Onko työnantajalla oikeus katsella niitä vai kenties vain poliisilla jos jotain rikosta epäillään? Vai voiko työnantaja esim katsella/kuunnella niitä ihan mielenkiinnosta, että mitä puhutaan tms. Tuntuu aika tyrmistyttävältä, että tällaisia valvontakameroita on työpaikoilla. Aivan kuin työnantaja olisi joka sekunti niskasi takana valvomassa... Ei kiva. Enkä ole mikään lusmu vaan teen kyllä töitä hyvinkin paljon, mutta tällainen nostaa kapinahenkeen, että tähän en alistu, että ei sen vertaa luoteta tai että minuahan ei vakoilla!
Valvontakamerat palvelutalossa?
kamerat
4689
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ideahan olis hyvä esim. dementikkojen huoneissa kun omaisetkin voisi vilkaista miten mummulla hurisee. Itsellesi myös turvaa: olet tehnyt kuten pitää katsokaas vaikka! Katseluoikeus ei sitten tosiaankaan saisi olla vain työnantajalla vaan yhteiskäytössä keille asia kuuluu.
Harvassa kamerassa nauhoitus. Kuvaaminen ja nauhoittaminen sallittua (pl. Tauko pukuhuoneet ym), mutta siitä pitää erikseen ilmoittaa.
Työnantaja, työntekijät eikä kukaan henkilökunta saa katsella valvontakameran tallentamaa. Siitä on rikoslaissa säädetty, pykälää en nyt muista mutta finelistä löydät.
Poliisi saa