Olen tuntenut tyttöystäväni jo pikkupojasta lähtien. Varsinainen seurustelu alkoikin sitten siinä 16-vuotiaana ja nyt 20-vuotiaana olisi tarkoitus kosia.
Ajattelin jotain sellaista tilannetta missä molemmat on kahdestaan tekemässä jotakin raskasta ja sitten siinä työn lomassa jutustellessa kysyisin: "Rupiakko nää mulle akaksi?"
Mitä mieltä olette? Onko parannusehdotuksia?
Kosimisesta
5
405
Vastaukset
- 1+13
Lähden nyt (ehkä naiivisti) siitä olettamuksesta, että tämä ei ole provo, koska kielioppi on siisti. Sisältö sinänsä viittaa typerään provoon.
Tuo "raskaan työn lomassa jutustelu" kuulostaa jo sinänsä typerältä. Mitä on raskas työ ja miksi se olisi hyvä paikka kosia? Miten raskaan työn lomassa jutustellaan?
Toisekseen, akaksi kutsuminen kosintatilanteessa ei ole kaunista, kohteliasta tai millään muotoa romanttista. Akka on haukkumanimi yleensä. Tietysti voi olla että teidän murteessa/omassa sisäpiirissä se on ok termi.
Voihan tietysti olla, että olette molemmat epäromanttisia p*skasen työn tekijöitä, joille kelpaa myös sohvalla piereskelyn lomassa kysytty "haetaanko sormukset"..
Jos nyt kuitenkin olet suht järkevä mies ja haluat tyttöystävälle positiivisen yllätyksen ja mukavan hetken, mietipä vähän vielä. Ihan ensimmäisenä kannattaa miettiä, mitä kihlaus sinulle ja teille tarkoittaa? Onko tarkoitus mennä naimisiin parin vuoden sisällä kihlauksesta vai onko kyseessä status- tai teinikihlat?
Ymmärrätkö kuinka tärkeä ja ainutlaatuinen kosintatilanne on?
En tarkoita, että pitäisi järjestää viulutrio, ilotulitus ja shamppanjaa tms. mutta tuollainen heitto akaksi rupeamisesta ei kyllä minulle kelpaisi. En ottaisi tosissaan enkä suostuisi.
Parannusehdotuksia on lukematon määrä. Voisit edes ottaa aikaa itse kosinnalle, ei niin, että juosten kustu ohimennen sanottu! Jotkut kertovat ensin tunteistaan tai siitä mitä toinen merkitsee itselle. Toiset polvistuvat. Kolmannet antavat jonkin pienen lahjan. Kosinta tehdään kotisohvalla, lempipaikassa, matkalla, luonnon helmassa. Luepa vaikka naisten kertomuksia sitä, kuinka heitä on kosittu ja mistä ovat tykänneet.
Kauniisti kysytään: tuletko vaimokseni, mennäänkö naimisiin, otatko minut loppuelämäksemme, tms. EI mitään ostetaanko sormukset, mennäänkö kihloihin tms.
Mieti, mistä tyttöystävä tykkää ja millaisen fiiliksen haluat hänelle kosinnasta.
Tulepa sitten kertomaan, miten kävi. - 2014fgh
Olen täysin samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa.. kosinta on se hetki mikä pitäisi olla molemmille ikimuistoinen, rakkauden täydentämä hetki, koska siinä päätetään vietetäänkö elämä yhdessä loppu elämän ajan yhdessä, vaikka vastaus olisikin itsestäänselvä molemmille. Normaalilla läpällä heitetty kysymys ei paljoa imartele, eikä siitä tee mieli kertoakkaan sitten heti kaikille. Itse olen hyvin huumorintajuinen nainen, mutta se ei tarkoita sitä, ettenkö haluaisi tulla kohdelluksi kuin maailman kauneinta ja ihaninta naista sinä hetkenä, kun minulle vaalitaan ikuista rakkautta.
- pikkuisen parempi
Kysymys kuulostaa hyvin pohjanmaalaiselta, ehkä sieltä Oulua kurottaen. Akka on siellä päin pikemmin kunnianimitys, jos olen oikein ymmärtänyt.
Ilmeisesti olette molemmat ahkeria tekijöitä ja olette useinkin yhdessä työtä tekemässä. Onko joku työ sellainen, että teillä olisi eväät mukana? Kun siihen arjen keskelle hommaat hyvät leivokset ja otat pientareelta kauneimman luonnonkukan ilahduttaaksesi tyttöäsi, niin saattaisi olla juuri sinun näköisesi. Vähän ekstraa, mutta luonteva tilanne. - ihania lutusia
Hyvä idea. Tai sitten voisit seuraavan kerran pask.lla istuessas huutaa jotta hankittaisko yhteisomistajuus tähän pönttöön ja vähän muuhunkin.
- ...
Oulussa akka ei ainakaan oo kunnianimitys. Mun mielestä se on haukkumasana! Enkä suostuis ikinä, jos tuohon tyyliin kysyttäis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2922656Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."782465SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis552205Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj771893- 1251662
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis591554- 1361433
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731318Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.881140Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli771114