Olen siis päivittämään koneeseeni näytönohjainta, ja rupesi mietityttämään tämä kysymys.
Nykyisellään koneessa on Asuksen Gtx 760 OC2DC, ja Corsairin VS550 virtalähde.
Ajattelin päivittää näytönohjaimen tähän: http://goo.gl/928zx1
Kiitän etukäteen jo kaikkia jotka edes jaksavat lukea tämän viestin.
Nykyisellään koneessa on Asuksen Gtx 760 OC2DC, ja Corsairin VS550 virtalähde.
Ajattelin päivittää näytönohjaimen tähän: http://goo.gl/928zx1
Kiitän etukäteen jo kaikkia jotka edes jaksavat lukea tämän viestin.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Suositus minimi on 600W. Voisin kuvitella että hyvin laadukas 550W voisi toimia, mutta riskipeliä se olisi. Corsairin VS550 ei ole hyvin laadukas.
Jos noin järeän kortin ostaa, ostaisin samantien 750-850W virtalähteen ettei sen tarvitse huutaa täysillä rasituksessa, mutta periaatteessa esim. XFX650W riittää tuolle kortille. XFX850 taitaa olla siinä satasen päälle hinta.
Nvidialta on tulossa uusia kortteja tietääkseni, joten ehkä odottaisin niitä. Nykyisistä korteista hyvä nopeus/hintasuhde on esim. Gigabyte R9 290 n.400€. Itse näkisin, ettei noin kallista >600€ korttia kannata ostaa, koska tekniikka kehittyy koko ajan ja pian tuon nopeuksisen kortin saa 300-400€:lla.
Kunnolla uusia kortteja tulee vuoden päästä.
Samaa mieltä siitä ettei tollasessa oo mitään järkee. Hinnasta lähtee kolmannes pois parissa kuukaudessa. Radeon R9 280X 300 euroon hyvä valinta.
Mitä ne muut osat koneessa oli?
Koneen muut osat:
Intel core i5-4670k @3,8GHz, jonka jäähdytyksestä huolehtii CM Seidon 120M
AsRock Z87 Extreme4
Corsair Vengeance 1600Mhz (2x8GB)
Seagate Surveillance 2TB 7200rpm
Corsair Neutron 128GB SSD
Kotelona toimii Thermaltaken Commander, josta sitten löytyy muutama valo.
Koneeseen olen yhteensä panostanut n, 1300€
Päivitystä en ole vielä tekemässä(luultavasti vasta kesäkuun lopulla, kun saan palkkarahat kesätöistä), joten siihen mennessä on mitä luultavammin päivitysvaihtoehto ehtinyt vaihtua useaan kertaan.
Amd:n vaihtoehdoista olen myös tietoinen, mutta omistan Shieldin, joka tavallaan vaatii nvidian näyttiksen toimiakseen kunnolla.
Pakko kysyä, miksi et yksinkertaisesti asenna toista GTX760 tuon toisen rinnalle?
http://www.guru3d.com/articles_pages/geforce_gtx_760_sli_review,8.html
Virtalähteeksi tosiaan joku kunnollinen.
Pakko myöntää että sli ei käynyt missään vaiheessa mielessä, vaikka se näistä vaihtoehdoista onkin halvin. Eli ostoslistalla olisi nyt toinen asuksen 760 ja sitten XFX850. Ilmeisesti olisi myös hyvä ostaa muutama kotelotuuletin lisää?
http://www.thermaltake.com/products-model.aspx?id=C_00001772
Jos se on tuollainen tai siinä on tuossa kyljessä paikka tuulettimelle, niin siihen voisi yhden ostaa hyvän tuulettimen tuomaan viileää ilmaa suoraan näytönohjaimia päin/niiden väliin. Ei niitä välttämättä tarvitse joka reikään laittaa kuitenkaan.
Näytönohjainta ostaessa kannattaa varmaan valita mahdollisimman identtinen osa. Noita Asusin OC2DC-malleja on useita rinnakkaisia. Kellotaajuus saisi olla identtinen GPU:ssa ja muisteissa, niin tulee varmaan paras tulos.
Yhden laadukkaan tuulettimen meinasinkin, ja juuri tuohon kylkeen.
Näytönohjain malliltaan on GF670GTX2GEPB ja sellaisen meinasinkin ostaa.
Korjaan, näytönohjain on malliltaan siis 90YV04L2-M0NA00, tuon toisen mallinumeron otin jostain astetta omituisemmasta paikasta :D
Sellainen varoitus, että nähtävästi tuon 850 malli ei ole laadultaan samaa tasoa 650W ja 750W mallien kanssa, joten kannattaa harkita joko pienempää 750W mallia tai XFX:n parempaa Gold efficiency mallia (159€) tai muuta vastaavaa.
Suositus 760 SLI:lle on 700W. Ehkä enempi parempi, ettei PSU ole kovassa käytössä liialla rasituksella.
No sitten se on GTX670, eikä 760... SLI:n suositus 750W
Perehdy tuloksiin ennen ostopäätöstä
Kannattaisi varmaan lukea kaikki viestit ennen vastaamista. Ok, sitten taas 760.
Mistä muuten saa selville millainen virtalähde koneessa on? En uskalla avata pöytäkonettani koska takuu on voimassa vielä yli vuoden. Toinen kysymys: onko GTX 660 hinta/laatusuhde hyvä? Maksaisi 140€?
Kotelon avaaminen ei vaikuta takuuseen. Ethän sinä silloin mitään osia riko. Ja pitäähän koneesta pölytkin poistaa tiheämmin kuin kahden tai kolmen vuoden välein, tai mikä se takuuaika nyt sitten onkaan. Ei sekään onnistu avaamatta.
Konetta avaamatta virtalähde selviää valmistajalta kysymällä (tai valmistajan tuottamasta dokumentaatiosta).
Joissakin koneissa sivuseinä on kiinnitetty takaseinään/koteloon eräänlaisella nippusiteellä, joka on ilmeisesti samalla sinetti, ettei konetta ole avattu. Kai valmistaja voi vaatia, ettei sitä sinettiä saa rikkoa jos haluaa että takuu säilyy.
Virtalähteen saa selville joko avaamall kotelon ja katsomalla, mitä virtalähteen kyljessä lukee tai sitten etsimällä valmistajan kotisivuilta kyseisen mallin tarkat tiedot. Kaikki valmistajat eivät ehkä virtalähteen tehoa kerro sivuillaan.
"Toinen kysymys: onko GTX 660 hinta/laatusuhde hyvä? Maksaisi 140€? "
Hinta/laatusuhde riippuu siitä, kuka kortin on valmistanut. Esimerkiksi Asus ja Gigabyte tekevät laadukkaita kortteja, joissa on kunnollinen jäähdytys (Asus DirectCU mallit ja Gigabyten Windforce 3X-mallit)
Nopeuden suhteen hinta/laatu on jossain määrin turha kysymys. Jos kortti ei jaksa pyörittää pelejä tai jotain sillä nopeudella ja niillä asetuksilla kuin tavoite on, on sama onko kortti edullinen vai ei, koska se ei vastaa tarvetta. Sinun pitää itse miettiä millä asetuksilla pelaat mitä pelejä, ja sitten etsittävä internetistä testituloksia, miten kortti niillä asetuksilla pärjää.
Testeissä puhutaan fps-luvuissa keskiarvosta. Itse näkisin että jos keskiarvo on:
30 tai alle, peli pyörii todella huonosti
40 tai alle, peli pyörii siedettävästi mutta edelleen raskaissa kohdissa hidastelee
50 tai alle, peli pyörii kohtuullisen hyvin myös raskaissa kohdissa
60 tai yli, peli pyörii varauksetta hyvin ellei jossain kohdassa ole bugia
50-60 kts. kaksi edellistä ja mieti niiden välistä.
FullHD resoluutiolla ja korkeilla yksityiskohdilla ilman reunanpehmennystä yms. GTX660 mielestäni yleensä kohtuullisesti pyörittää pelejä. Erittäin korkea tai ultra high voi asettaa joihinkin kohtiin, mutta ei reunanpehmennystä yhtäaikaisesti, ellei laske resoluutiota. 192-bitin muistiväylä on hieman kapea. Suosittelen aina pelikäyttöön vähintään 256-bitin muistiväyläisiä kortteja, vaikka asia ei ole ihan niin yksinkertainen. R9 270 olisi parempi vaihtoehto ja GTX760 vielä hieman parempi.
Joku laadukkaampi 550 voisi riittääkin. Tuon on low endiä enkä missään nimessä edes yrittäisi. Ota samalla poweri jossa on hyvät japanilaiset konkat