Tele converter toimii, ei toimi....

...

Runkona mulla on D7100 ja siihen mm. pari Sigman obiskaa:
150 2.8 Apo Marco DG HSM
120-400 4.5-5.6 Apo DG HSM
Lisäksi Sigman telejatke Apo 1.4 * EX DG
Automaattitarkennus toimii 150 millisellä telejatkeen kanssa mutta zoom jatke niin automaattitarkennus ei enää pelitä. Ilman jatketta zoomissa autotarkennus toimii.
Onkohan näin ettei jostain syystä zoomia saa jatkeen kanssa automaattitarkennusta toimimaan ja jos ei saa niin miksi.
Jotenkin en vaan ymmärrä (tätäkään)......
Kiitos etukäteen vastauksista !

4

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tensuaeelis

      "Onkohan näin ettei jostain syystä zoomia saa jatkeen kanssa automaattitarkennusta toimimaan ja jos ei saa niin miksi.
      Jotenkin en vaan ymmärrä (tätäkään)......
      Kiitos etukäteen vastauksista ! "


      Syynä on valovoima.

      Harva runko tarkentaa kun valovoima tippuu F5,6 heikommaksi.

      Näin käy tuon zoomin kohdalla, kun siihen laitetaan jatke.

    • ...

      Ok. Vastaus tuli nopeasti :) Kiitos !
      Näinhän se varmasti on niin kuin kerroit.

    • ....

      "Sigma EX 1.4x APO DG telekonvertteri eli polttovälimuunnin pidentää objektiivin polttoväliä 1.4x kertoimella. Esim. 300mm polttoväli muuntuu arvoon 420mm. 1.4x jatkeella valovoima heikkenee samalla yhden aukon.

      Suositellaan käytettäväksi ainoastaan EX-tason valovoimaisille f/2.8 tai f/4 objektiiveille. Telekonvertterin kanssa objektiivin laatu korostuu. Mitä parempi on objektiivin piirto keskeltä kuvaa, sitä paremmin yhdistelmä toimii. Tästä syystä esim. 70-300 tai 75-300 teleputkissa ei kannata käyttää konvertteria, koska niiden valovoima on heikko ja piirto on täydellä aukolla pehmää telepäässä. Huono kuva ei suurentamalla muutu yhtään paremmaksi."

      Lähde: http://www.digitarvike.fi/sigma_ex_apo_14x_tele_converter_telejatke_nikon

      • jbdnagsfb

        Olen nähnyt pari harvinaista tapausta, joissa telejatke on parantanut kuvanlaatua.
        Se johtuu siitä, että joskus sattuu telejatke korjaamaan perusobjektiivin taittovirheitä.
        Toimii ikäänkuin silmälasina teleelle.
        Erillisellä linssillä avaruusteleskooppi Hublenkin taittovika korjattiin.

        Telejatkeet on aikamoista arpapeliä. Jos virheet menee samaan suuntaa tulee todellista suttua. Joskus telejatke toimii hyvin jollekin etäisyydelle, mutta ei toiselle.
        Aikoinaan telejatkeet myytiinkin sovitettuina pareina, eikä niitä saanut erikseen, paitsi piraatteja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe