Eikös tällaisina vähälumisina vuosina, jolloin suomaille pääsee kylvämään jo maaliskuun lopulla, kannattaisi kasvattaa kauran ja vehnän sijaan kevätruista?
Ruishan ei orasvaiheessa välitä hallasta mitään, niin senkin takia tuli mieleen, että siitä kevätrukiin suosimisestahan koituisi hyväsatoinen lisä ruoka- ja etenkin rehuviljaksi. Luulisi varsinkin sikojen kasvavan ruisjauholla muita viljalajeja paremmin.
Kevätruis
11
1990
Vastaukset
- pohjoistaviljaa
Siitä vaan -200 e/ha takkiin ja mieltä lämmittää.....
- Pro ruis
"Siitä vaan -200 e/ha takkiin ja mieltä lämmittää..... "
En ole maanviljelijä, joten kummastuttaa, että miten siitä rukiin kasvattamisesta tappiota tulee?
Maksetaanko vehnän, ohran ja kauran viljelystä sitten ruista parempaa tukea? Viljelläänhän meillä paljonkin kaikkia lajeja leipäviljaksi ja rehuksi, joten täytyy sen joskus kannattaakin..
Tuli entisenä maatilan poikana mieleen, että jos viljeltäisiin näitä uusia kevätruislajikkeita suopelloilla, ei tulisi ainakaan näitä talvehtimistappioita. Ja turvesoillehan voi kylvää niin aikaisin, kuin sitä pystyy vähänkin äestämään. - öööh????
Pro ruis kirjoitti:
"Siitä vaan -200 e/ha takkiin ja mieltä lämmittää..... "
En ole maanviljelijä, joten kummastuttaa, että miten siitä rukiin kasvattamisesta tappiota tulee?
Maksetaanko vehnän, ohran ja kauran viljelystä sitten ruista parempaa tukea? Viljelläänhän meillä paljonkin kaikkia lajeja leipäviljaksi ja rehuksi, joten täytyy sen joskus kannattaakin..
Tuli entisenä maatilan poikana mieleen, että jos viljeltäisiin näitä uusia kevätruislajikkeita suopelloilla, ei tulisi ainakaan näitä talvehtimistappioita. Ja turvesoillehan voi kylvää niin aikaisin, kuin sitä pystyy vähänkin äestämään.Luulisi kyllä maatalon pojan tajuavan mikä tuossakin kuviossa mättää?????
- Kuntalainen1900
Olisikohan niin, että rukiilla on pitkä kasvukausi ja heikohko sadontuottokyky? Sekä pitkä korsi joka aiheuttaa lakoa.
Hinta ei liene ihan kohdillaan ja toivoa sopii, että myllyt tarkentaisivat hintojaan. Jos hintataso olisi eri, niin varmaan viljelyhalukkuuttakin löytyisi. Sekä syys- että kevätlajikkeisiin. - Pieni viljelijä
Pieni määrä harvinaista kotoperäistä kaskiruista pitäisi saada säilymään.
Kylvänkö sen kourallisen nyt ja näin tulee lisää jyviä, vai säilytänkö tähkät sellaisinaan hamaan ikuisuuteen?
Jos kylvän nyt, kesäkuun alussa, saanko kypsiä tähkiä syssymmällä?- Harrasteviljeliijä
Kaskiruis on syysvilja, joten se pitää kylvää syksyllä ja satoa tulee sitten seuraavan vuoden kasvukauden lopulla.
Voit sinä kylvää sen jo juhannuksen jälkeen ns. juhannusrukiina, mutta sen laiho pitää niittää joskus elokuulla. - Ei sitä syksyllä...
Harrasteviljeliijä kirjoitti:
Kaskiruis on syysvilja, joten se pitää kylvää syksyllä ja satoa tulee sitten seuraavan vuoden kasvukauden lopulla.
Voit sinä kylvää sen jo juhannuksen jälkeen ns. juhannusrukiina, mutta sen laiho pitää niittää joskus elokuulla.Ei sitä tavallista ruosta syksyllä kylvetä, ehei. Vaan syyskesästä vanhastaan viimeinen rukiinkylvöpäivä on 21.elokuuta. Silloin se valmistuu heinäkuun lopussa ja leikkuupuimurikypsäksi elokuun alussa. Nykyisin sanotaan että elokuun viimeisellä kolmanneksella kylvetään ruis,
- kokeiliskohan?
Ei sitä syksyllä... kirjoitti:
Ei sitä tavallista ruosta syksyllä kylvetä, ehei. Vaan syyskesästä vanhastaan viimeinen rukiinkylvöpäivä on 21.elokuuta. Silloin se valmistuu heinäkuun lopussa ja leikkuupuimurikypsäksi elokuun alussa. Nykyisin sanotaan että elokuun viimeisellä kolmanneksella kylvetään ruis,
Saattas keretä viellä nytkin, syksyt lämmenneet kovasti 20 vuoden takaisesta, nytkään ei ole halloja edes luvassa, ja muistan monesti elokuun lopun kylmiä öitä eikä halla silloin ollut poikkeus vaan sääntö jo elokuussa.
- Ruista rutista
kokeiliskohan? kirjoitti:
Saattas keretä viellä nytkin, syksyt lämmenneet kovasti 20 vuoden takaisesta, nytkään ei ole halloja edes luvassa, ja muistan monesti elokuun lopun kylmiä öitä eikä halla silloin ollut poikkeus vaan sääntö jo elokuussa.
"Saattas keretä viellä nytkin,...."
Jos tarkoitat syysrukiin kylvämistä, niin eihän rukiinlaiho välitä hallasta mitään.
Senhän voi kylvää vaikka marraskuussa, jos arvelee sen ehtivän orastua ennen lumen tuloa. - Kasvinjalostaja
Kotoperäisen kasvirukiin voi antaa Pohjoismaiseen Geenipankkiin. He säilyttävät siemeniä Huippuvuorilla. Ottakaa yhteyttä Jokioisille, MTT:hen tai Borealille..
- Ruista viljellyt
Ruista rutista kirjoitti:
"Saattas keretä viellä nytkin,...."
Jos tarkoitat syysrukiin kylvämistä, niin eihän rukiinlaiho välitä hallasta mitään.
Senhän voi kylvää vaikka marraskuussa, jos arvelee sen ehtivän orastua ennen lumen tuloa.Kylvin Reetta ruista 30.09.2014 ja Olivin syysvehnää 03.10.2014, tarkoitus on puida niistä ensi kesänä kunnon sato.
Olen joskus kylvänyt Amilo ruista 06.lokakuuta ja todella hyvän kasvuston puin seuraavana vuonna, rekallinen lähti Oululaisen myllylle laaturuista.
Mielestäni liian aikaisin kylvetty syysvilja on altis talvituhoille, etenkin Amilon kohdalla huomasin tämän. Amilo on arka lumihomeelle ja sen pystyi välttämään myöhäisellä kylvöllä. Parhaat sadot olen Amilolla saannut 12.09. - 06.10. välisenä aikoina kylvetyillä kasvustoilla.
Kevätruista en ole kokeillut, vain naapurini viljelyä seurannut ja siitä ei innostus ainakaan lisääntynyt sen viljelyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2122852Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672521Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831025Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1271020- 671010
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait273965Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka322929Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20909Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768