kielimatkalle lähtiöitä?

Onko kukaan lähössä ens kesänä kielimatkalle englantiin? Ite oon lähössä luultavasti Torbayyn, Torquayyn tai Brightoniin.. Et jos joku on myös kaverii vailla, niin vastailkaa..
5820
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mä aattelin lähteä oon 15vuotta...mul on kans ajatukissa englanti torguay...onko sul meseä? mun sähköposti on: [email protected]

Äänestä
  • Paikka on Torquay eikä Torguay. On paljon helpompi mennä jos tietää minne on menossa.

    Äänestä

lähtiöitä => lähtijöitä

Äänestä
  • Kyllä on paljon helpompaa opiskella vierasta kieltä, jos osaa ensin omaansa. Jääkää te keskenkasvuiset vielä ensi kesäksi ihan Suomeen ja tutkikaa omaa äidinkieltänne!

    Äänestä

  • Tiitta kirjoitti:

    Kyllä on paljon helpompaa opiskella vierasta kieltä, jos osaa ensin omaansa. Jääkää te keskenkasvuiset vielä ensi kesäksi ihan Suomeen ja tutkikaa omaa äidinkieltänne!

    Olin ite Torquayssa viime kesänä kolme viikkoa.
    Toista kertaa en kyllä menis. Siellä satoi joka toinen päivä. Lontoossakin sato, mutta ei niin paljoo.

    Multa meni kaikki rahat sellatteeseen pelihalliin, joka on satamanssa(Arcade niminen).

    Vesi oli ihan perkeleen kylmää, ja sitten joku Banana Ride, siihen ei kannata mennä. siinä jäätyy.

    Ihan hieno se kaupunki oli, mutta kun sato kokoajan niin ei oikein jaksanu olla pihalla.

    Mun perhe oli aika hyvä. Ne teki hyvää ruokaa, kannattaa sanoo jos ei tykkää jostain ruuasta.

    Tänän vuonna ei taida olla jalkapallon MM kisoja?
    Viime vuonna oli ja yhtä puukotettiin, ikkunoihin heiteltiin laseja, mua meinattiin vetää turpaan.

    Meidän suomalainen liideri oli aika hyvä, paikallinen liideri ei osannut mennä maanalaisella Lontoossa.

    Kun meet Lontooseen, ei kannata mennä Tower of Londoniin. siellä on semmonen vartija kuka puhuu teille vaan sitten kun se loppuu teidän pitää lähtee ja se kerää kolehtia ittelleen.

    Suosittelen Harrodsin tavarataloa, siellä myydään kaikkee suklaata hienoissa paketeissa, teetä, kirjoja, eläimiä (joku tais joskus ostaa sieltä norsun), ceedeitä, Strutsin munia, dvdeitä, karkkia, telkkareita ym.
    Sitten kannattaa käydä British museumissa. se on
    helvetin iso paikka, joku tais joskus sanoo että jo kattoo jokaista kohdetta kolme minsaa niin kestää 3 vuotta mennä koko museo läpi.
    Jotkut suosittelivat Madam Tussautin vahakapinettiä, siellä on ainakin Elvis Presleyn malli.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö-90 kirjoitti:

Onko kukaan lähössä ens kesänä kielimatkalle englantiin? Ite oon lähössä luultavasti Torbayyn, Torquayyn tai Brightoniin.. Et jos joku on myös kaverii vailla, niin vastailkaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu