tärkeää! mikä Lasten laulu!?!

lastenlauluhukassa

Muistan tälläisen lastenlaulun sanat lapsuudestani mutta en vain löydä tätä laulua mistään kun en tiedä sen nimeä eli sanat jossakin kohtaa menevät näin: mä kaapista nallen saan taas vierellein, sille kertoa voin mitä tänään mä tein, se kuuntelee ymmärtää turvaakin mua kelle kertoa voisin jos ei olis sua. Ainoo kohta jonka muistan koko laulusta ja en tiedä onko tuokaan ihan oikein! jos joku tietäisi mikä lastenlaulu on kyseessä tai mistä sen voisi kuunnella olisin ikionnellinen!! :))

1

453

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tvsaap

      Kappaleen nimi on "Tosi ystävä". Joanna Kupiainen lauloi sen Karuselli-laulukilpailussa vuonna 1997. Levytyskin löytyy: https://www.finna.fi/Record/viola.164586. Säveltäjä Jokke Seppälä, sanoittaja J. Nummelin. Tosi nätti sävelmä kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      280
      1117
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      249
      920
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      900
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      841
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      99
      789
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      778
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      659
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      541
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      440
    Aihe