työkyvytteläkkeeltä takaisin töihin 50 vuotiaana?

köyhä ja kipee

Onko kenelläkään kokemusta minkä tahansa työn saannista 50 vuotiaana kun on jo jonkun vuoden ollut työkyvyttömyyseläkkeellä? Olisi kiva kuulla kokemuksia, miltä alalta on joutnut eläkkeelle ja onko saanut saman alan töitä tai mitä tahansa muuta? Elättelenkö turhia toiveita edes osittaisen työkyvyn saamiseksi takaisin, palkkaako kukaan tämänikäistä vajaakuntoista mihinkään töihin? Periaatteessa kykenisin ainakin osa-aikaiseen työhön tai ainakin keikkatöihin silloin tällöin ja se kuulemma olisi kelan neuvon mukaan aluksi järkevä kokeilu. Haku ei ole tuottanut tulosta ja olen miettinyt onko tämä ihan turha toivo :/ Tuntuu työkykyisetkin olevan tässä iässä kovin toivottomia työnsaannin suhteen :(

Kukaan?

6

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elämä on lahja

      Tuskin, naru vaan kiristyy seuraavat 13 vuotta.

    • .21.

      Riippuu täysin siitä mitä osaat, esim. ydinteknologian osaajana pääset heti hommiin, levyseppähitsarina et.

    • sairas hoitsu

      Hoitoalan työtä olis ainakin.Tosin hoitajiahan ei hevin eläkkeelle päästetä..

    • Byro B

      Olen terve, työtön 50v muija. Olen ollut työttömänä parisen vuotta. Aluksi työkkärissä sanoivat, että saan varmaan pian töitä ja alallani on pulaa jne. Vuosi sitten sanoivat, ettei mitään hätää, kun on noita päiviä vielä noin paljon jäljellä! Nyt kysyivät opiskelusuunnitelmistani viime viikolla, kun kävin työkkärissä. Haastatteluja on joskus ollut, nyt ei kuukausiin niitäkään. Taidan opiskella työttömäksi.
      Ehkä voisit tehdä jotain vapaaehtoistyötä sen pari tuntia? Jonkun tutun firmassa keittäisit kahvia ja veisit postin? Avustaisit kaveripiirissä jotakuta vaikka leikkauksesta toipuvaa t. liikuntaesteistä? Tyött turvan saaja ei voi olla vapaaehtoistyössä, mutta Sinä kai voit?

    • t5y4h

      ite olen ollut vuoden jo työkyvyttömyyseläkkeellä ja 50 v täytän elokuussa. Ei tule mieleeni sellaista tilannetta että kampeaisin eläkkeeltä töihin .

    • vapeht

      Onhan niitä, jotka piristyvät ja terhistyvät heti, kun pääsevät työkyvyttömyyseläkkeelle.

      Vapaaehtoistyötä suosittelen, jos ikää on 50 tai yli. Sitä on monenlaista. Eri järjestöt tarvitsevat apua, ja seurakunnista varmaan löytyy erilaisia pikku tehtäviä ja paljon muuta on. Palkkatöihin on vaikea päästä, mutta ei sekään mahdotonta ole, ihmeiden aika ei ole ohi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      120
      10316
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2221
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1402
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      25
      1010
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      1001
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe