Tarvikkeet virosta

Olen tekemässä kylppäriin täydellistä remonttia. Haluan sinne jotain luxusta, eli laatat ja kalusteet tulee olemaan vähän erikoisemmat.
Pinta-ala n. 11m2, sis. saunan. Olen menossa kesällä viroon, kannattaisiko laatat yms. tarvikkeet tuoda sieltä samalla reissulla?
Täällä suomessa haluamani laatat on lattiaan 55€/m2. Seinille 68€/m2. Siihen vielä tarvikkeet ja kalusteet päälle.
Eli onko kannattavaa tuoda sieltä asti tuollainen määrä rakennustarvikkeita?
6127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

55e/m2 ei juuri kummosta luksusta ole... Osta sieltä Bauhaussista vaan. Sopii sinne sun vantaalaiskämppään hyvin. Lihava vaimosikin tykkää.

Äänestä

Kyllä virosta saa vielä 1/2 hintaan tavarat kun tietää mistä hakee. Itse tosin haen venäjältä rakennustarvikkeet 1/4 hintaan, samaa tavaraa kuin suomessakin.

Äänestä

Milläs ajattelit mennä? Voi nimittäin tulla henkilöauton kantavuus aika nopeasti vastaan, kun alat laskeskelemaan paljonko laatat painavat.

Itse hain ehkä vähän isomman satsin laattoja omaa remppaa varten läheltä, mikä oli hyvä ratkaisu, kun tuli tehtyä kolme keikkaa kärryn kanssa.

Vaikka tästä peruslaattaa Suomesta, 20 kiloa neliö. Pelkkään lattiaan teidän tapauksessani jotain 200 kiloa. Seiniin enemmän...
http://www.laattatukku.fi/garona-beige-32x62-5-porcelanico

Äänestä

Heikkoa luxusta saa suomesta noihin hintoihin. Aika heikkoa luxusta on 11 neliötäkin. Luxus ei ole niille joita kiinnostaa hinta..

Äänestä

Tutki myös laivamatkan hinnat mennentullen sillä et välttämättä pääse hlöautolla (niinkuin joku jo mainitsikin, voi tulla hlöauton kantavuus kyseenalaiseksi). Kesällä lippujen hinnat muutenkin nousee joten eiköhän varustamot rokota ihan kivasti ison auton matkasta. Silloin sun pitäisi saada rakennustarvikkeet todella edullisesti.
Älä unohda myöskään niitä muita tuliaisia Virosta, joita ostat kumminkin ja sitten matkasi kokonaishinta onkin jo ihan muuta :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rakennus1 kirjoitti:

Olen tekemässä kylppäriin täydellistä remonttia. Haluan sinne jotain luxusta, eli laatat ja kalusteet tulee olemaan vähän erikoisemmat.
Pinta-ala n. 11m2, sis. saunan. Olen menossa kesällä viroon, kannattaisiko laatat yms. tarvikkeet tuoda sieltä samalla reissulla?
Täällä suomessa haluamani laatat on lattiaan 55€/m2. Seinille 68€/m2. Siihen vielä tarvikkeet ja kalusteet päälle.
Eli onko kannattavaa tuoda sieltä asti tuollainen määrä rakennustarvikkeita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu