Jos 12/32 ei ole kunnossa, ei mitään lapsia, koska siitä ei tule kuin sutta ja segundaa — se on liian iso riski tilastollinen epäonnistumaprosentti huomioiden.
Yhteiskunnassamme näkyy vuosikymmenien aikaiset virheet tästä, kun 12/32 on hätäpäisesti laistettu, jotta saadaan uusia veronmaksajia. Mutta se oli virhearvio jo sen hetken taloustilanteessa — etenkin 2000 –luvulla. Ainoastaan sotien jälkeen tarvittiin korostunutta syntyvyyttä, mutta silloinkin äidit ja isät olivat pakotettuja ja aivan liian nuoria. Traumat näkyvät, perheet eivät olleet onnellisia. Nyt liikasyntyvyys ja etenkin suhteiden liian lyhyestä kestosta ja lapsentekoiän alhaisuudesta on syntynyt katastrofi.
Ei mitään lapsia teillekään vi.tun penikoille
Niin makaa kuin peta
3
194
Vastaukset 3
- Vaikuttaja
Olen samaa mieltä. Mt-ongelmaiseen Suomeen on syynä ristiinnussitut geenit ja yksilöinä ja parina epävarmat eli liian nuoret vanhemmat etenkin lapsen varhaislapsuudessa. Suomessa on maailman eniten teini-ikäisten Itsemurhia ja muuta ikävää.
- Ikävä kyllä totta
Niin se on :(
Olen nussinut monta isätöntä lasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5791390Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän42743Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl470680- 34519
Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll5519Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37480Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28474- 39467
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE149434- 22412