PK-seudulla pyydetään järjettömiä hintoja 80-luvun rivareista. Hintapyynnöt ovat alkaen 3100 € neliöltä ja tuo tarkoittaa siis täysin alkuperäiskunnossa olevia. Jos on tehty pientä pintaremonttia niin hintapyynnöt ovat helposti yli 4000 € neliöltä.
Järki käteen, nyt puhutaan kuitenkin yli 30 v vanhoista taloista joihin on tulossa koko ajan paljon korjattavaa, on sähkö- ja ikkunaremonttia ja eipä putkiremonttikaan ole kauhean kaukana. Monissa on vielä sähkölämmitys joka nostaa asumiskustannuksia. Sääliksi käy niitä jotka ostavat noita edes lähelle pyyntihintoja. Oikea hinta 80-luvun rivareille on max 2500 € neliöltä. Kyllä huomaa että noista remonttipommeista yritetään päästä eroon ja vielä millä hinnalla. Tarjontaa on todella paljon ja hintapyynnöt aivan irrallaan asuntojen todellisesta arvosta. Jotkut menevät halpaan ja maksavat järjetöntä ylihintaa, tulee varmaan itku kun todelliset asumiskustannukset paljastuvat.
Järki käteen, nyt puhutaan kuitenkin yli 30 v vanhoista taloista joihin on tulossa koko ajan paljon korjattavaa, on sähkö- ja ikkunaremonttia ja eipä putkiremonttikaan ole kauhean kaukana. Monissa on vielä sähkölämmitys joka nostaa asumiskustannuksia. Sääliksi käy niitä jotka ostavat noita edes lähelle pyyntihintoja. Oikea hinta 80-luvun rivareille on max 2500 € neliöltä. Kyllä huomaa että noista remonttipommeista yritetään päästä eroon ja vielä millä hinnalla. Tarjontaa on todella paljon ja hintapyynnöt aivan irrallaan asuntojen todellisesta arvosta. Jotkut menevät halpaan ja maksavat järjetöntä ylihintaa, tulee varmaan itku kun todelliset asumiskustannukset paljastuvat.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pääsin siellä vuosi sitten hyvällä hinnalla eroon omistamastani 84 rakennetusta rivitaloasunnosta. Se rypälepommi oli hajoamassa käsiin, joten yli tuplat ostohinnasta saatuani, laitoin kädet kyynärpäitä myöden ristiin ja loin katseen taivaalle, kun nimet oli kauppakirjassa ja rahat tilillä.
Totta.
AInoa, minkätakia kannattaa maksaa on se sijainti, ja sehän siinä maksaakin.
80-luvun rivareissa ei putkiremontti ole kovin kallis verrattuna kerrostaloon.
mutta 4000Eur/m2 , eli tosiaan perhekokoisen asunnon hinta 400kEur ja pahimmassa tapauksessa yhtiöllä vielä vuokratontti.
400kEur, sillä saa jo pk-seudulta , ainakin Vantaalta jo kohtuullisia omakotitalojakin.
"Oikea hinta 80-luvun rivareille on max 2500 € neliöltä. Kyllä huomaa että noista remonttipommeista yritetään päästä eroon ja vielä millä hinnalla. "
Nyt on hyvä sauma tingata hintaa, tutki yhtiön tila tarkkaan, selvitä onko ikkuna-/julkisivuremontit millä mallilla, kaukolämpö on plussaa (toki myyjä sen tietääkin) mutta hyvä alue on tärkeämpi kuin pieni ylihinta, jos alueella aikoo asua.
Kyllä mäkin arvostaisin kaukolämpöä ilman muuta verrattuna niihin rivariareihin mihin ei tule kuin kylmä vesi ja sähköt millä kaikki lämmitys hoidetaan. Joskus 90-luvulta alkoi yleistyä nämä sähkölämmitteiset rivarit missä oma kuumavesikin vaan sähköllä paikan päällä lämmitetään.
Ei vuoden 84 rivarin puiset ikkunan pokat välttämättä suinkaan vielä ole paljon miksikään menneet, ei ole siksi kun niissä on jotain metrin räystäs joka suojaa jo auringoltakin. Kattotiilet alkaa olla on jo pinnoiltaan kärsineitä mutta nekin kestää vielä pitkään, varatiileillä aina pitää paikkailla. Putkiremppa on vielä kaukana 84 rivarissa, ja se ei rivarissa maksakkaan niin paljoa kuin kerrostalossa.
Oma lukunsa on se betonilaatan päälle rakentaminen ja n.s. valesokkelit, mitkä siis ovat vaan näön vuoksi, kun talo makaa laatan päällä. No on ne yleensä kestäneet ja miksei ne kestäisi jatkossakin, mutta kyllä siinä maasta voi jotain kosteutta seinärakenteisiin nousta kun lähellä maanpintaa on, siksi ojitus ja pintavesien pois valuminen pitäisi niissä olla hyvin hoidettu.
Vanhempien rivarien etu uusiin nähden on myös se, että ne yleensä sijaitsevat paremmilla paikoilla ja tonttikin on paljon suurempi, ja uusia rivareita tehdään vielä paljon vaan vuokratonteillekkin.
100km päässä Helsingistä Rauhallisesta Pikkukaupungista saa uusia rivareita alle 2000€/neliö peruspalvelut vieressä ja palvelut toimii lääkäriin pääsee heti kun on tarvetta.... Helsinkiin tunnin matka
Mikä on se pikkukaupunki ? Ettei vaan olisi joku Forssa. Forssa on ollut kaupunkina taantumaan päin 90 luvun lamasta asti, eikä vieläkään ole oiken nousuun lähtenyt. Siltikin alta 2000€ neliö rivarit ovat ilmeisesti ilman kaukolämpöä, oma tontti kyllä voi olla jos jossain Forssan tapaisessa paikassa.
Kaukolämpö ja oma tontti ovat selviö....
On se kumma, kun helsingissä ja Espoossa rivareista pyydetään enemmän kuin Takasuolijärvellä kuivan maan mummonmökistä.
Tää on epistä!