Totuus hallituksen synnystä

Äänestä parasta

Perussuomalaiset, demarit ja Vasemmistoliitto vastustivat ennen viime eduskuntavaaleja euro tukipaketeita ja eu liittovaltiota, vain Perussuomalaiset pitivät vaalilupauksensa. Perussuomalaia on syyttä syytetty vastuunpakoilijoiksi, kannattaa muistaa että kun Soini kävi hallitustunnustelija Jyrki Kataisen luona vaalien jälkeen niin vasurien pj Arhinmäki sähisi" on demokratian halventamista ja äänestäjien pettämistä jos Soini menee hallitukseen", Soini ei mennyt mutta Arhinmäki meni, meni myös Jutta. Lopettakaa mediassakin jo höpötys muka Soinin vastuun pakenemisesta, Soini otti osaltaan vastuun kun hallitus ei yksin selvinnyt sote sopastaan. Hallituksesta on enää rippeet jäljellä, vasurit ja pääministeri lopettivat "vastuunkantonsa".Jutta lähtenee seuraavaksi. Hallitus on auttanut koko kolme vuotta enemmän ulkomaiden pankkiireja kuin suomalaisia tavallisia ihmisiä. Keskustan Olli Rehn ja hänen ihailijansa Juha Sipilä ovat myös tukipakettien ja liittovaltion kannalla, Paavo Väyryselle annettu ääni menee myös samaan kastiin joten ainoa puolue jota kannattaa äänestää on Perussuomalaiset, mitä enemmän he saavat meppejä, sitä paremmin he pystyvät auttamaan suomalaisia ja säilyttämään Suomen itsenäisenä.

8

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ÄÄNESTÄ PS, IPU

      NÄIN ON! Erityisesti pientä ELÄKETTÄ saaville sanoisin. että älkää nyt enää höynähtäskö OMAN ETUNNE VASTAISESTI ännestämään ketään nykyhallituspuoluetta, älkää myöskään TAKINKÄÄNTÄJÄ-VASEMMISTOA, sillä kyllä oli törkeääkin rivompi teko SDPLÄISILTÄ urpilaiselt ja rinteeltä varastaa jo muutenkin huonosta, leikatusta eläkeindeksistä v 2015 yli 2/3 pois. SDP-rinne olisi halutetssaan voinut perua sen, mutta ahneuttaa meni kokoomuksen "Parhaaksi Kaveriksi". TÄMÄ TEKO SDPLTÄ EI UNOHDU.

    • vasurit nousuun

      Vasurit on ainoa puolue joka ajaa meille todellista mahdollisuutta tulla toimeen tukien varassa tarvitsematta vastaanottaa paskaduunia.

      • kielen-vallankumous

        Kunnallisvaaleissa päätetään vain kunnallisista asioista.

        Nämä vaalit eivät ole eduskuntavaalit.
        Nykyistä hallitusta ei näissä vaaleissa mikään horjuta!

        Vain typerät äänestää SDP:tä, vihreitä, vasemmistolaisia, rkp:tä, sillä juuri nuo puolueet yhdessä Kataisen ja Stupin kanssa ovat meidät vieneet lamaan.
        Julkisen vallan menot aiheuttivat valtion rajut leikkaukset.
        Lisäksi SDP ay-liikkeen tuella ajoivat teolliset työpaikat, Kiinaan, Viroon, Latviaan, Italiaan, Saksaan, Venäjälle jne

        Suurimmat konnat ovat ammattiyhdistysliikkeen Lauri Ihalainen ja Antti Rinne .

        Tämä yritys vihamielisyys on syy hallituksen leikkauksiin.

        Nuo leikkaukset olisi pitänyt tehdä kokonaan ruotsinkielen tukien leikkauksiin. Niin ei olisi tarvinnut leikkauksia tehdä eläkeistä, lapsilisistä, opintotuesta jne.

        Ajatella Ruotsin kieltä Suomi tukee 6 miljardilla eurolla vuodessa.


    • Paitsi että

      Leikkikää te persut vain puheenjohtajanne johdolla niitä pyllyleikkejänne, maan asioiden hoitaminen on vastuullisten puolueiden työtä.

      • sinunkin elättäjäsi

        Ja näitä vastuullisia puolueitahan ei Suomessa ole ollut vuosikymmeniin yhtään. IPU saattaisi olla, en tiedä, sille ei vielä ole annettu mahdollisuutta kähmiä kuten kaikille suuremmille. Ja sen ovat totisesti tehneet!


      • Anonyymi

        Onko näin


    • Anonyymi

      rahaa riittää herrojen , johtajien, ministerien ja heidän assistenttiensa sekä kansanedustajien palkkoihin ja heidän etujensa ESIM MATKA-JA RUOKA ETUIHIN MUTTA suomen vanhukset , vammaiset sekä kaikkein köyhimmät joutuvat tinkimään kun poistetaan heiltä edut ja nostetaan asiakasmaksuja jolloin heidän avun saamisensa kaventuu ja elämä kurjistuu neljän seinän sisälle ja yksinäisyys , masennus ,nälkä, lääkäriin pääsy ja sairaudenhoito jää hoitamatta.
      Vanhuksien ateriapalvelut niin kalliita etei monikaan pysty tilaamaan niin kallista lounasruokaa ja niiiden sisällöt on monesti sellaisia ettei nämä politiikot ja ministerit edes suostuisi syömään niitä sörsseleitä.
      Suomen varat kuluu täällä elävien maahanmuuttajien elättämiseen joka on on tällä hetkellä tuhansia per henki per kuukausi kun saavat asua ,vesi ja sähkömaksuineen
      ilmaitteeksi, terveydenhuolto pelaa heille ympärivuorokauden palvelut vastaanottopisteissä, puhelimet ja niiden maksut, maksusitoumukset ruokakuluihin, pyöriin, vaunuihin ym muihin lastentarvikseisiin, lapsilisät ja elatusmaksut. tulkit, koulutus ja päiväkoti maksut, sosiaali ja kelahenkilökunnan palkkakustannukset heidän asioidensahoitoon ym. SEN LISÄKSI HUMANITÄÄRISTÄ APUA MILJADRIEN EDESTÄ ja moneen eri kohteeseen moneen kertaan vuodessa ja sotatarvikkeet. SOTE RAHAT JO MONEEN KERTAAN LOPPU JA HOITOJONOT KASVAA ,,,ihmiset kärsii kivuissaan ja kuolee koska hoitoon ei pääse,

    • Anonyymi

      Niin se vaan on kun elätämme täällä miljardien menoerällä lomalaisia jotka eivät tuota yhtään ja niin se jaettava raha tunntuu menevän matuille ja suomalaisilta vähennetään ja halutaan maksattaa lisää päivittäis tavarasta esim ruuasta.
      Samoin yli rajojen menee rahaa,tavaraa, sotatarvikkeita miljardien edestä.... seuraa velkaa ja näiden korot ennestään huikeat.
      KUINKA KAUAN NÄIN VOI OLLA?
      SUOMESSA NYTKIN PÄIVITTÄIN tieto yritysten lomauttamisista ja suurin osa koskee miesten työpaikkoja ja suurin osa mamuista on miehiä jotka eivät myöskään työllisty, vähäisen koulutuksen ja kielitaidottumuuden vuoksi. KONKURSSEJA TULOSSA enemmän kuin viime vuonna .... eli nekin velat maksatetaan kansalla.
      Jos ei ole töitä , ei verotuloja niin pankrotti suomessa ja siitähän on jo oltu huolestuneita eurooppakomissiossa ja myös taviksien köyhyys ongelmasta
      Nyt Nato ja sotavarustelu tuo pelkkää menoerää tämän kaiken lisäksi. Pelottavaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      142
      2633
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      360
      1967
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1687
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      32
      1546
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1360
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1203
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      927
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      918
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      772
    Aihe