030-suunta?

Epä tietoinen

Mikä tällainen 030- suunta on? siis tuli puhelu 35830 ja 7 numeroa -numerosta. En ole kuullutkaan 030-alkuisista liittymistä. Mikä ihme tämä on?

17

54993

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 161026

      030-numerot ovat valtakunnallisia tilaajanumeroita. Valtakunnallisia tilaajanumeroita (usein nk. yritysnumero) ovat:
      010-
      020-
      029-
      030-
      039-
      071-, 073- ja
      075-numerot.

      Valtakunnalliset tilaajanumerot ovat telealueista riippumattomia kiinteän verkon numeroita. Niihin soittaminen on samanhintaista kaikkialta Suomesta, mutta hinnoittelu poikkeaa normaalista. Esimerkiksi Soneran 020-numeroihin soittaminen maksaa 8,35 snt/puh ja 7,02 snt/min kaikista kiinteän verkon liittymistä tai 17,17 snt/min kaikista matkapuhelinverkon liittymistä. Viestintäviraston ohjeen mukaan puheluhinnat pitäisi ilmoittaa aina numeron yhteydessä. Valtakunnalliseen numeroon soittamisen hintana voi olla myös pvm/mpm (paikallisverkko-/matkapuhelumaksu), jolloin puhelun hinta riippuu oman operaattorin hinnoittelusta.

      • Ahneutta paljon

        USA:ssa useimmat yritysnumerot ovat ilmaisia. Suomessa taas ne ovat normaalipuheluja kalliimpia. Johtuneeko siitä, että niitä operoivat typerät call centerit. Asiakkaita kusetetaan mennentullen.


      • Ahneutta paljon kirjoitti:

        USA:ssa useimmat yritysnumerot ovat ilmaisia. Suomessa taas ne ovat normaalipuheluja kalliimpia. Johtuneeko siitä, että niitä operoivat typerät call centerit. Asiakkaita kusetetaan mennentullen.

        Tosin USA:ssa tuo ilmaisuus koskee vain lankapuhelimia. Matkapuhelinkäyttäjä kuluttaa minuuttejaan niihin siinä missä muihinkin puheluihin.


      • 161026
        Ahneutta paljon kirjoitti:

        USA:ssa useimmat yritysnumerot ovat ilmaisia. Suomessa taas ne ovat normaalipuheluja kalliimpia. Johtuneeko siitä, että niitä operoivat typerät call centerit. Asiakkaita kusetetaan mennentullen.

        Yritys voi hankkia Suomessakin 0800-numeron, joka on soittajalle maksuton. Tosin silloin yrityksen pitää maksaa numeroon tulevista puheluista korvaus.

        Näiden valtakunnallisten numeroiden alkuperäinen "hyvä" tarkoitus oli mahdollistaa valtakunnallisesti toimiville yrityksille yhtenäinen numerointi ja soittajalle edullinen hinta koko maasta. Alun perin näihin numeroihin soittaminen maksoi paikallisverkkomaksun.


      • Jsnsgw,lwh

        029- alkuiset ovat valtion käytössä, esim poliisi, puolustusvoimat, tulli ym.


      • sivumennensanoen
        Ahneutta paljon kirjoitti:

        USA:ssa useimmat yritysnumerot ovat ilmaisia. Suomessa taas ne ovat normaalipuheluja kalliimpia. Johtuneeko siitä, että niitä operoivat typerät call centerit. Asiakkaita kusetetaan mennentullen.

        Saksassa 99,9% n.k. palvelunumeroista ovat maksullisia (ja ne ovat yleensä hirveän kalliita).


    • vastasin

      On varmaan holiday clubin markkinointi numero. Itse sain vastaava alkuisesta numerosta puhelun, sielä tarjottiin osallistumista kyseisen yrityksen asiakas ililtaan

      • Anonyymi

        Kalliita olivat puhelut tähän numeroon eikä sivuilla ole edes mainintaa kalliista hinnasta !!!


    • Bence

      Puhelun hinta 030-alkuisiin numeroihin
      Lankapuhelimesta 8,35 snt/puhelu 3,2 snt/min
      Matkapuhelimesta 19,2 snt/min

    • Anonyymi

      Minullekin on tullut useamman kerran puhelu numerosta 358 30 6219367. Ennenkuin ehdin vastata, se katkeaa. Yritetäänkö sillä lypsää minulta rahaa vai kenen numero se on?

    • Anonyymi

      030 105655 numerosta tulee soittoja,en vastaa niihin,mistä/mitä nämä ovat?

      • Anonyymi

        hehheh, se on ok perintä ;)


    • Anonyymi

      Hammaslääkärin ajanvaraus muuttui 030 alkuiseksi.
      Aikaisemmin hoidettiin ajanvaraus sähköpostilla. Nyt ei onnistu.

      • Anonyymi00016

        Hammaslääkärisi on Trinidadissa. Oletko itse?


    • Anonyymi

      Sain laskun viestitse missä ei ole tunnuksia eikä asianumero. Miten pääsen tarkastamaan kyseisen laskun? Kiitos.

      • Anonyymi00015

        Jos ei maksunsaajasta ole tietoakaa niin ei ole mitään syytä edes kaivella tietoja mistään . Tulee varmasti vielä isompi lasku.


    • Anonyymi00014

      70-luvulla 030-numerosta kuunneltiin rahisevalla äänellä levyuutuuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      70
      1081
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      929
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      900
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      808
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 57
      697
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      627
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      617
    9. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      596
    10. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      596
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      22
      590
    12. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      559
    13. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      30
      555
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      510
    15. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    16. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      499
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      476
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      18
      474
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      457
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    Aihe