Valvontakamerat palvelutalossa?

kamerat

Onko työnantajalla oikeus katsella niitä vai kenties vain poliisilla jos jotain rikosta epäillään? Vai voiko työnantaja esim katsella/kuunnella niitä ihan mielenkiinnosta, että mitä puhutaan tms. Tuntuu aika tyrmistyttävältä, että tällaisia valvontakameroita on työpaikoilla. Aivan kuin työnantaja olisi joka sekunti niskasi takana valvomassa... Ei kiva. Enkä ole mikään lusmu vaan teen kyllä töitä hyvinkin paljon, mutta tällainen nostaa kapinahenkeen, että tähän en alistu, että ei sen vertaa luoteta tai että minuahan ei vakoilla!

4

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etäyhteyttä lisää

      Ideahan olis hyvä esim. dementikkojen huoneissa kun omaisetkin voisi vilkaista miten mummulla hurisee. Itsellesi myös turvaa: olet tehnyt kuten pitää katsokaas vaikka! Katseluoikeus ei sitten tosiaankaan saisi olla vain työnantajalla vaan yhteiskäytössä keille asia kuuluu.

    • Juu..

      Harvassa kamerassa nauhoitus. Kuvaaminen ja nauhoittaminen sallittua (pl. Tauko pukuhuoneet ym), mutta siitä pitää erikseen ilmoittaa.

    • 50+200

      Työnantaja, työntekijät eikä kukaan henkilökunta saa katsella valvontakameran tallentamaa. Siitä on rikoslaissa säädetty, pykälää en nyt muista mutta finelistä löydät.

    • Anonyymi

      Poliisi saa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä jäi sanomatta kaivatullesi?

      Ja milloin?
      Ikävä
      84
      1411
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1314
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1237
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1138
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      1115
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      925
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      797
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      731
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      724
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      705
    Aihe