsin paljon. sit esim. bumbleride indie on hyvä lenkkeily - ratas/vaunu ja vie vähän tila takaronkissa, mutta vauvan koppa on aika pieni.

      stokken vaunuissa on aika pienet pyörät, joten ei ehkä ihan "metsä"vaunut ole..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      105
      6358
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      222
      3575
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3405
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3328
    5. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      33
      2721
    6. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2555
    7. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2524
    8. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2373
    9. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      274
      2181
    10. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1786
    Aihe