..ja hyvin tölväisit Seppää.
Ainakin olit harkinnut puheesi, ei se muuten ex temppore onnistu, vai ...
Ainakin olit harkinnut puheesi, ei se muuten ex temppore onnistu, vai ...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olipahan aivan tarpeeton ja tyylitön tölväisy... Puhe muutoin oli asiallinen.!!
Kertoo enemmän puhujasta kuin puheen kohteesta.. Antaa surkean kuvan..
Se siitä puheesta
Yhteiskunnan loisija talkkri ja rapu/venevaras puhuu kunnes joku tukkii suunsa viimeistään ensi vaaleissa. Ei 61äänellä pitkälle ravusta vaikka naapurin merrtoja onkin.
Kuka piti vappupuheen riutalla?
Milla Magian oikea käsi.....oliko Iloisen kulkija terassilla kirjoitettu puhe...
Älkää nyt politiikkoa moittiko.
Itä-häme kirjoitti tämänpäiväin jutussaan lähes koko poliitikon puheen.
( en kylläkään keskittynyt koko puheen kuuntelemiseen )
Niin, ei kait politiikko voi olla väärässä...
Sitä jäin kylläkin miettimään, kun politiikko käytti sanaa syrjäytyneet.
Mitä jos puhuja / toimittaja olisi käyttäneet sanaa syrjäytetty, olisiko sekään ollut oikea ilmaisu, henkilöistä jotka eivät tulleet valituiksi valtuustoon isollakaan äänimäärällä.
Matti Seppähän sai enemmän ääniä kuin Riutta ja Lehtimäki yhteensä. Aprikoit asiaa oiken. Missäs se Heinolan Työväenyhdistyksen puheenjohtajan Kirsi Lehtimäen puhe oli Itä-Hämelehdessä. Pyrkiikös sinne eduskuntaan Heimo Riutta?
Nythän sekin selvis. Nimittäin täällä kovin Seppää ja Laitista haukkunut kirjoittelu taitaa lähes aina olla lähtöisin Riutan käsistä, vai olenko väärässä.
Jos ei, niin anteeksi.
Matti on vienyt oikeita asioita eteenpäin mutta Heinolan kaupungin tietyille poliitikoille tällainen ei käy. Tietty porukka jyrää kaiken mitä muut veisivät Heinolaa eteenpäin oikeilla päätöksillä. Muutos pitäisi saada aikaan. Heinolalaisten tahdolla tämä on mahdollista.
Ei taida heinolalaisten tahto auttaa, kun parilla sadalla kunnallisvaaliäänellä jää rannalle, mutta toinen pääsee läpi kuudellakymmenellä..
ja sitten topakasti puhutaan tuolla "äänisaaliilla" syrjäytyneistä poliitikoista :D
Demareiden tilanne on Heinolassa onneksi sellainen, että seuraavissa vaaleissa ääniä tulee vähemmän ja nämä rimaa hipoen läpi päässeet pudonnee kelkasta,
kuten kuuluukin.
Et ole yhtään väärässä, sylttytehdas on juurikin riutta ja kump..
Kaikki valheet ja paska mitä on heitetty meidän niskaan on juurikin tuosta osoiteesta lähtöisin ja syynä pyrkimys pelastaa oma nahkansa ja maineensa ilkkumalla ja valheellisesti mustamaalaamalla muita.
Noihin en juurikaan ole kommentoinut mutta riutta (heinolan tyttö) jota nimimerkkiä käyttää voinee asian vahvistaa ja samaa näyttää heinolan poliisin koneiden ip osoitteetkin kun keskusteltiin kunnian loukkauksista viime talvena. Riutta hmm sen jätän täysin omaan arvoonsa kaikkine nerouksinen, henkselin paukuttaja on säälittävä nössö ja muita solvaamalla ja vanhoja kaivelemalla ei Heinolaa rakenneta yhtään oikeaan parempaan suuntaan yhtään.
Juurikin tuollaisista riutoista johtuu heinolassa monet valitukset niin syrjälän rahastosta kuin kaupungin johtajasta ym ym, yksi mies ja nainen rh jos olisi kuvioista pois niin asiat alkaisi sujua uskon minä.
Niin kauan kuin kaupunkia ja sen asukkaita kustaan silmään näinkin läpinäkyvästi miten riutta sen tekee tulen olemaan piikki hänen lihassaan ja päätökset ja asiat katsotaan suurennuslasin läpi.
Matti Seppä on poliitikko ja ihminen jolla on osaamista ja tietoa tuhannekertaa sen mikä jollain riutalla, en kaikessa ole Sepänkään kanssa samaa mieltä mutta ihmisenä ja poliitikkona sekä kunnallisena vaikuttajana han on merkittävä ja hänen energia olisi suunnattava kaupungin hyödyksi joka tosin ei onnistu jos poliittisissa päättäjissä on riutan kaltaisia puolikonnia ja omaan pussiin pelaajia jotka kusee kavreitaan silmään senkuin muilta koijjauksiltaan kerkiää.
Sori suora puhe mutta näin se ja ne asiat vain on.
Vielä Heinolan vallan kaappajat toimivat vuoteen 2017! Mitä kaikkea voikaan tapahtua!
Ei mitään tapahdu eletään pysähtyneisyyden aikaa siihen asti. Sen huomaa katukuvassa ja esim yritysten pois muuttamisena työpaikkojen lahtemisenä kaiken kehityksen seisahtumisena, ainoa mistä vatuloidaan on koulujen homeet ja ilma viimeiseen kolmeen vuoteen ei muuta ole ollut ja nekin asiat on vailla päätöstä ja kesken, enkä muuten ihmettele jotta koulujen korjausten pitkittyminen johtaa siihen jottei kaupunki saa noihinkaan kohteisiin valtion apuja ja syynä vain asioiden pitkittäminen ja huonot päättäjät ,kj asia on kesken ja kuten kaikki muukin. Päättäjät rellestää kaupungin laskuun sadallatonnilla vuodessa saamatta mitään asiaa eteenpäin tai valmiiksi. Heinolaan tarvittaisiin yrityksiä ja työpaikkoja ja niihin olisi satsattava vain työllä tämä kylä saadaan nousemaan jaloilleen. Suuri ongelma on tuo toisten haukkuminen ja se jos joku tekee vaikka kuinka fiksun esityksen asiaan kuin asiaan niin ollaan periaattessakin sitä vastaan, siten ei saavuteta mitään pysyvää eikä se ole kenenkään meidän etu tai hyöty.
Viimeisenä puhui Riutta ja täti Lehtimäki avauksessa, oi aikoja