Osaako kukaan neuvoa pylväskaavion lisättävien virherajojen tekemisestä. Minulla on pylväskaavio missä on muutamalla palkilla esitetty virhepoikkeamia prosentteina. Kaavioon pitäisi lisätä vaakaviivat sallittujen maksimivirheiden kohdalle. Eli esim. 10% prosentin kohdalla pitäisi olla vaakaviiva.
Pylväskaavio ja virheraja
Einari69
3
255
Vastaukset
- muuan mies
Pieni vihje:
Kaaviotyökalut Rakenne Lisää kaavion osa Virhepalkit ja sieltä vaikka Lissä vaihtoehtoja...- Einari691
Kiitos ohjeesta. En kyllä tuolta löytänyt muuta kuin nuo virhepalkit.
Minun siis pitäisi saada vaakasuora viiva koko kuvaajan matkalle 10% kohdalle.
t: Eino
- muuan mies
Kävisikö tämä:
Lisää uusi sarja virherajallesi. Muuta sen sarjan kaaviolajiksi Viiva. Lisää siihen Trendiviiva ja sen asetuksiin puolikas ennusteeksi eteen ja taaksepäin. Poista sen sarjan merkit ja viiva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793