Vinkkejä Ljubljanaan ja Sloveniaan

matkalle menossa

Mitä kannattaa nähdä ja minne mennä kaupungin ulkopuolelle. Onko ns. länsimainen vai itäblokkimainen? Puhutaanko englantia vai saksaa?

5

816

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfghhjjkkl

      Ljubljana on pieni kaupunki eikä sen tutkimiseen tarvita juuri kahta päivää enempää. Julkinen liikenne perustuu busseihin, vanhassa kaupungissa polkupyörän ohella ainoa kulkuväline oli sähkökäyttöinen golfkärryn tapainen laite; se ja bussi jäivät kokeilematta. Nuoret puhuvat jonkin verran englantia, joten kyllä ravintoloissa sai syödäkseen ja juodakseen, kunhan jaksoi odottaa. Palvelukulttuurissa on vielä parantamisen varaa. Jos jättää väliin aivan jokirannassa olevat vanhan kaupungin turistirysät, niin perusmättöä sai kympin molemmin puolin, tuoppi paikallista maksoi 2,70 - 2,80; näistä Lasko on parempaa, Union maistui lähinnä kissanpissalle, mutta kysymällä sai selvästi parempia kroatialaisia oluita. - Ljubljanasta on parin tunnin matka Zagrebiin Kroatiaan ja Triesteen Italiassa. Jälkimmäisessä tuli käytyä bussilla, matka on alle sata kilometriä, mutta vuoristotie on jyrkkä ja mutkainen. Lippu maksoi 25 € siivu, mutta käynti kannatti. Trieste on selvästi vauraampi ja paremmin hoidettu kaupunki, missä pitkä ja värikäs historia on näkyvillä vähän kaikkialla. Zagrebiin pääsee junalla, mutta aika ei riittänyt sinne reissaamiseen. Joka tapauksessa kannattaa matkasuunnitelmaan sisällyttää vierailuja kaupungin ulkopuolelle, muuten tulee aika pitkäksi.

    • Slovenialaiset puhuu vieraina kielinään "luonnollisesti" italiaa (kuin me ruotsia), ja enemmän tarkoitushakuisena vanhempi väki saksaa ja nuoremmat englantia - ei kaikki, mutta jos jakaumaa haetaan. Sloveniasta on isoja alueita ollut lähihistoriassakin osana berluskoniaa.

      Istrian niemimaa on suhteellisen tasaista verrattuna Kroatian rannikoihin. Slovenian rannikko (onko peräti 80km?) on nättiä ja siellä on mukavia pikkupaikkoja, joista suurin on Piran'in kaupunki. Etelään päin on sitten Kroatiaa. Pulaan (Kroatiassa) kannattaa ehkä joutua, varsinkin jos on kiinnostunut rooman ajan jäänteistä - ei ole pakko mennä Roomaan nähdäkseen roomalaisten areenan!

      Niin, rannikolle matkatessa kannattaa poiketa Postoinan tai Triesten reissulla Škocjan tippukiviluolilla - kumpikin oman laisensa. No puoli päivää menee kummassakin loppujen lopuksi, kas syöntiinkin tarvitaan aikaa. Luoliin kannattaa pukeutua, 8 astetta pari tuntia voi tuoda tipan nenänpäähän - ja sitten lenkkarit jalkaan! Kaupunngin pohjoispuolella on vuoria, joilta maisemat näyttävät mahtavilta - väittämää en ole tarkistanut...

      Tuollapäin matkatessa kannattaa jättää ostostouhu ja kiire johonkin muuhun paikkaan ja pitää lomaa.

      Muuten - Slovenia-Kroatia-Montenegro -alueella vedet ovat puhtaita niin meressä kuin kraanassakin.

      Ljubiksessa on myös paikallisjunaliikennettä lähialueelle, kannattanee tarkistaa.

      Hyviä lomia on tuolla puolen Adrianmerta tullut pidettyä liki sata vuorokautta...
      Niitä samoja sinullekin "matkalle menossa"!

      • siisti.ja.puhdas

        Uskomaton suolaluolasto Ljubin kaupugin ulkopuolella.
        Kannattaa käydä.
        Siisti maa, jossa pärjää englannilla hyvin.
        Iso tuoppi maksaa 2 e.


    • Kannattaamennä

      Slovenia on hyvin länsimainen ja Keski-Euroopan vauraimpia maita, mikä näkyy kaikkialla. Sana Jugoslavia voi antaa väärän mielikuvan.

      Torimummokin jutteli englanniksi. Mäkihyppy on hyvä keskusteluaihe.

    • Kannattaakäydä

      Jokiristeily on edullinen. Kaupunki on erittäin kaunis ja helppo kävellä eikä eksy.

      Kaupunginmuseo, Kansallismuseo jne löytyy. Kävin ensinmainitussa, ja se oli mielenkiintoinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      93
      11922
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      106
      9040
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      117
      4959
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      101
      4188
    5. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      38
      4157
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3933
    7. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      72
      3811
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3709
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3593
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      29
      3551
    Aihe